romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizace žádají o projednání zákona o sociálním bydlení

30.4.2017 21:52
Fotografie z happeningu Platformy pro sociální bydlení
Fotografie z happeningu Platformy pro sociální bydlení

O propuštění zákona o sociálním bydlení do dalšího projednávání žádají Sněmovnu zástupci některých organizací na pomoc potřebným a postiženým. Z dosavadního postupu poslanců a poslankyň, kteří ani napodruhé úvodní debatu k normě nedokončili, jsou rozčarováni. Řekli to dnes novinářům. Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) by mohlo být možné do voleb zákon stihnout přijmout, pokud se "všechny poslanecké kluby budou chovat rozumně".

"Je to velké rozčarování, že se nedaří protlačit zákon ani prvním čtením. Pokud existuje možnost vykročit pozitivním směrem a odpovědní nejsou schopni se na ní domluvit, považuji to za smutné," řekl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Armáda spásy začala s vlastním projektem sociálního bydlení před 13 lety, nyní má 250 bytů pro potřebné. I když podle Krupy mnohé organizace i radnice sociální bydlení už zajišťují, dokážou pomoci jen části lidí a bez zákonné podpory se situace nezlepší.

Problém se získáním vhodných bytů a s úhradou komerčního nájmu mají podle šéfa Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy i lidé s handicapem. "Zákon o sociálním bydlení je jedním ze zákonů, které mohou pomoci v řešení bydlení postiženým. Ohroženou skupinou jsou i pečující lidé, kteří se starají o své blízké. Po jejich smrti se nyní musí z bytu (obecního) odstěhovat bez nároku na jiné bydlení. Jsou prakticky odsouzeni skončit na ulici," řekl Krása. Rada přijetí zákona podporuje.

Podle místostarosty Štětí Miroslava Andrta (ČSSD) by zákon pomohl i obcím. "Vnímali jsme ho jako nástroj, který srovná podmínky pro všechna města a obce. Některé problémy totiž neřeší a snaží se lidi odsouvat jinam," řekl novinářům. Norma by podle něj obcím umožnila i rozhodovat o tom, kdo v nich bude bydlet. Přijetí normy podporuje i Sdružení nájemníků ČR. "Pokud to jde v Rakousku a Německu, proč by to nemělo jít u nás. Nechápu, proč se z toho stává politická hra," řekl předseda sdružení Milan Taraba.

Marksová míní, že k sociálnímu bydlení by strany měly přistupovat věcně a měly by spolupracovat bez ohledu na blížící se volby. "Pokud se všechny poslanecké kluby budou chovat rozumně, tak by se ještě zákon stihnout dal. Pokud zůstanou u obstrukcí, pak ho nemůžeme stihnout," řekla.

Vládní strany se k přijetí zákona o sociálním bydlení zavázaly v koaliční dohodě i v programu. Původně měl platit od letoška, přípravy se ale kvůli rozdílným představám stran protáhly. Zatímco podle ANO by měly sociální byty dostávat jen ti nejchudší, podle ČSSD by na ně měli dosáhnout i samoživitelé, senioři v tísni či postižení. ANO a lidovci chtějí úpravy. Podle opoziční TOP 09 nynější norma vzniku ghett nezabrání a vyžádá si desítky miliard. Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková navrhuje vrácení normy k přepracování. To žádá i ODS.

Přečteno: 2256x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, poslanec, Poslanecká sněmovna, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo