romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizaci ROMEA vyhrožovali vypálením. Podle policie nejde o trestný čin

19.1.2017 13:20
"Vypálit celou Romeu..." napsal na konci listopadu 2016 na facebookové stránky organizace uživatel pod jménem Ondra Vlček. Podle policie nejde o trestný čin. (Koláž: Romea.cz)

Trestní oznámení, které organizace ROMEA podala na začátku prosince poté, co uživatel Facebooku vyhrožoval vypálením kanceláře organizace, bylo policií odloženo s odůvodněním, že se nejedná o trestní čin. "Provedeným šetřením nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin a odůvodňující zahájení úkonů trestního řízení podle § 158 odst. 3 trestního řádu,“ stojí ve vyrozumění, které organizace obdržela tento týden.

Na dotaz redakce, jakým způsobem toto kvalifikované posouzení probíhalo a na základě čeho policie došla k závěru, že výhrůžka vypálením nenasvědčuje tomu, že byl spáchán trestný čin, odpověděl tiskový mluvčí pražské policie Tomáš Hulan: "S ohledem na skutečnost, že stran tohoto rozhodnutí policejního orgánu má oznamovatel ještě stále právo požádat příslušné státní zastupitelství o přezkoumání postupu policejního orgánu, nelze v tuto chvíli komentovat konkrétnosti tohoto rozhodnutí."

Organizace na začátku prosince upozornila policii na skutečnost, že bylo zaměstnancům organizace ROMEA vyhrožováno násilím. Na facebookové stránky organizace ROMEA tehdy uživatel facebookového profilu Ondra Vlček napsal pod článek věnující se nenávistným reakcím na projev Radka Bangy, v němž vyjádřil nesouhlas s vystoupením skupiny Ortel na Českém slavíku „Vypálit celou Romeu“.

"Přístup policie k vážné výhružce násilím vůči zaměstnancům organizace ROMEA mě velmi překvapil. V souvislosti s rychlostí, jakou byli odsouzeni Romové, kteří podobně vyhrožovali v žatecké kauze, se nemohu ubránit pocitu, že policie nepřistupuje ke všem případům stejně a je zde používán dvojí metr," uvedl pro server Romea.cz Zdeněk Ryšavý, ředitel organizace ROMEA.

"Představa, že je podle policie v pořádku vyhrožovat někomu vypálením, je velmi znepokojující. V běžném pracovním provozu se na to snažíme nemyslet, ale není to samozřejmě příjemný pocit," říká jeden ze zaměstnanců organizace ROMEA.

„Výhružka vypálením, organizaci ROMEA jako celku, je rozhodně způsobilá vzbudit obavy o život a zdraví zaměstnanců organizace, případně též majetek a další hodnoty, která se nacházejí v držení organizace," vyjádřila se právnička Klára Kalibová z lidskoprávní organizace In Iustitia k závěrům policejního kvalifikovaného posouzení. "Pokud policie bude negovat závažnost útoků pronášených na sociálních sítí, nepřispívá to k všeobecnému právnímu vědomí, policie zakládá stav právní nejistoty, a zásadně přehlíží závažné útoky směřující vůči Romům, lidem pracujícím v romské organizaci a obecně vůči novinářům. Podílí se tak na vytváření pocitu beztrestnosti, který v současné internetové populaci osob šířících nenávist bují,“ myslí si Kalibová.

Dále se domnívá, že úsilí jednotlivých konkrétních policistů vyšetřujících nenávistné útoky důsledně a dle práva, je pak negováno nejistotou, která panuje ohledně prověřování trestných činů z nenávisti. "Jinými slovy, jsem přesvědčená, že v případech trestných činů z nenávisti, zcela převládá ,dojem´a ,pocit´ vyšetřujícího policisty, zda konkrétní věc má být stíhána či nikoli. V případě Romů pak tyto pocity jsou spíše negativního rázu. To však není výkonem práva, které má být předvídatelné,“uvedla Klára Kalibová pro server Romea.cz

 

Přečteno: 8524x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, vyhrožování smrtí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo