romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Orgány činné v trestním řízení se budou znovu zabývat výroky exposlance SPD Miloslava Roznera o "neexistujícím pseudokoncentráku" v Letech u Písku

13.10.2021 17:48
Miloslav Rozner (FOTO: Pirátská strana, Wikimedia Commons)
Miloslav Rozner (FOTO: Pirátská strana, Wikimedia Commons)

Orgány činné v trestním řízení se budou znovu zabývat výroky exposlance Miloslava Roznera o táboře v Letech u Písku. Na Roznera bylo podáno několik trestních oznámení v souvislosti s jeho kritikou rozhodnutí bývalé vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL o odkupu vepřína v Letech, když použil slovní spojení "neexistující pseudokoncentrák". Policisté chtěli Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia už v roce 2019, ale tehdy ho sněmovna ke stíhání nevydala.

"S ohledem na skutečnost, že Vámi jmenovaná osoba již nový mandát nezískala a věc týkající se jí byla v souladu s trestním řádem dočasně odložena, a to právě z důvodu absence souhlasu s jejím trestním stíháním, budou se nyní věcí orgány činné v trestním řízení dále zabývat," uvedl na dotaz zpravodajského serveru Romea.cz k obnovení trestního stíhání Miloslava Roznera tiskový mluvčí Městské státní zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Miloslav Rozner zpochybnil existenci utrpení obětí romského holocaustu v koncentračním táboře v Letech u Písku v prosinci 2017 na sjezdu SPD Tomia Okamury, kritizoval prodej vepřína v Letech kvůli "neexistujícímu pseudokoncentráku".

Zvukový záznam s doslovným přepisem Roznerových slov ze sjezdu tehdy zveřejnil pořad 168 hodin České televize. "Ano, nejsem takový odborník na kulturu jako třeba pan exministr Herman, ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku," řekl na záznamu Miloslav Rozner.

Rozner se tak tehdy připojil k předsedovi SPD Tomia Okamury, který v rozhovoru pro DVTV tvrdil, že tábor nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb.

Rozner podle svých slov nikdy utrpení z doby nacistické okupace nezpochybnil. Výrok prý použil s ohledem na náklady výkupu vepřína, které považuje za přemrštěné. „Utrpení se zneužilo k vynaložení obrovské částky na projekt, který si ho nezaslouží v porovnání s jinými místy, kde jsme utrpení nedokázali připomenout,“ uvedl při své obhajobě v poslanecké sněmovně Rozner.

Policie nejprve Roznerův případ odložila. Dohledová státní zástupkyně ale vrátila věc k došetření obvodnímu státnímu zástupci a vyšetřovateli, protože s původním závěrem nesouhlasila. Policie pak požádala sněmovna, aby tehdejšího poslance vydali k trestnímu stíhání. Pro jeho vydání však hlasovalo jen 42 ze 155 přítomných poslanců, proti jich hlasovalo 88.

Po nynější neúspěšné kandidatuře jihočeský poslanec SPD Miloslav Rozner pro ČTK uvedl, že z politiky úplně odejít nechce. Hodlá se ale víc věnovat rodině a manažerské práci pro rockovou skupinu Argema, jež příští rok oslaví 40 let.

Rozner před letošními vedl i vlastní kampaň, třeba v tištěných médiích. Jeden z titulků zněl ‚Chci do toho zabrušovat‘, v reakci na jeho výroky z podzimu 2017. Míní, že jeho vlastní kampaň mohla napomoci lepšímu výsledku SPD. V jižních Čechách skončilo hnutí SPD na čtvrtém místě s jedním poslaneckým křeslem. Celkem bude mít příští čtyři roky SPD Tomio Okamury ve sněmovně 20 poslanců.

Přečteno: 1316x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Nenávist, Policie, poslanec, Svoboda a přímá demokracie (SPD), RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo