romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nadace Open Society fund tento rok podpořila další mladé studenty při cestě k vysokoškolskému titulu

19.10.2016 14:22
romská stipendistka OSF Denisa Makovä
romská stipendistka OSF Denisa Makovä

Open Society Fund tento rok s pomocí podnikatele Jana Bárty podpořila ve studiu celkem devět romských studentů a nejedná se pouze o finanční podporu. Novinky.cz zveřejnily článek o dvou studentkách, Denise Makové a Anetě Suché z Moravskoslezského kraje.

V žádostech o stipendiu studenti vyčíslují své náklady spojené s bydlením, stravou dopravou, školními pomůckami případně školným. Následně hodnotící komise posoudí, jak velkou částku potřebují. Po schválení konečného výsledku jim OFS finance poskytne.

„Nad rámec svého studia jsou povinny vybrat si jazykový kurz a absolvovat ho s dobrým výsledkem. K tomu musí odpracovat 100 dobrovolnických hodin pro nevládní organizaci, kterou si vyberou. Navíc ke splnění požadavků stipendia je nutné absolvovat praxi ve firmě či organizaci související s oborem studia,“ upřesnila Plešková pro novinky.cz

Aneta Suchá pochází ze sociálně vyloučené lokality v Ostravě-Přívoze. Rodiče ji od mala vedli ke studiu a vysvětlovali, jak pro ni bude v budoucnu důležité. Ke svému studiu na gymnáziu Aneta jako dobrovolnice doučovala romské děti v nízkoprahovém zařízení a dnes pracuje na projektu, který umisťuje romské děti do mateřských a základních škol.

Další stipendistka Denisa Makovä se rozhodla přestěhovat z Karviné do Prahy, kde studuje pastorační a sociální práci na Evangelicko-teologické fakultě Univerzity Karlovy. Je první z rodiny, která má maturitu a její rodiče ji při studiích fandí. Předtím Denisa pracovala pro město Orlová v komunitním centru, kde vedla volnočasové aktivity pro děti a mládež ze sociálně vyloučené lokality a nyní pracuje v romské zpravodajské organizaci Romea.cz. 

Přečteno: 899x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, Stipendia, OSF, Sociálně vyloučené lokalityHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo