romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nadace Open Society fund tento rok podpořila další mladé studenty při cestě k vysokoškolskému titulu

19.10.2016 14:22
romská stipendistka OSF Denisa Makovä
romská stipendistka OSF Denisa Makovä

Open Society Fund tento rok s pomocí podnikatele Jana Bárty podpořila ve studiu celkem devět romských studentů a nejedná se pouze o finanční podporu. Novinky.cz zveřejnily článek o dvou studentkách, Denise Makové a Anetě Suché z Moravskoslezského kraje.

V žádostech o stipendiu studenti vyčíslují své náklady spojené s bydlením, stravou dopravou, školními pomůckami případně školným. Následně hodnotící komise posoudí, jak velkou částku potřebují. Po schválení konečného výsledku jim OFS finance poskytne.

„Nad rámec svého studia jsou povinny vybrat si jazykový kurz a absolvovat ho s dobrým výsledkem. K tomu musí odpracovat 100 dobrovolnických hodin pro nevládní organizaci, kterou si vyberou. Navíc ke splnění požadavků stipendia je nutné absolvovat praxi ve firmě či organizaci související s oborem studia,“ upřesnila Plešková pro novinky.cz

Aneta Suchá pochází ze sociálně vyloučené lokality v Ostravě-Přívoze. Rodiče ji od mala vedli ke studiu a vysvětlovali, jak pro ni bude v budoucnu důležité. Ke svému studiu na gymnáziu Aneta jako dobrovolnice doučovala romské děti v nízkoprahovém zařízení a dnes pracuje na projektu, který umisťuje romské děti do mateřských a základních škol.

Další stipendistka Denisa Makovä se rozhodla přestěhovat z Karviné do Prahy, kde studuje pastorační a sociální práci na Evangelicko-teologické fakultě Univerzity Karlovy. Je první z rodiny, která má maturitu a její rodiče ji při studiích fandí. Předtím Denisa pracovala pro město Orlová v komunitním centru, kde vedla volnočasové aktivity pro děti a mládež ze sociálně vyloučené lokality a nyní pracuje v romské zpravodajské organizaci Romea.cz. 

Přečteno: 894x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Studenti, Stipendia, OSF, Sociálně vyloučené lokalityHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo