romea - logo
13. prosince 2017 (středa)
svátek má Lucie
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Oslavy Mezinárodního dne Romů v Jihlavě vyvrcholily galavečerem za účasti tří stovek hostů

12.4.2017 12:15
Oslavy Mezinárodního dne Romů v Jihlavě, předávání oceněni - Luboš Patkaň.
Oslavy Mezinárodního dne Romů v Jihlavě, předávání oceněni - Luboš Patkaň.

Na tři stovky hostů se v pátek zúčastnily galavečera na oslavu Mezinárodnímu dni Romů. Večeru předcházel turnaj v malé kopané, výstava, debata nebo komunitní akce spojená s úklidem a opékáním buřtů. Oslavy zorganizoval neformální kolektiv Zor Jilestar, složený převážně z Romů, a podporovaný Neromy. Organizátoři se připojili k celorepublikovým oslavám pod záštitou pražské skupiny AraArt.

Stěžejním bodem programu bylo udílení cen Romům a Romkám, kteří jsou vzorem pro místní komunitu. Uděleny byly ceny ve čtyřech kategoriích, ať už šlo o starší a respektované osobnosti, které v životě něčeho dosáhly, nebo o mladé talenty, které na svou příležitost ještě čekají. Organizační kolektiv pak udělil ještě dvě speciální ocenění. Hlavními hosty večera byli kapela Petra Gujdy a zpěvák Radek Molnár.

„S kolegy jsme se rozhodli, že tento rok uspořádáme oslavy Mezinárodního dne Romů, které budou zaměřeny především na samotnou romskou komunitu a budou z ní vycházet. Přestože se v našem městě poslední dobou možnosti pro kulturní vyžití Romů zlepšily, stále tu chyběla opravdu důstojná připomínka tohoto svátku, která by odkazovala k romským kořenům a kultuře. Naším cílem bylo Romům připomenout, že mají být na co hrdí a motivovat je k dalšímu zapojení do veřejného dění,“ okomentoval oslavy David Drevňák.

Dana Cinová, další z organizátorek k tomu dodala: „Vhodnou kombinací různých akcí jsme chtěli oslovit co nejširší část naší komunity, uspořádat akce, kterých by se mohli účastnit muži i ženy a všechny věkové kategorie. Radost máme z toho, že na oslavy přišly jak děti, tak zástupci starší generace. Společně tak zavzpomínali na své rodiny a ty, kteří již nejsou mezi námi. Připomněli si, že i v Jihlavě jsou Romové, kteří něčeho dosáhli a u výstavy starých fotografií zavzpomínali na doby, o kterých jim vyprávěli jejich rodiče.“

Přehled oceněných v rámci galavečera, 7. dubna 2017, Dělnický dům Jihlava

Milan Drevňák

Narodil se v roce 1946 v Janovci (okres Bardějov). Ve dvou letech se s rodinou přestěhovali do ČR. Už v 60. letech sportoval jako zápasník na Spartakiádě. Zápasil v Dynamo Jihlava, kde se stal přeborníkem. V roce 1967 přišel kvůli svému zranění o možnost stát se členem národního mužstva. V roce 1984 zápasil v Praze, kde vyhrál svůj první velký zápas za 55 vteřin. Ve svých 14 letech hrál také hokej za Spartak Jihlava. Od roku 1986 pracoval jako vedoucí ve stavebnictví v jedné pražské firmě. V 90. letech založil stavební firmu Drevňák a synové, kterou později přenechal svým synům. Je jedním ze zakladatelů jihlavského fotbalového družstva TJ ROMA JIHLAVA (1970). Dále trénoval mladé Romy z Jihlavy v řeckořímském zápase. Ve svých mladých letech pracoval v Cirkuse Humberto, kde potkal svou manželku, se kterou má 5 dětí. V současné době je pan Drevňák vzorem a velmi respektovanou osobou v romské komunitě nejen na Vysočině, ale i v mnoha dalších městech v ČR a SK.

Judita Horváthová

Narozena 1. 10. 1985 v Jihlavě. Má sedmiletého syna. Pracuje brigádně jako pomocná síla v kuchyni. Od svého dětství se věnuje literatuře, psala básně a krátké příběhy. Postupem času začala psát příběhy inspirované edicí Harlequin. Napsala jedenáct příběhů, které si sama vytiskla a sešila. Donedávna její knihy četli jen rodina a přátelé, ale Judita se vytrvale snažila je šířit dále, což nebylo vždy jednoduché. Zhruba před rokem o ní vyšel článek v Jihlavských listech, kterého si všimla jedna z pracovnic Terénních programů SOVY. Na jeho základě byla na podzim pozvána na autorské čtení v rámci projektu Rozpravy, který se konal v jihlavském divadle DIOD. Zde se mimo jiné seznámila s publikovanými autorkami Evou Danišovou a Irenou Eliášovou. Její tvorby si všimla i moderátorka večera, romistka Karolína Ryvolová, která Juditě pomohla k vydání elektronické verze jejího románu v nakladatelství KHER. Tento posun jí motivoval a inspiroval k psaní dalších příběhů a nadále se chce věnovat své spisovatelské kariéře.

Anna Siváková

Narozena 27. 12. 1922 ve Svidníku, okres Bardějov. Pochází ze šesti sourozenců, v současné době žijí tři. Paní Siváková byla vždy pohledná, drobná Romka s dlouhými vlasy. V mládí vyrůstala na statku, kde i pracovala. Jednoho dne přišli na námluvy sousedé se svým synem. Když ho paní Siváková poprvé viděla, tak utekla a vylezla na strom. Jelikož ale neměla na výběr, tak si mladíka musela vzít. Postupem času se do sebe zamilovali a byli velmi šťastní. Narodilo se jim sedm dětí. Paní Siváková zažila 2. světovou válku, ve které měla již dvě děti, a třetí bylo na cestě. Během války pracovala v kuchyni. Byla svědkem několika případů zneužívání mladých hospodyň, proto si často zakrývala vlasy a špinila si svou tvář popelem. Po válce se přestěhovala do Čech, kde žije dodnes. V Čechách pracovala do svých sedmdesáti let. Ve svých 94 letech je stále komunikativní a čilá, jen ji trápí chůze. Do dnešního dne má 7 dětí, 22 vnoučat, 51 pravnoučat a 13 prapravnoučat.

Florián Malík

Narozen v Jihlavě dne 8. 12. 2005. Bydlí s rodiči, jednou sestrou a dvěma bratry, kterým se snaží být vzorem. Již druhým rokem se věnuje dobrovolnému hasičství. Má za sebou dvě výhry v soutěžích – první místo v soutěži Meziříčko (střelba proudnicí na terč) a druhé místo v běhu na deset kilometrů s překážkami. Také zaučuje mladší chlapce, kteří se věnují hasičství. Do budoucna by se chtěl dostat na Střední hasičskou školu. Jedním z jeho snů je stát se strojníkem (jezdit s hasičským autem a starat se o něj a o další stroje) a také pracovat jako proudař (hasit hadicí).

Speciální ceny udělené pořadatelským kolektivem Zor Jilestar

Sofinka

Sofinka se narodila 19. 7. 2014 a již od útlého věku trpí vážnou nemocí. Její diagnóza zní zhoubný nádor na mozku. Byla již na 4 operacích a v březnu ji čeká náročná chemoterapie v Praze. Jelikož jí nejsou ani tři roky, jde o chemoterapii ve formě léků – vzhledem k jejímu věku nemůže podstoupit ozařování. I přes svou závažnou nemoc je Sofinka velmi šťastné, hravé a odvážné dítě.

Luboš Patkaň

Luboš je Rom tělem i duší. Amatérský romista, nadšenec do romské historie, kultury a literatury, dárce kostní dřeně, otec dvou dcer, jehož snem je stát se profesionálním vojákem. Jen těžko byste v Jihlavě našli někoho, kdo ví tolik o historii a kultuře Romů jako Luboš. Na své vlastní náklady odebírá noviny Romano Hangos a časopis Romano voďi, které pak distribuuje v místní romské komunitě, účastní se konferencí a sám o romské historii a kultuře i přednáší. Nezalekne se žádné překážky, a když se stane obětí diskriminace, situaci se snaží nepřejít mávnutím ruky. Kromě toho je dárcem kostní dřeně, vyšlo o něm několik článků v místních novinách a pro tuto bohulibou věc se snaží získat další nadšence. Jeho kostní dřeň již pomohla jedné dětské pacientce. Pracuje ve skladu, ale v posledním roce na sobě usilovně pracuje, aby se mohl ucházet o místo v armádě. Chodí do posilovny, doplňuje si vzdělání a zajímá se o aktuální dění v této oblasti. Přitom přichází se stále novými nápady, jak pomoci romské komunitě v Jihlavě.

Eva Nováková
Přečteno: 2372x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jihlava, Mezinárodní den Romů, Ocenění, oslavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Čeněk Růžička obdržel z rukou velvyslance USA Stephena Kinga cenu Alice Garrigue Masarykové (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

videoVIDEO: Čeněk Růžička obdržel z rukou velvyslance USA cenu Alice Garrigue Masarykové

7.12.2017 17:53
U příležitosti výročí Mezinárodního dne lidských práv (10. prosince) předal ve čtvrtek 7. prosince velvyslanec USA Stephen King Cenu Alice Garrigue Masarykové předsedovi Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeňkovi Růžičkovi.
 celý článek

Fanoušci xenofobního Ortelu vyhrožují zpěváku Radku Bangovi (Koláž: Romea.cz)

Všechny černý svině na podpoře, tvoje "prarodiče měli zabít v tom táboře": Pokuta 100 korun, směšné tresty za výhrůžky smrtí a rasistické nadávky

7.12.2017 14:25
Tisíce nenávistných zpráv zaplavilo před rokem facebook romského zpěváka Radky Bangy poté, co zde vysvětloval svůj postoj při předávání cen Českého Slavíka. Banga tehdy na protest proti neonacistické minulosti zpěváka Tomáše Ortela, který získal dva stříbrné slavíky, opustil sál. Pisatelé mu pak v příspěvcích vyhrožovali smrtí. Po roce policejního vyšetřování zůstává většina pisatelů bez potrestání, padl jediný rozsudek a několik pokut.
 celý článek

Vojtěch Filip (KSČM) a Tomio Okamura (SPD)

Ředitelka Institutu Terezínské iniciativy píše Okamurovi a Filipovi: Neznáte historii tábora. Zvu vás, ráda vám vše vysvětlím

6.12.2017 15:50
Ředitelka Terezínské iniciativy Tereza Štěpková dnes pozvala předsedy SPD a KSČM Tomia Okamuru a Vojtěcha Filipa na komentovanou prohlídku místa bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku, kde nyní stojí vepřín. Reagovala tak na jejich vyjádření proti výkupu vepřína. "Z Vašich vyjádření vyplývá, že Vám není zcela jasné, jak a proč tento tábor fungoval. Rádi Vám tyto informace přímo na místě při komentované prohlídce areálu sdělíme, provedeme Vás oficiální expozicí Památníku Lety i místy, kde tábor skutečně stál," uvedla Štěpková v otevřeném dopise, který zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo