romea - logo
17. září 2021 (pátek)
svátek má Naděžda

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Osm z 60 křesťanských uprchlíků z Iráku se rozhodlo vrátit do vlasti

1.4.2016 10:05

Osmičlenná rodina iráckých křesťanských uprchlíků, která je ubytovaná v Brně, se rozhodla vrátit do vlasti. V tiskové zprávě to oznámil nadační fond Generace 21, který organizuje pomoc těmto lidem. Rodina návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Fond Generace 21 také odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám uprchlíků v Jihlavě. Uprchlíci, kteří pobývají v Moravskoslezském kraji, neuvažují o přesunu do jiné evropské země, ani se nechystají na návrat do vlasti.

Podle fondu Iráčané ubytovaní v Okrouhlíku u Jihlavy nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost. Fond od této skupiny uprchlíků dostává různorodé informace o tom, jaké budou její další kroky.

"Nevíme, zda opustí Českou republiku a pokusí se usadit v jiné členské zemi EU, zůstanou v ČR a vystoupí z programu nadačního fondu, nebo zda se vrátí do Iráku," uvedl tiskový mluvčí Nadačního fondu Generace 21 Martin Frýdl. Mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis na dotaz ČTK potvrdil, že rada města žádnou žádost o přidělení bytů zatím neřešila.

Rodina, která se hodlá vrátit do Iráku z Brna, uvedla, že prarodičům se zoufale stýská a chtějí umřít v rodné zemi.

Podle Frýdla odchod z vlasti logicky provázejí pochybnosti a psychické problémy, a to nejen v okamžiku rozhodnutí, ale také v následujícím období, kdy je nutné vyrovnat se s novou realitou. "Dnes se ukazuje, že to někteří z uprchlíků neunesli. Nesuďme je - představme si sami sebe po několika týdnech v nové zemi v podobné situaci," uvedl Frýdl.

V rekreačním středisku Ohrouhlík u Jihlavy našlo ubytování 30 iráckých křesťanů. Přijeli po skupinách v lednu a v únoru. Jde o lidi z Mosulu, který obsadil Islámský stát. Křesťané před islamisty uprchli a z táborů v iráckém Irbílu poté odešli do Libanonu. Podle původních předpokladů měli na Okrouhlíku bydlet do konce března. Pak se rodiny měly přemístit do pronajatých bytů v Jihlavě. Zhruba od druhého pololetí letošního roku, kdy by získaly v Česku azyl, by se mohly v rámci ČR stěhovat za prací.

Iráčtí uprchlíci, kteří žijí v Soběšovicích, návrat domů neplánují

Uprchlíci, kteří pobývají v areálu Přístav v Soběšovicích u Žermanické přehrady, neuvažují o přesunu do jiné evropské země, ani se nechystají na návrat do vlasti. ČTK to dnes řekl Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, jež se o uprchlíky v regionu stará. "U nás podobné problémy jako v Brně či Jihlavě nenastaly," řekl.

Devatenáctičlenná skupina v Moravskoslezském kraji má už ale jedno stěhování za sebou. Nejprve bydlela v areálu Karmel ve Smilovicích na Třinecku. V těchto dnech se přestěhovala do Soběšovic v okrese Frýdek-Místek. Slezská diakonie pro uprchlíky zatím nemá byty a středisko Karmel už má od dubna ubytovací kapacity nasmlouvány pro jiné účely. "Reakce na nové ubytování jsou pozitivní," řekl ČTK Kašpárek.

Dodal, že na břehu přehrady uprchlíci zůstanou do 26. dubna. Do té doby pro ně chce diakonie najít vhodné byty. "V tuto chvíli jednáme s majiteli. Věřím, že to stihneme," dodal Kašpárek.

Ve skupině je osm dětí. Podle Kašpárka jde o tři rodiny a jednoho jednotlivce. Uprchlíci se učí česky. "Pracují momentálně ve dvou skupinách a je to naprosto bez problémů. V každé skupině jsou minimálně dva lektoři, kteří se jim věnují," uvedl Kašpárek.

Celkem přišlo do ČR 153 křesťanů

Celkem do ČR přesídlilo 37 křesťanských rodin, což je 153 lidí. Většinou mají přiznaný mezinárodní status uprchlíka.

Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů. Fond v prvním roce hradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby. Peníze fond získal výhradně od soukromých dárců.

Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány.

Přečteno: 952x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Křesťané, IrákHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo