romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Osobnosti přejí k Mezinárodnímu dni Romů: Lepší než proklínat temnotu je zapálit svíčku. But bacht the sasťipen!

8.4.2020 11:58

U příležitosti Mezinárodního dne Romů posílají různé osobnosti prostřednictvím první romské internetové televize ROMEA TV vzkazy a přání všem Romům. Ve videu zaznívají poselství v romštině i češtině například od redaktorky Českého rozhlasu Ivety Demeterové, muzikanta Milana Kroky, zpěvačky Eriky Fečové, ředitele organizace Vzájemné soužití Kumara Vishwanathana, módního návrháře Pavla Berkyho, ředitele Nadačního fondu proti korupci Karla Škáchy, ředitelky Nadace Albatros Jindry Marešové, aktivisty Jožka Mikera a dalších.

"Chtěl bych vám popřát z celého srdce, nám všem, mnoho štěstí, hlavně pevné zdraví v této nelehké době epidemie a ať se tady setkáváme ještě mnoho let. But bacht the sasťipen," říká ve videu Emil Voráč, ředitel organizace Khamoro.

"Slavíme Mezinárodní den Romů a já bych vám všem k němu něco vzkázala. Udělám to schválně pod portrétem Petera Benensona. To je člověk, který založil dnes už mezinárodní hnutí na ochranu lidských práv pod vlivem přísloví, že lepší než proklínat temnotu je zapálit svíčku. Za Nadaci Albatros mám velkou radost, že můžeme doprovázet desítky mladých studentů a studentek na cestě ke vzdělání a pozorovat, jak vysoko míří," říká ve svém videovzkazu Jindra Marešová a v romštině pak pokračuje v přání zdraví a štěstí nejen dnes k Mezinárodnímu dni Romů, ale po celý život.

Přání připojil také Kumar Vishwanathan: "Gratuluju všem Romům k Mezinárodnímu dni Romů. Milí přátelé, jednou to všechno pomine a budeme silní. Ať se všem daří."

Na další z pozdravů a přání k Mezinárodnímu dni Romů se můžete podívat ve videu.

Přečteno: 1205x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo