romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Osobnosti přejí k Mezinárodnímu dni Romů: Lepší než proklínat temnotu je zapálit svíčku. But bacht the sasťipen!

8.4.2020 11:58

U příležitosti Mezinárodního dne Romů posílají různé osobnosti prostřednictvím první romské internetové televize ROMEA TV vzkazy a přání všem Romům. Ve videu zaznívají poselství v romštině i češtině například od redaktorky Českého rozhlasu Ivety Demeterové, muzikanta Milana Kroky, zpěvačky Eriky Fečové, ředitele organizace Vzájemné soužití Kumara Vishwanathana, módního návrháře Pavla Berkyho, ředitele Nadačního fondu proti korupci Karla Škáchy, ředitelky Nadace Albatros Jindry Marešové, aktivisty Jožka Mikera a dalších.

"Chtěl bych vám popřát z celého srdce, nám všem, mnoho štěstí, hlavně pevné zdraví v této nelehké době epidemie a ať se tady setkáváme ještě mnoho let. But bacht the sasťipen," říká ve videu Emil Voráč, ředitel organizace Khamoro.

"Slavíme Mezinárodní den Romů a já bych vám všem k němu něco vzkázala. Udělám to schválně pod portrétem Petera Benensona. To je člověk, který založil dnes už mezinárodní hnutí na ochranu lidských práv pod vlivem přísloví, že lepší než proklínat temnotu je zapálit svíčku. Za Nadaci Albatros mám velkou radost, že můžeme doprovázet desítky mladých studentů a studentek na cestě ke vzdělání a pozorovat, jak vysoko míří," říká ve svém videovzkazu Jindra Marešová a v romštině pak pokračuje v přání zdraví a štěstí nejen dnes k Mezinárodnímu dni Romů, ale po celý život.

Přání připojil také Kumar Vishwanathan: "Gratuluju všem Romům k Mezinárodnímu dni Romů. Milí přátelé, jednou to všechno pomine a budeme silní. Ať se všem daří."

Na další z pozdravů a přání k Mezinárodnímu dni Romů se můžete podívat ve videu.

Přečteno: 1422x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo