romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Osobnosti přejí k Mezinárodnímu dni Romů: Lepší než proklínat temnotu je zapálit svíčku. But bacht the sasťipen!

8.4.2020 11:58

U příležitosti Mezinárodního dne Romů posílají různé osobnosti prostřednictvím první romské internetové televize ROMEA TV vzkazy a přání všem Romům. Ve videu zaznívají poselství v romštině i češtině například od redaktorky Českého rozhlasu Ivety Demeterové, muzikanta Milana Kroky, zpěvačky Eriky Fečové, ředitele organizace Vzájemné soužití Kumara Vishwanathana, módního návrháře Pavla Berkyho, ředitele Nadačního fondu proti korupci Karla Škáchy, ředitelky Nadace Albatros Jindry Marešové, aktivisty Jožka Mikera a dalších.

"Chtěl bych vám popřát z celého srdce, nám všem, mnoho štěstí, hlavně pevné zdraví v této nelehké době epidemie a ať se tady setkáváme ještě mnoho let. But bacht the sasťipen," říká ve videu Emil Voráč, ředitel organizace Khamoro.

"Slavíme Mezinárodní den Romů a já bych vám všem k němu něco vzkázala. Udělám to schválně pod portrétem Petera Benensona. To je člověk, který založil dnes už mezinárodní hnutí na ochranu lidských práv pod vlivem přísloví, že lepší než proklínat temnotu je zapálit svíčku. Za Nadaci Albatros mám velkou radost, že můžeme doprovázet desítky mladých studentů a studentek na cestě ke vzdělání a pozorovat, jak vysoko míří," říká ve svém videovzkazu Jindra Marešová a v romštině pak pokračuje v přání zdraví a štěstí nejen dnes k Mezinárodnímu dni Romů, ale po celý život.

Přání připojil také Kumar Vishwanathan: "Gratuluju všem Romům k Mezinárodnímu dni Romů. Milí přátelé, jednou to všechno pomine a budeme silní. Ať se všem daří."

Na další z pozdravů a přání k Mezinárodnímu dni Romů se můžete podívat ve videu.

Přečteno: 1468x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo