romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Osobnosti přejí k Mezinárodnímu dni Romů: Lepší než proklínat temnotu je zapálit svíčku. But bacht the sasťipen!

8.4.2020 11:58

U příležitosti Mezinárodního dne Romů posílají různé osobnosti prostřednictvím první romské internetové televize ROMEA TV vzkazy a přání všem Romům. Ve videu zaznívají poselství v romštině i češtině například od redaktorky Českého rozhlasu Ivety Demeterové, muzikanta Milana Kroky, zpěvačky Eriky Fečové, ředitele organizace Vzájemné soužití Kumara Vishwanathana, módního návrháře Pavla Berkyho, ředitele Nadačního fondu proti korupci Karla Škáchy, ředitelky Nadace Albatros Jindry Marešové, aktivisty Jožka Mikera a dalších.

"Chtěl bych vám popřát z celého srdce, nám všem, mnoho štěstí, hlavně pevné zdraví v této nelehké době epidemie a ať se tady setkáváme ještě mnoho let. But bacht the sasťipen," říká ve videu Emil Voráč, ředitel organizace Khamoro.

"Slavíme Mezinárodní den Romů a já bych vám všem k němu něco vzkázala. Udělám to schválně pod portrétem Petera Benensona. To je člověk, který založil dnes už mezinárodní hnutí na ochranu lidských práv pod vlivem přísloví, že lepší než proklínat temnotu je zapálit svíčku. Za Nadaci Albatros mám velkou radost, že můžeme doprovázet desítky mladých studentů a studentek na cestě ke vzdělání a pozorovat, jak vysoko míří," říká ve svém videovzkazu Jindra Marešová a v romštině pak pokračuje v přání zdraví a štěstí nejen dnes k Mezinárodnímu dni Romů, ale po celý život.

Přání připojil také Kumar Vishwanathan: "Gratuluju všem Romům k Mezinárodnímu dni Romů. Milí přátelé, jednou to všechno pomine a budeme silní. Ať se všem daří."

Na další z pozdravů a přání k Mezinárodnímu dni Romů se můžete podívat ve videu.

Přečteno: 1447x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo