romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ostrava zavedla asistenty přepravy. Místní Romové tvrdí, že se zaměřují především na ně. Radní to odmítá.

26.4.2017 12:30
Začátkem dubna 2017 se v prostředcích městské hromadné dopravy v Ostravě objevili první asistenti přepravy. (FOTO: Repro Česká televize)
Začátkem dubna 2017 se v prostředcích městské hromadné dopravy v Ostravě objevili první asistenti přepravy. (FOTO: Repro Česká televize)

Začátkem dubna se v prostředcích městské hromadné dopravy v Ostravě objevili první asistenti přepravy. Cílem práce těchto asistentů je dohlížet na pořádek a bezpečnost cestujících, především však zvýšit tzv. tarifní kázeň - aby veřejnost v MHD cestovala s platnou jízdenkou a tím dbala na čistotu a nerušenou jízdu v MHD. Podle místních Romů se však asistenti při kontrolách zaměřují především na ně.

Podle Miroslava Klempára z ostravské organizace Awen Amenca se problematika jízdy na černo netýká pouze Romů. "Jízda načerno je v Ostravě problém obecně, netýká se ale jen Romů. Nám nevadí posílení kontrol cestujících, to je v pořádku. Vadí nám ten selektivní způsob, tedy to, že si hlídky vybírají hlavně Romy," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Klempár.

Ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák odmítá, že opatření je rasistické a namířeno proti Romům. Asistenti prý vyžadují jízdní kázeň a platné jízdní doklady od všech cestujících. Semerák bez dalších podrobností tvrdí, že většina černých pasažérů se rekrutuje z romské komunity.

"Není vinou vedení města ani DPO, že se většina tzv. černých pasažérů rekrutuje z tzv. romské menšiny. Kategoricky odmítám tvrzení, že zavedení asistentů přepravy je diskriminační vůči této menšině či dokonce přímo proti ní zaměřené. Dodržování přepravního řádu a tarifní kázně vyžaduje Dopravní podnik Ostrava u všech cestujících," uvedl Semerák v tiskovém prohlášení.

Ostravští Romové si však stěžují, že se necítí ve městě v některých momentech bezpečně. Typickým obdobím jsou například fotbalové zápasy místního klubu. Někteří Romové se potýkají s nepříjemnými zkušenostmi v dopravních prostředcích jen proto, že se od nich očekává, že se v MHD budou chovat nevhodně nebo nebudou mít platnou jízdenku.

Marcela Gardoňová líčí svůj zážitek, když nedávno jela se svoji dcerou v tramvaji. "Jely jsme tramvají, nastoupila skupina mladých lidí, začali na mě pořvávat a vyhazovali mě z jedoucí tramvaje se slovy, tady cigány nechceme, vypadni, nebo tě zabijeme," uvedla Gardoňová pro časopis Romano Vodi.

Podle Lukáše Semeráka bude zavádění asistentů přepravy pokračovat. Cílem je vyškolit a podle potřeby nasadit čtyřicet až padesát asistentů. Zatím je jich šest.

Přečteno: 5841x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, kontrola, Romové, MHD, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo