romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ostrava zavedla asistenty přepravy. Místní Romové tvrdí, že se zaměřují především na ně. Radní to odmítá.

26.4.2017 12:30
Začátkem dubna 2017 se v prostředcích městské hromadné dopravy v Ostravě objevili první asistenti přepravy. (FOTO: Repro Česká televize)
Začátkem dubna 2017 se v prostředcích městské hromadné dopravy v Ostravě objevili první asistenti přepravy. (FOTO: Repro Česká televize)

Začátkem dubna se v prostředcích městské hromadné dopravy v Ostravě objevili první asistenti přepravy. Cílem práce těchto asistentů je dohlížet na pořádek a bezpečnost cestujících, především však zvýšit tzv. tarifní kázeň - aby veřejnost v MHD cestovala s platnou jízdenkou a tím dbala na čistotu a nerušenou jízdu v MHD. Podle místních Romů se však asistenti při kontrolách zaměřují především na ně.

Podle Miroslava Klempára z ostravské organizace Awen Amenca se problematika jízdy na černo netýká pouze Romů. "Jízda načerno je v Ostravě problém obecně, netýká se ale jen Romů. Nám nevadí posílení kontrol cestujících, to je v pořádku. Vadí nám ten selektivní způsob, tedy to, že si hlídky vybírají hlavně Romy," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Klempár.

Ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák odmítá, že opatření je rasistické a namířeno proti Romům. Asistenti prý vyžadují jízdní kázeň a platné jízdní doklady od všech cestujících. Semerák bez dalších podrobností tvrdí, že většina černých pasažérů se rekrutuje z romské komunity.

"Není vinou vedení města ani DPO, že se většina tzv. černých pasažérů rekrutuje z tzv. romské menšiny. Kategoricky odmítám tvrzení, že zavedení asistentů přepravy je diskriminační vůči této menšině či dokonce přímo proti ní zaměřené. Dodržování přepravního řádu a tarifní kázně vyžaduje Dopravní podnik Ostrava u všech cestujících," uvedl Semerák v tiskovém prohlášení.

Ostravští Romové si však stěžují, že se necítí ve městě v některých momentech bezpečně. Typickým obdobím jsou například fotbalové zápasy místního klubu. Někteří Romové se potýkají s nepříjemnými zkušenostmi v dopravních prostředcích jen proto, že se od nich očekává, že se v MHD budou chovat nevhodně nebo nebudou mít platnou jízdenku.

Marcela Gardoňová líčí svůj zážitek, když nedávno jela se svoji dcerou v tramvaji. "Jely jsme tramvají, nastoupila skupina mladých lidí, začali na mě pořvávat a vyhazovali mě z jedoucí tramvaje se slovy, tady cigány nechceme, vypadni, nebo tě zabijeme," uvedla Gardoňová pro časopis Romano Vodi.

Podle Lukáše Semeráka bude zavádění asistentů přepravy pokračovat. Cílem je vyškolit a podle potřeby nasadit čtyřicet až padesát asistentů. Zatím je jich šest.

Přečteno: 5795x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, kontrola, Romové, MHD, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo