romea - logo
24. ledna 2020 (pátek)
svátek má Milena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ostrava zavedla asistenty přepravy. Místní Romové tvrdí, že se zaměřují především na ně. Radní to odmítá.

26.4.2017 12:30
Začátkem dubna 2017 se v prostředcích městské hromadné dopravy v Ostravě objevili první asistenti přepravy. (FOTO: Repro Česká televize)
Začátkem dubna 2017 se v prostředcích městské hromadné dopravy v Ostravě objevili první asistenti přepravy. (FOTO: Repro Česká televize)

Začátkem dubna se v prostředcích městské hromadné dopravy v Ostravě objevili první asistenti přepravy. Cílem práce těchto asistentů je dohlížet na pořádek a bezpečnost cestujících, především však zvýšit tzv. tarifní kázeň - aby veřejnost v MHD cestovala s platnou jízdenkou a tím dbala na čistotu a nerušenou jízdu v MHD. Podle místních Romů se však asistenti při kontrolách zaměřují především na ně.

Podle Miroslava Klempára z ostravské organizace Awen Amenca se problematika jízdy na černo netýká pouze Romů. "Jízda načerno je v Ostravě problém obecně, netýká se ale jen Romů. Nám nevadí posílení kontrol cestujících, to je v pořádku. Vadí nám ten selektivní způsob, tedy to, že si hlídky vybírají hlavně Romy," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Klempár.

Ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák odmítá, že opatření je rasistické a namířeno proti Romům. Asistenti prý vyžadují jízdní kázeň a platné jízdní doklady od všech cestujících. Semerák bez dalších podrobností tvrdí, že většina černých pasažérů se rekrutuje z romské komunity.

"Není vinou vedení města ani DPO, že se většina tzv. černých pasažérů rekrutuje z tzv. romské menšiny. Kategoricky odmítám tvrzení, že zavedení asistentů přepravy je diskriminační vůči této menšině či dokonce přímo proti ní zaměřené. Dodržování přepravního řádu a tarifní kázně vyžaduje Dopravní podnik Ostrava u všech cestujících," uvedl Semerák v tiskovém prohlášení.

Ostravští Romové si však stěžují, že se necítí ve městě v některých momentech bezpečně. Typickým obdobím jsou například fotbalové zápasy místního klubu. Někteří Romové se potýkají s nepříjemnými zkušenostmi v dopravních prostředcích jen proto, že se od nich očekává, že se v MHD budou chovat nevhodně nebo nebudou mít platnou jízdenku.

Marcela Gardoňová líčí svůj zážitek, když nedávno jela se svoji dcerou v tramvaji. "Jely jsme tramvají, nastoupila skupina mladých lidí, začali na mě pořvávat a vyhazovali mě z jedoucí tramvaje se slovy, tady cigány nechceme, vypadni, nebo tě zabijeme," uvedla Gardoňová pro časopis Romano Vodi.

Podle Lukáše Semeráka bude zavádění asistentů přepravy pokračovat. Cílem je vyškolit a podle potřeby nasadit čtyřicet až padesát asistentů. Zatím je jich šest.

Přečteno: 5816x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, kontrola, Romové, MHD, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo