romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ostravou se šíří úplavice, trápí hlavně lidi z ubytovny

Ostrava, 19.9.2012 13:23, (ROMEA)

Asi dvě desítky pacientů s průjmy leží nyní na infekčním oddělení ostravské fakultní nemocnice. Podle serveru iDnes.cz to jsou převážně romské děti, ale i jejich rodiče z různých částí Ostravy. Řada z nich už má potvrzenou bacilární úplavici. Podle hygieniků onemocnělo akutním průjmovým onemocněním od 16. srpna už třicet lidí.

"Pacienti s průjmy k nám chodí už nejméně týden. Někteří odešli domů, ale pár z nich se později vrátilo, když se ukázalo, že byli v kontaktu s nakaženými úplavicí," říká lékařka Alena Zjevíková. Podle ní řada pacientů teprve čeká na výsledky bakteriologických testů, které by měly ukázat příčiny potíží. U několika rodin už se však úplavice potvrdila.

Hygienici MF DNES potvrdili, že od 16. srpna evidují už třicet případů akutního průjmového onemocnění u lidí v Ostravě, ale i Bohumíně. "Onemocnění se vyskytlo u lidí ubytovaných v ubytovně v Ostravě-Svinově a v oblastech obytných domů v Hrušově, Vítkovicích a v Bohumíně," řekl Radim Mudra z krajské hygienické stanice v Ostravě.

Největší počet onemocnění evidují hygienici ve svinovské ubytovně. "Onemocnění se vyskytlo postupně v devíti rodinách," sdělil Radim Mudra. "Nemocné jsou hlavně děti, ale nakazilo se i pár rodičů. Nakazit se lze i opakovaně. Stav žádného z našich pacientů není vážný, ale potřebují poněkud jinou péči," sdělila Alena Zjevíková.

"Podle informací, které zazněly na jednání hygienické stanice, zatím onemocnělo asi 14 lidí z ubytovny ve Svinově-Dubí a pak po jednom nebo dvou lidech v domech ve Vítkovicích, Hrušově i Mariánských Horách," řekl aktivista Kumar Vishwanathan.

Podle lékařky Zjevíkové je nejlepší prevencí dobrá hygiena. "Základem je mytí rukou," říká. S osvětou pomáhají nevládní organizace. Roznášejí letáčky a hovoří s lidmi v rizikových lokalitách. 

"V Přednádraží se žádný případ úplavice zatím neobjevil, i když je tu pouze jeden kohoutek, ze kterého teče voda, a ve třech domech nejde elektrický proud. Budeme přesto i tamní obyvatele informovat, aby si dali pozor a nenakazili se," řekl Vishwanathan.

Děti z rodin, ve kterých se vyskytla nákaza, nesmí chodit do školy. "My jsme se o úplavici dozvěděli v pondělí. V ten den přišel do místní školy jen jeden žák, který byl v kontaktu s nemocnými. Od úterý už ve škole není," říká starostka Ostravy-Svinova Eva Poštová.

 

"Všem lidem, kteří přišli do kontaktu s onemocněním, byl vystaven lékařský dohled. Musí se podrobit lékařským prohlídkám a laboratorním odběrům," řekl Radim Mudra.

Bacilární úplavice
Nemoc se za jeden až pět dní po nákaze projevuje obvykle bolestmi a křečemi břicha, zvýšenou teplotou až horečkou a průjmem, který bývá často s příměsí hlenu, někdy i krve. Onemocnění ale může probíhat také velmi lehce, tedy i bez průjmu.

iDnes.cz
Přečteno: 1056x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZdravotnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo