romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ostravou se šíří úplavice, trápí hlavně lidi z ubytovny

Ostrava, 19.9.2012 13:23, (ROMEA)

Asi dvě desítky pacientů s průjmy leží nyní na infekčním oddělení ostravské fakultní nemocnice. Podle serveru iDnes.cz to jsou převážně romské děti, ale i jejich rodiče z různých částí Ostravy. Řada z nich už má potvrzenou bacilární úplavici. Podle hygieniků onemocnělo akutním průjmovým onemocněním od 16. srpna už třicet lidí.

"Pacienti s průjmy k nám chodí už nejméně týden. Někteří odešli domů, ale pár z nich se později vrátilo, když se ukázalo, že byli v kontaktu s nakaženými úplavicí," říká lékařka Alena Zjevíková. Podle ní řada pacientů teprve čeká na výsledky bakteriologických testů, které by měly ukázat příčiny potíží. U několika rodin už se však úplavice potvrdila.

Hygienici MF DNES potvrdili, že od 16. srpna evidují už třicet případů akutního průjmového onemocnění u lidí v Ostravě, ale i Bohumíně. "Onemocnění se vyskytlo u lidí ubytovaných v ubytovně v Ostravě-Svinově a v oblastech obytných domů v Hrušově, Vítkovicích a v Bohumíně," řekl Radim Mudra z krajské hygienické stanice v Ostravě.

Největší počet onemocnění evidují hygienici ve svinovské ubytovně. "Onemocnění se vyskytlo postupně v devíti rodinách," sdělil Radim Mudra. "Nemocné jsou hlavně děti, ale nakazilo se i pár rodičů. Nakazit se lze i opakovaně. Stav žádného z našich pacientů není vážný, ale potřebují poněkud jinou péči," sdělila Alena Zjevíková.

"Podle informací, které zazněly na jednání hygienické stanice, zatím onemocnělo asi 14 lidí z ubytovny ve Svinově-Dubí a pak po jednom nebo dvou lidech v domech ve Vítkovicích, Hrušově i Mariánských Horách," řekl aktivista Kumar Vishwanathan.

Podle lékařky Zjevíkové je nejlepší prevencí dobrá hygiena. "Základem je mytí rukou," říká. S osvětou pomáhají nevládní organizace. Roznášejí letáčky a hovoří s lidmi v rizikových lokalitách. 

"V Přednádraží se žádný případ úplavice zatím neobjevil, i když je tu pouze jeden kohoutek, ze kterého teče voda, a ve třech domech nejde elektrický proud. Budeme přesto i tamní obyvatele informovat, aby si dali pozor a nenakazili se," řekl Vishwanathan.

Děti z rodin, ve kterých se vyskytla nákaza, nesmí chodit do školy. "My jsme se o úplavici dozvěděli v pondělí. V ten den přišel do místní školy jen jeden žák, který byl v kontaktu s nemocnými. Od úterý už ve škole není," říká starostka Ostravy-Svinova Eva Poštová.

 

"Všem lidem, kteří přišli do kontaktu s onemocněním, byl vystaven lékařský dohled. Musí se podrobit lékařským prohlídkám a laboratorním odběrům," řekl Radim Mudra.

Bacilární úplavice
Nemoc se za jeden až pět dní po nákaze projevuje obvykle bolestmi a křečemi břicha, zvýšenou teplotou až horečkou a průjmem, který bývá často s příměsí hlenu, někdy i krve. Onemocnění ale může probíhat také velmi lehce, tedy i bez průjmu.

iDnes.cz
Přečteno: 1066x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZdravotnictvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo