romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ostravská radnice zakázala pochod neonacistů, jsou tam romské akce

Ostrava, 16.8.2013 13:08, (ROMEA)
Neonacista Pavel Sládek Matějný (v bílém tričku, s megafonem) hlavní organizátor protiromské demonstrace ve Vítkově 3. 8. 2013.
Neonacista Pavel Sládek Matějný (v bílém tričku, s megafonem) hlavní organizátor protiromské demonstrace ve Vítkově 3. 8. 2013.

Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz dnes zakázal shromáždění a pochod, které tam na sobotu 24. srpna plánovali neonacisté. Na stejnou dobu už měl totiž úřad do stejných míst nahlášená shromáždění Romů. ČTK o tom informovala mluvčí obvodu Jana Pondělíčková. Jedno shromáždění pravicových radikálů se ale i tak v Ostravě zřejmě uskuteční, je totiž hlášeno do jiných míst než pochody Romů.

Akci nazvanou Protest proti kriminalitě, porušování zákonů Policií ČR, za práva všech slušných občanů této země nahlásil úřadu na 14:30 Pavel Matějný. Ten vystupuje za skupinu Čeští lvi, jež nedávno například organizovala stejný protest ve Vítkově na Opavsku. Pochod měl v Ostravě vést z Partyzánského náměstí po Sokolské či Nádražní na Českobratrskou ulici. Úřad dostal oznámení ve čtvrtek odpoledne, dnes akci zakázal.

"Svolavatel byl upozorněn, že shromáždění koliduje s jiným již dříve hlášeným shromážděním. Svolavatelé jsou známi naprosto odlišnými názory a idejemi, což vede k odůvodněným pochybnostem z narušování pokojnosti shromáždění. Mezi svolavateli nedošlo k dohodě, proto jsme se rozhodli toto shromáždění zakázat," uvedla Pondělíčková.

Do Ostravy jsou na 24. srpna od 08:00 hlášena dvě romská shromáždění Za mír mezi lidmi. Jedno z nich se bude konat v Přívoze v okolí náměstí Svatopluka Čecha, druhé začne na Prokešově náměstí před Novou radnicí, odkud má vést pochod přes centrální obvod do ulice Přednádraží. Už od 06:00 až do 22:00 je do 15 ulic či náměstí v obvodu hlášeno Shromáždění proti rasové, etnické a náboženské nesnášenlivosti.

Pravicoví radikálové mají na stejný den od 14:00 do 16:00 povolenou demonstraci Stop rasovým útokům u památníku v Komenského sadech. Na protest nazvaný Společně proti cikánskému teroru a policejní brutalitě zve ale na stejný den na svých internetových stránkách bez bližšího označení místa a času i neonacistické hnutí Svobodný odpor.

Čeští lvi měli shromáždění v Ostravě v plánu své Czech lion tour. V Moravskoslezském kraji chtěli takto pochodovat ještě na podzim v Havířově a Bohumíně na Karvinsku a ve Frýdku-Místku. Havířovská a frýdecko-místecká radnice jim ale tyto pochody z obav o narušení bezpečnosti zakázaly. Povolen byl pochod v Bohumíně. "Nahlásili nám ulice, kudy chtěli jít. My jsme jim kvůli zajištění pořádku navrhli jinou trasu a oni změnu přijali," řekla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Miroslava Šmídová.

Přečteno: 2740x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Pochod, Demonstrace, Čeští lviHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo