romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Ostravské Přednádraží mizí před očima. Bagry místo srovnávají se zemí

16.1.2019 13:00

Definitivní konec jedné éry. Bagry a další stroje na bourání se pustili do rozpadlých domů v lokalitě Přednádraží v Ostravě-Přívozu a srovnávají všechny budovy se zemí. Končí tak více jak staletá historie této oblasti, která se během té doby změnila ze železničářské kolonie v romskou lokalitu.

Lidem z Přednádraží bylo v roce 2012 úřady oznámeno, že se ze svých domovů musí všichni do následující půlnoci vystěhovat. Následoval boj proti tomuto rozhodnutí a dlouhotrvající úsilí alespoň jeden dům zachránit. Nakonec však téměř všichni obyvatelé Přednádraží skončili v předražených, přeplněných a hygienicky i sociálně nevyhovujících ubytovnách. „Vzali nám domov, kde jsme žili několik desítek let. Teď se už dva roky stěhujeme z jednoho bytu do druhého, nevíme, co bude další měsíc, a nemáme vlastně nic,” shrnula v roce 2014 pro server Romea.cz situaci rodin dlouholetá obyvatelka Přednádraží paní Helena.

Poslední obyvatelé opustili Přednádraží v roce 2013, kdy už v objektech nefungovala elektřina,voda ani kanalizace. Od té doby se řešilo, co s domy bude. Nepodařilo se je prodat za pevně stanovenou částku, takže na návrh věřitele firmy Domy Přednádraží šly do dražby. Vyvolávací cena za samotné domy a pozemky pod nimi byla zhruba 1,5 milionu korun. O koupi domů se ucházela také organizace Vzájemné soužití v čele s Kumarem Vishwanathanem. Cílem bylo umožnit Romům návrat do jejich domovů. Tento plán ale z finančních důvodů a z obav z právních tahanic okolo nedořešeného sporu o vlastnictví zdevastované kanalizace nakonec nevyšel.

V roce 2015 koupily chátrající areál cihlových domů a pozemky pod nimi Ostravské opravny a strojírny za pouhých 600 tisíc korun. Firma poté odkoupila okolní pozemky od Českých drah. Jeden pozemek v lokalitě ale stále vlastní obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

Do lokality Přednádraží chce firma rozšířit stávajicí závod. „Máme i zájem o poslední pozemek v lokalitě a brzy předložíme projekt, kde popíšeme i využití této části pozemku," řekl pro iDNES.cz Karel Ležatka, mluvčí Ostravských opraven a strojíren.

Podle Ležatky je nemyslitelné. že by někdo mohl bydlet v oblasti Přednádraží. "Když se vedle postavil dálniční přivaděč, tak se místo odřízlo od zbytku Ostravy," komentuje fakt, že z jedné strany tvoří hranici železniční trať, z další průmyslový podnik a z třetí strany rušná silnice.

SB, David Polhoš
Přečteno: 844x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Přednádraží, Ostrava, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo