romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ostravští asistenti pedagoga píší primátorovi. Školy musejí propouštět kvalifikované lidi kvůli nedostatku financí

Ostrava, 6.6.2012 11:35, (ROMEA)
ilustrační foto

Ostravští asistenti pedagoga se otevřeným dopisem obrátili na ostravského primátora Petra Kajnara. Vyslovují v něm obavu o osud sociálně znevýhodněných žáků, kterým asistenti pomáhají se vzděláváním. Problémem jsou finance na platy asistentů.

"Myslím že se tento problém netýká jen našeho města ale je celorepublikový. Doufáme v dofinancování tohoto školního roku a do budoucna v jednodušší finanční řešení našich platů, například zařazení asistentů mezi ostatní pedagogy tak, aby nebyli závislí jen na dotačních programech ministerstva školství," sdělila serveru Romea.cz Anna Jalůvková, která dopis jménem svým a dalších dvaceti pěti "znepokojených asistentů pedagoga" napsala.

Otevřený dopis , který je výsledkem setkání ostravských asistentů pedagoga, přinášíme v plném znění.

Vážený pane primátore,

obracím se na Vás jako zástupce asistentů pedagoga v Ostravě, a to i jménem ostatních níže podepsaných asistentů pedagoga.

Všichni jsme dlouhodobě znepokojeni stavem v oblasti financování programu asistent pedagoga pro děti, žáky a studenty se sociálním znevýhodněním.

Situace, ke které došlo v tomto roce, je opravdu alarmující, neboť řada škol musí propouštět kvalifikované asistenty pedagoga s dlouhodobými zkušenostmi v oboru, z důvodu nedostatečného financování. To v konečném důsledku povede k výraznému zhoršení školního prospěchu znevýhodněných romských žáků, ke snížení jejich šance na úspěšný přechod na střední školu a na aktivní participaci na trhu práce v dospělém životě.

Dovoluji si Vám také, vážený pane primátore, připomenout, že program asistent pedagoga je v ČR realizován od roku 1999 a má svou tradici. Od té doby došlo k rozvoji této profese, kdy odbornou přípravou prošla celá řada asistentů, kteří mají bohaté zkušenosti a dennodenně přispívají ke zvýšení vzdělanostních šancí sociálně znevýhodněných dětí.

Město Ostrava se proslavilo tím, že má nejvíce asistentů pedagoga, významná část z nich jsou samotní Romové, kteří tak dostali příležitost zvýšit si vzdělání, získat zaměstnání a vykonávat vysoce potřebnou činnost i ve prospěch vlastní komunity. Někteří romští asistenti dosáhli vysokoškolského vzdělání a nyní působí jako pozitivní vzor pro romské žáky. Jsou důkazem toho, že píle při studiu přináší ovoce, že znamená v dospělosti zaměstnání, stálý příjem a společenskou prestiž.

Odchod asistentů ze škol bude jasným signálem pro romské děti, že ani vyšší úroveň vzdělání jim nezajistí pozici na trhu práce. Toto vědomí působí silně nemotivačně. I toto hledisko je nutné vzít do úvahy a zabránit odchodu asistentů ze školství.

Věřím, že Vy jako primátor města, které připravilo a prezentuje program "Inkluze Ostrava" nedopustíte, aby došlo k propouštění asistentů nebo snižování úvazků na polovinu.

Vždyť i program asistent pedagoga pro děti, žáky a studenty se sociálním znevýhodněním je jedním z východisek k naplnění požadavků vyplývajících z rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve věci D. H. a ostatní versus ČR, za jejichž neplnění čelí Česká republika výrazné mezinárodní kritice.

Přečteno: 877x
 

Kam dál:

Štítky:  

VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo