romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Otevřená propagace nacismu: Vydání knihy Hitlerových projevů

Brno, 7.12.2012 16:28, (ROMEA)
Obálka knihy Adolf Hitler Projevy (FOTO: Hitlerovyprojevy.cz)
Obálka knihy Adolf Hitler Projevy (FOTO: Hitlerovyprojevy.cz)

Na českém knižním trhu se objevil výbor z projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera z let 1939 až 1942. Nakladatel a překladatel Pavel Kamas ČTK řekl, že chtěl lidem poskytnout dosud prakticky nedostupné projevy jako podklad pro svobodné utváření názorů. Odborníci oslovení ČTK poukázali na to, že projevy jsou jedním z nástrojů propagandy a bez odborného komentáře mohou být zavádějící.

"V knize se dozvíte že Hitler mluvil o Češích s úctou a uznáním, proč nechal zřídit Protektorát Čechy a Morava, jak si vážil Slováků, že podle Adolfa Hitlera má každý stejné právo na život, že Hitler odsuzoval metody vyhánění Čechů z Polska, jak Hitler usiloval o mír a proč," píše se na stránkách Hitlerovyprojevy.cz, které k prodeji knihy zřídilo Nakladatelství guidemedia etc, jehož jednatelem je právě Kamas.

I přes tyto nacistické propagandistické výroky není podle Kamase cílem knihy analyzovat či kriticky interpretovat Hitlerovy projevy. Existuje prý dostatek prací renomovaných historiků, kteří podrobili zkoumání Hitlerovy myšlenky, záměry i skutečné činy. "Tady bychom nepřinesli nic nového. My v podstatě dáme k dispozici to, co bylo skutečně řečeno, a člověk má nepřeberné množství zdrojů, kde to může konfrontovat, kriticky pochopitelně," uvedl Kamas. Lidé si podle něj dosud nemohli ověřit, co Hitler ve skutečnosti říkal.

Publikaci na 650 stranách vydal Kamas pod hlavičkou brněnského nakladatelství Guidemedia etc. Náklad činí 10.000 kusů, prodává se zatím jen prostřednictvím internetu.

Odborníci ale upozorňují, že Hitlerovy projevy byly součástí propagandy, a nemusely tedy odrážet skutečné smýšlení a plány diktátora, který rozpoutal druhou světovou válku včetně hrůz holocaustu. "Hitler měl za sebou Goebbelse, génia propagandy. Ten řekl, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou," připomněl historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea. Stať nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse Vůdce jako řečník je také součástí publikace.

Jednotlivé projevy vycházejí v nezkrácené podobě, překladatel čerpal z německých originálů. Průvodní texty k projevům, předmluvu a doslov napsal Lukáš Beer, publicista, který se zabývá česko-německými vztahy a obdobím protektorátu, ale není akademicky vzdělaným historikem. Právě v chybějícím fundovaném komentáři, který by odrážel poznatky historiků, spočívá podle odborníků nedostatek publikace.

Podle Břečky hrozí, že projevy publikované v takové podobě povedou k dezinterpretacím a jejich vydání potěší zejména extremisty. Naopak pamětníci protektorátních dob a nacistických perzekucí budou podle Brečky novým vydáním zřejmě roztrpčeni. "Každopádně vydat dnes Hitlerovy projevy bez vysvětlení je nesmysl," řekl Břečka.

daruj-vudce.jpg

Za pravdu Břečkoví dávají první komentáře a sdílení odkazů na knihu na nacistických diskuzních fórech. "Pozor, právě probíhá akce daruj Vůdce," posílá odkaz svým soukmenovcům Erik Sedláček vystupující pod přezdívkou Sedlis-Diehard. Po rozkliknutí odkazu se dostanete na stránky nakladetelství, kde se můžete dočíst: "Daruj Vůdce a získáš dárek v hodnotě 200 Kč – při zakoupení dvou ks knihy PROJEVY (jeden Vůdce do knihovny, druhý jako dárek pod stromeček někomu blízkému) získáš knihu Mnichovská dohoda a osud sudetských Němců od nás jako dárek!"

Podle politologa Pavla Pečínky se názory na vydávání podobných historických dokumentů různí. Na jedné straně je liberální přístup, na druhé straně panují obavy ze šíření zločinné ideologie. Pečínka se přiklání k tomu, aby podobná díla vycházela v komentované podobě. Zároveň připomněl, že současní neonacisté se často dovolávají svobody slova. "V té komunitě je to moderní. Vymezují se vůči mainstreamu, staví se jako disidenti, kteří prolamují společenská tabu," uvedl Pečínka.

Vydáváním knih Adolfa Hitlera se v minulých letech zabývaly české soudy. Michal Zítko, který v roce 2000 publikoval nekomentovaný překlad Mein Kampfu, si za podporu rasistického hnutí nejprve vyslechl tříletý podmíněný trest. Nejvyšší soud jej ale později zprostil obžaloby. Městský soud v Praze pak v září 2010 nařídil společnosti KMa, aby stáhla z prodeje veškeré knihy Adolfa Hitlera, které v Česku vydala. Důvodem byl protest spolkové země Bavorsko. Tamní ministerstvo financí totiž drží autorská práva. Vydáním projevů se policie zatím nezabývá.

Přečteno: 3851x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, nacistické symboly, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo