romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Otevřený dopis Radě České televize: Jílková dala v pořadu Máte slovo prostor zaujatým a rasistickým nepravdám

Praha, 4.10.2013 12:06, (ROMEA)
Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo. ( FOTO: Print Screen z pořadu Máte slovo, 19.9. 2013)
Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo. ( FOTO: Print Screen z pořadu Máte slovo, 19.9. 2013)

Další stížnost na Michaelu Jílkovou coby moderátorku podává Radě České televize a jejímu předsedovi Milanovi Uhdemu skupina signatářů v souvislosti s pořadem Máte slovo, který se zabýval romskou tématikou a extremismem. Otevřený dopis poukazuje na neprofesionalitu Jílkové, na její neschopnost seznámit se blíže s tématem, které ve svém pořadu probírá, a na jednostranný posun v diskusi namířený proti Romům, který svou neschopností moderovat jinak než bulvárním způsobem způsobila.

Není to poprvé, kdy byla Jílková na serveru Romea.cz kritizována. Stalo se tak již v souvislosti s pořadem Máte slovo, který se měl zabývat protiromskými nepokoji na Šluknovsku. Již tehdy byla kritizována za bulvární přístup, jednostrannost namířenou proti Romům a naprostou nekompetentnost coby moderátorky.

Jílkovou v minulosti za její "novácký" přístup k moderování kritizoval i předseda Rady České televize Milan Uhde v rozhovoru pro server Romea.cz.

Pokud se chce někdo další připojit svým podpisem k tomuto otevřenému dopisu Radě ČT, může zaslat své jméno, příjmení, profesi a město, v němž žije, na adresu lucie.fremlova@gmail.

Dopis přinášíme v plném znění:

Vážená Rado České televize, vážený pane Milane Uhde

uplynul měsíc od stížnosti Apoleny Rychlíkové, týkající se reportáže z protiromského pochodu v pořadu Události v regionech ze dne 24. 8. 2013, a obracíme se na vás s další stížností na pořad „Máte slovo“, opět o protiromských pochodech, odvysílaný dne 19. 9. 2013 ve 21.00 hodin.

Pořad Máte slovo je sám o sobě velmi diskutabilní, chování paní Jílkové je známo již z pořadů jiných televizních stanic, o nichž se již tehdy hovořilo jako o pořadech bulvárních. Potíž je ale v tom, že stávající pořad je vysílán veřejnoprávní Českou televizí a poplatky za tuto veřejnou službu odvádí všichni koncesionáři, bez rozdílu národnosti.

Proto je nepřijatelné a společensky nebezpečné, dopouští-li se moderátorka sama chyb a generalizací o jedné etnické skupině a o jejích údajných společných negativních rysech coby o zámince pochodů. Paradoxem je, že o pochodech ve finále padla jen okrajová zmínka.

Samotný pořad byl velmi špatně zvládnutý, a to již od samého počátku, kdy byli vybíráni „zástupci protistran“. Prostor byl z nepochopitelných důvodů dáván zaujatým, rasistickým, nekvalifikovaným a ničím nepodloženým domněnkám a nepravdám z úst lidí, kteří o Romech pronášeli lživá vyjádření a někteří z nich se ani neostýchali zmínit se o své účasti na pochodech.

Například pozvaná invalidní důchodkyně tvrdila, že po pádu komunismu Romové přestali pracovat a místo toho si vyřídili sociální dávky, které jsou podle ní vyšší pro Romy a nižší pro neromy, protože Romové umí křičet. Tato informace však není pravdivá. Moderátorka bohužel nezasáhla, ani tuto lež neuvedla na pravou míru: musel zakročit pan Šimáček. Takových incidentů bylo několik a nebyly vyváženy ani pokusem ze strany moderátorky říci v závěru pořadu něco vágního ve stylu „nepřizpůsobiví občané jsou i mezi neromy“.

Výsledkem bylo, že přítomní Romové coby příslušníci etnické skupiny, která je po staletí pronásledována a viktimizována, byli postaveni do role „zločince bez viny“ a obhajovali se proti slovním výpadům dominantního utlačovatele. Dalo by se říct, že šlo o veřejný soud v přímém přenosu, o legitimizaci anticiganismu ve veřejném prostoru.

Ve 21. století, 70 let po hrůzách romského holocaustu, nesmějí mít takové pořady místo na obrazovce veřejnoprávní České televize.

Věříme, že se Rada České televize bude naší stížností zabývat a zváží důvody, proč Česká televize v tak odlišných typech pořadů, jako jsou Události a Máte slovo, opakovaně informuje o těchto závažných, celospolečenských jevech zavádějícím způsobem, který staví Romy do role viníků, a nijak tím nepřispívá k řešení stávající neúnosné situace.

S pozdravem,
Mgr. Lucie Fremlová a MgA.
Ivanka Mariposa Čonková

K textu dopisu se přidávají

1. Gwendolyn Albert, nezávislá konzultantka, Imperial Beach, USA
2. Jana Kabeláčová, masérka a pečovatelka, Brno
3. Michal Miko, Slovo 21, Praha
4. Jan Dunka, asistent učitele, Leicester, VB
5. Petra Gelbart, univerzitní učitelka, New York, USA
6. William Bila, manažer společnosti Allianz, Paříž, Francie
7. Jolana Novotná, překladatelka, Tišnov
8. Sylva Ficová, překladatelka, Brno
9. Jolana Navrátilová, Masarykova univerzita, Brno
10. Ladislav Baláž, Europe Roma International, Londýn, VB
11. Miroslav Kováč, předseda o.s. Forum CZ, Louny
12. Helena Krištofová, romská poradkyně, Brno
13. Tamara Moyzes, kurátorka, Praha
14. Naděžda Vaňová Kováčová
15. Marcela Adamová, komunitní pracovnice, Glasgow, VB
16. Pavel Botoš, Halifax Roma Group, Halifax, VB
17. Michael Daduč, komunitní pracovník, Derby, VB
18. Amaya Tomanová, OSVČ, Praha
19. Zuzana Brejcha, filmařka, Vídeň
20. Ingrid Kosová, politička, Zvolen
21. Anna Poláková, Praha
22. Marek Polák, Praha
23. Katarina Kocurová, Bratislava
24. Miroslav Brož, občanské sdružení Konexe
25. Bc. Antonie Burianská, učitelka, 2. místopředsedkyně SRP , Vítkov
26. Markus Pape, publicista, Praha
27. Irena Moudrá Wünschová, lékařka, Ústí nad Labem
28. PhDr. Miroslav Hudec, psycholog, Česká Lípa,
29. Štefan Tišer předseda Strany rovných příležitosti, Plzeň
30. Petra Mrtková, lékařka, Havlíčkův Brod
31. Jiřina Miková, Wolverhampton, VB
32. Mgr. Vendula Fremlová, Ph.D, Petrovice u Ústí nad Labem
33. Lucie Fremlová, Ústí nad Labem
34. Bohdan Bláhovec, režisér, Praha
35. Štěpánka Bláhovcová, výtvarnice, Praha
36. Marcela Baloghová,sociální pracovnice, Kadaň
37. Čeněk Růžička, předseda VPORH v ČR, Praha
38. Iveta Bílková, retušérka, Liberec
39. Alois Horvath, hudebník, Brisbane, Austrálie
40. František Kostlán, redaktor Romea.cz, Praha

Přečteno: 5401x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česká televize, Rasismus, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo