romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pálit mešity, křičeli někteří na demonstraci na podporu Miloše Zemana. Spolupořádali jí extremisté

12.12.2015 22:00
Jak vysoko skáče váš pes? I taková gesta byla vidět 12. 12. 2015 na demonstraci na podporu Miloše Zemana (FOTO: Repro iDNES.cz)
Jak vysoko skáče váš pes? I taková gesta byla vidět 12. 12. 2015 na demonstraci na podporu Miloše Zemana (FOTO: Repro iDNES.cz)

Demonstrace, kterou na podporu prezidenta Miloše Zemana spolupořádala extremistická Národní demokracie se dnes v Praze zúčastnilo podle policejního odhadu asi 1000 lidí. Během akce zaznívala i nenávistná hesla proti islámu.

Shromáždění začalo po 13:00 na Václavském náměstí v Praze, kde se sešlo asi 300 účastníků. Zazpívali hymnu a vyslechli projevy řečníků, podle nichž prezident jako jeden z mála politiků nabízí řešení uprchlické krize. Poté se účastníci krátce před 14:00 vydali na pochod na Hrad. Doprovázeli je desítky policistů, včetně antikonfliktního týmu a

Cestou na Hrad demonstranti skandovali hesla "Čechy Čechům", "Nic než národ", "Multi-kulti nechceme". Aby se vyhnuli Můstku, kde byla ohlášena demonstrace proti xenofobii, obešli dolní část Václavského náměstí Jindřišskou ulicí, kde policie zastavila dopravu včetně tramvají.

Na rohu ulic Panská a Na Příkopě se pokusila pochod zablokovat desítka aktivistů sedících na zemi. Policisté je opakovaně vyzvali, aby prostor opustili. Po neuposlechnutí je policie zajistila a převezla na policejní služebnu, řekla ČTK mluvčí pražské policie Iveta Martínková. Dodala, že policisté jsou připraveni reagovat na jakákoli protiprávní jednání.

Na Hradčanské náměstí demonstranti dorazili po 15:00, podle zpravodaje ČTK dav znatelně prořídl. Řada z nich nesla české vlajky či transparenty, na nichž se objevovala hesla jako "Ať žije Zeman", "Chráníme svou vlast", "Ne Bruselu" či "Stop EU".

Organizátorka Lucie Hašková vyjádřila nespokojenost s českou vládou, která podle ní nejedná ve prospěch země. Zároveň poděkovala prezidentu Zemanovi, který podle ní stojí za svým lidem. Demonstrantům na náměstí zahrála tři písně kapela Ortel spojovaná s krajní pravicí. Texty skupiny jsou často zaměřeny proti menšinám.

Na zahájení demonstrace na Václavském náměstí si účastníci vyslechli například řeč bývalého předsedy republikánů Miroslava Sládka, který vyjádřil radost z toho, že konečně našlo odezvu to, co prohlašoval před 20 lety.

Z davu se během akce ozývalo také mnoho nenávistných výkřiků na adresu islámu. Podle fotografa serveru iDNES.cz někteří demonstranti volali hesla vyzývající k pálení mešit a urážejících německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Dnešní akci svolaly Hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a extremistická Národní demokracie. Pražskému magistrátu ji nahlásily 24. listopadu s tím, že očekávají účast asi 5000 lidí.

VIDEO

Přečteno: 1434x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Miloš Zeman, Rasismus, Xenofobie, Národní demokracie, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo