romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Památník Lety zahájí sezonu výstavou o dozorci tábora pro Romy

Lety u Písku, 11.3.2013 16:31, (ROMEA)
Projevy při pietním aktu v Letech u Písku (foto: Zdeněk Ryšavý)
Projevy při pietním aktu v Letech u Písku (foto: Zdeněk Ryšavý)

Výstavou, novou publikací a zvukovým průvodcem pro chytré telefony zahájí letošní čtvrtou sezonu památník obětem romského holocaustu v Letech u Písku. Začne položením kytice u pomníku obětem letského tábora v pondělí 25. března ve 14:00 hodin. Sdělil to ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

"Pouze v den zahájení sezony mohou návštěvníci v infocentru kulturní památky Lety zhlédnout výstavu František Kánský, český četník a dozorce z tábora Lety. Výstava vznikla z unikátních dokumentů, které získal v říjnu 2012 Památník Lidice z pozůstalosti Františka Kánského," upozornil Červencl.

Kánský byl na jaře 1941 převelen jako dozorce do kárného pracovního tábora v Letech, z něhož se později stal sběrný tábor pro Romy. Sloužil tam podle vlastního vyjádření se sebezapřením, nedobrovolně. Když se vrátil zpátky k četnictvu, zachránil během nacistické okupace řadu lidí před zatčením a některé i před smrtí.

Při zahájení sezony bude v infocentru také představena nová publikace Ctibora Nečase Pamětní seznam - 1, Lety, která je vzpomínkou na ponurou minulost letského tábora. Návštěvníci si ji budou moci koupit za 150 korun.

Od 26. března do 31. května pak bude v infocentru výstava nazvaná Lidičtí muži v boji za svobodu. Návštěvníci si mohou v prostorách památníku také vyzkoušet zvukového průvodce pro chytré telefony, který byl spuštěn před ukončením loňské sezony.

Památníkem obětí romského holocaustu se stalo nově upravené pietní území, které se nachází v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora Lety u Písku. V období 1942 až 1943 byl letský tábor vězením pro Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku. V nelidských podmínkách zde čekala smrt na 326 mužů, žen a dětí. Dalších 540 vězňů bylo posláno za smrtí do vyhlazovacího tábora Auschwitz - Birkenau.

Přečteno: 923x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo