romea - logo
22. dubna 2019 (pondělí)
svátek má Evžénie
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Letech u Písku si dnes lidé připomenou oběti romského holocaustu

29.7.2015 16:18, (AKTUALIZOVÁNO 3. 8. 2015, 10:00)
V Letech u Písku se 13. 5. 2015 konal Pietní akt k uctění obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
V Letech u Písku se 13. 5. 2015 konal Pietní akt k uctění obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

V pondělí dne 3. 8. 2015 od 11 hodin se koná v Kulturní památce (KP) Lety vzpomínková akce pod názvem „Uctění obětí romského holocaustu a vzpomínka na zahájení a ukončení provozu cikánského tábora Lety“.

Vybrané datum není náhodné. Má hned několik historických souvislostí. Cikánský tábor Lety byl založen dne 1. 8. 1942, o den později si připomínáme "Mezinárodní den obětí romského holocaustu" a ukončení činnosti romského koncentračního tábora v Osvětimi a 8. 8. 1943 byl ukončen provoz cikánského tábora Lety.

Během pietního aktu budou položeny kytice u pomníku obětí letského tábora. Účastníci budou krátce seznámeni s tragickým osudem Romů za druhé světové války.

Účast na pietě přislíbili: Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu PČR, Miluše Tvrzská náměstkyně vedoucího Úřadu vlády ČR, Markéta Pánková za ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, Blanka Hlavínová, starostka obce Lety, Filip Michael Štojdl, biskup Církve československé husitské, Jan Munk, ředitel Památníku Terezín, Bohumil Řeřicha, předseda Kruhu přátel česko-německého porozumění, Hana Vondráčková za Odbor muzeí a galerií MK ČR, některé přeživší lidické děti a další hosté.

Piety se zúčastní i členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, která spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera.

Vedoucí Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martin Martínek položí v zastoupení Jiřího Dientbiera, který je v zahraničí, květiny k pomníku na pohřebišti a pokloní se památce romských obětí holocaustu.

Hlavní projev pronese místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská.

Program piety:

11.00 položení květin k pomníku cikánských obětí letského tábora
11.10 modlitba biskupa Filipa Michaela Štojdla
11.15 promluva místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské
11.20 promluvy dalších hostů
11.25 krátké odborné slovo
11.30 prohlídka expozice
11.45 ukončení vzpomínkové akce

Det, Milouš Červencl, ředitel památníku Lidice
Přečteno: 871x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Lety u Písku, Holocaust, památník, Památný den romského holocaustu, LidiceHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo