romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Letech u Písku si dnes lidé připomenou oběti romského holocaustu

29.7.2015 16:18, (AKTUALIZOVÁNO 3. 8. 2015, 10:00)
V Letech u Písku se 13. 5. 2015 konal Pietní akt k uctění obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
V Letech u Písku se 13. 5. 2015 konal Pietní akt k uctění obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

V pondělí dne 3. 8. 2015 od 11 hodin se koná v Kulturní památce (KP) Lety vzpomínková akce pod názvem „Uctění obětí romského holocaustu a vzpomínka na zahájení a ukončení provozu cikánského tábora Lety“.

Vybrané datum není náhodné. Má hned několik historických souvislostí. Cikánský tábor Lety byl založen dne 1. 8. 1942, o den později si připomínáme "Mezinárodní den obětí romského holocaustu" a ukončení činnosti romského koncentračního tábora v Osvětimi a 8. 8. 1943 byl ukončen provoz cikánského tábora Lety.

Během pietního aktu budou položeny kytice u pomníku obětí letského tábora. Účastníci budou krátce seznámeni s tragickým osudem Romů za druhé světové války.

Účast na pietě přislíbili: Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu PČR, Miluše Tvrzská náměstkyně vedoucího Úřadu vlády ČR, Markéta Pánková za ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, Blanka Hlavínová, starostka obce Lety, Filip Michael Štojdl, biskup Církve československé husitské, Jan Munk, ředitel Památníku Terezín, Bohumil Řeřicha, předseda Kruhu přátel česko-německého porozumění, Hana Vondráčková za Odbor muzeí a galerií MK ČR, některé přeživší lidické děti a další hosté.

Piety se zúčastní i členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, která spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera.

Vedoucí Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martin Martínek položí v zastoupení Jiřího Dientbiera, který je v zahraničí, květiny k pomníku na pohřebišti a pokloní se památce romských obětí holocaustu.

Hlavní projev pronese místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská.

Program piety:

11.00 položení květin k pomníku cikánských obětí letského tábora
11.10 modlitba biskupa Filipa Michaela Štojdla
11.15 promluva místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské
11.20 promluvy dalších hostů
11.25 krátké odborné slovo
11.30 prohlídka expozice
11.45 ukončení vzpomínkové akce

Det, Milouš Červencl, ředitel památníku Lidice
Přečteno: 892x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Lety u Písku, Holocaust, památník, Památný den romského holocaustu, LidiceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo