romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Letech u Písku si dnes lidé připomenou oběti romského holocaustu

29.7.2015 16:18, (AKTUALIZOVÁNO 3. 8. 2015, 10:00)
V Letech u Písku se 13. 5. 2015 konal Pietní akt k uctění obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
V Letech u Písku se 13. 5. 2015 konal Pietní akt k uctění obětí romského holocaustu (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

V pondělí dne 3. 8. 2015 od 11 hodin se koná v Kulturní památce (KP) Lety vzpomínková akce pod názvem „Uctění obětí romského holocaustu a vzpomínka na zahájení a ukončení provozu cikánského tábora Lety“.

Vybrané datum není náhodné. Má hned několik historických souvislostí. Cikánský tábor Lety byl založen dne 1. 8. 1942, o den později si připomínáme "Mezinárodní den obětí romského holocaustu" a ukončení činnosti romského koncentračního tábora v Osvětimi a 8. 8. 1943 byl ukončen provoz cikánského tábora Lety.

Během pietního aktu budou položeny kytice u pomníku obětí letského tábora. Účastníci budou krátce seznámeni s tragickým osudem Romů za druhé světové války.

Účast na pietě přislíbili: Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu PČR, Miluše Tvrzská náměstkyně vedoucího Úřadu vlády ČR, Markéta Pánková za ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, Blanka Hlavínová, starostka obce Lety, Filip Michael Štojdl, biskup Církve československé husitské, Jan Munk, ředitel Památníku Terezín, Bohumil Řeřicha, předseda Kruhu přátel česko-německého porozumění, Hana Vondráčková za Odbor muzeí a galerií MK ČR, některé přeživší lidické děti a další hosté.

Piety se zúčastní i členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, která spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera.

Vedoucí Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martin Martínek položí v zastoupení Jiřího Dientbiera, který je v zahraničí, květiny k pomníku na pohřebišti a pokloní se památce romských obětí holocaustu.

Hlavní projev pronese místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská.

Program piety:

11.00 položení květin k pomníku cikánských obětí letského tábora
11.10 modlitba biskupa Filipa Michaela Štojdla
11.15 promluva místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské
11.20 promluvy dalších hostů
11.25 krátké odborné slovo
11.30 prohlídka expozice
11.45 ukončení vzpomínkové akce

Det, Milouš Červencl, ředitel památníku Lidice
Přečteno: 873x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Lety u Písku, Holocaust, památník, Památný den romského holocaustu, LidiceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo