Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Památník Lidice získá novou ředitelku. Čeněk Růžička doufá, že bude vůči památce Romů citlivější než její předchůdce

29. března 2017
Čtení na 3 minuty

Památník Lidice, který připomíná nacistické vyhlazení obce Lidice v roce 1942, povede od 1. dubna Martina Lehmannová. Vybralo ji v konkurzu ministerstvo kultury, zřizovatel památníku. Lehmannová nahradí Milouše Červencla, který v prosinci odešel do důchodu; vedením památníku je nyní pověřen zástupce ředitele Jaroslav Tauber. Šlo již o druhý konkurz, v prvním komise nevybrala nikoho. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Lehmannová absolvovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity, působila například v Moravské galerii v Brně a Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Je autorkou odborných i populárních publikací s uměleckou i historickou tematikou. K přihlášení do konkurzu ji vedl význam památníku a především to, že je důležitou součástí našeho společného kulturního dědictví. “Chci více připomenout význam toho, co Lidice znamenají, nejen na území České republiky, ale skutečně mezinárodně,” řekla Lehmannová ČTK.

Hlavní návštěvnickou sezonu památník začíná na konci března, letos k hlavní expozici a lidické galerii přibude nová část expozice v původním lidickém domku. Vypovídá o dalším vývoji Lidic v druhé polovině 20. století, a to nejen architektonickém. “Je to jakési reprezentování nezlomnosti člověka, že opravdu, ať se stane cokoliv, i jakákoliv tragédie, tak se vždy najde v lidstvu nějaká síla, která pomůže negativní věci překonat,” řekla Lehmannová.

S odbornou činností Památníku Lidice se Lehmannová postupně blíže seznamovala od roku 2004 v rámci participace s odbornými subjekty, dále pak z pozice členky Českého výboru ICOM (Mezinárodní rada muzeí), v roce 2015 z pozice jeho předsedkyně. Ještě předtím, než začala uvažovat o přihlášení do konkurzu, začala loni s výborem připravovat mezinárodní konferenci na téma muzea a tragické dějiny 20. století, která se uskuteční v listopadu v Brně. Vystoupí na ní řečníci ze Slovenska, Německa, Polska i dalších zemí.

Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení Lidic 10. června 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo jen 160. Přímo v Lidicích bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V plynovém autě bylo tehdy udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Areál Lidic byl prohlášen kulturní památkou v roce 1962, o 33 let později byl nařízením vlády prohlášen za národní kulturní památku. Příspěvková organizace Památník Lidice funguje od roku 2001. Od roku 2009 je pod správou Památníku Lidice také pietní místo bývalého romského koncentračního tábora Lety u Písku. Ten nechvalně proslul i kvůli dosud marnému boji přeživších holocaustu a aktivistů o odstranění velkokapacitního vepřína, který stojí na místě tábora od 50. let 20. století.

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička řekl pro Romea.cz, že by si přál, aby byla nová ředitelka vůči tématu romské genocidy soudnější a citlivější, než její předchůdce. “Rád bych připomněl zejména fakt, že v Letech pracovali čeští dozorci a že to byli Češi, kdo tehdy povraždil naše lidi,” uvedl Růžička.

Památník Lidice měl loni rekordní návštěvnost, kolem 100.000 lidí. Pod správu této státní organizace spadá také péče o pietní území v Ležácích a Letech, která rovněž připomínají zvůli nacismu. I na Památník Ležáky chce nová ředitelka více upozorňovat, včetně historické i vizuální reflexe a připomenutí architektů, kteří se podíleli na podobě nových Lidic i Ležáků.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon