romea - logo
19. září 2021 (neděle)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Památník v Letech u Písku byl zhanoben. Někdo k pomníku položil prasečí hlavu

1.3.2018 20:16, (AKTUALIZOVÁNO 20:55)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník v Letech u Písku (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

K pomníku romského holokaustu u někdejšího koncentračního tábora v Letech u Písku někdo položil o víkendu prasečí hlavu. Ve čtvrtek to uvedl server Aktuálně.cz. Muzeum romské kultury, které pietní místo spravuje, oznámilo, že na tuto provokaci nebude reagovat. Na místě tábora je vepřín, který loni odkoupila vláda. Nyní se vepřín vyklízí a místo něj má vzniknout památník.

„Nechceme z toho dělat skandál a na takovou provokaci nebudeme reagovat. Někdo nás chce zjevně vyprovokovat,“ řekl serveru vedoucí pietních míst muzea Luděk Strašák. Na policii se zatím muzeum neobrátilo. „Možná to uděláme v případě, že se to bude opakovat,“ doplnil Strašák.

"Jde o nechutný rasistický útok a zneuctění pietního místa. Takovéto útoky by se v civilizované zemi neměly odehrávat. Jde o důsledek nálad v české společnosti. Když už ne přímo popírání, tak alespoň zpochybňování, nebo bagatelizování romského holokaustu je v České republice rozšířeným fenoménem a vcelku mainstremovým názorem. Setkáváme se s ním v hospodských diskuzích, z úst vrcholových politiků i na mnoha internetových serverech a v diskuzích. Je nejvyšší čas tomuto zhoubnému fenoménu čelit. Historie se nesmí opakovat," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož, mluvčí organizace Konexe.

"Tento skandální rasistický útok mířil na oběti romského holokaustu a Romy obecně. Nepřišel náhodou, ale jako následek nenávistných výroků českého prezidenta a lídra české krajní pravice, kteří by měli být činěni odpovědnými. Jasně říkám - změníme Lety ze symbolu ponížení na symbol důstojnosti," dodal Benjamina Abtana, prezidenta evropského antirasistického hnutí EGAM.

Čin odsoudili i politici. „Znesvětit takto památku tisíců umučených a zavražděných je odporné,“ řekl serveru ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který má na starosti i lidská práv. Podobně se vyjádřili třeba poslanci Helena Langšádlová (TOP 09) či Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Místopředseda představenstva firmy Agpi, provozovatele vepřína, Jan Čech řekl, že položení prasečí hlavy k pomníku podle něj není dílem pracovníků firmy. „Nic jiného mě nenapadá, než že někdo chce v souvislosti s opuštěním toho areálu něco někomu vzkázat. Já to beru jako provokaci,“ dodal.

Vláda podle smlouvy s Agpi zaplatí za budovy a pozemky 450,8 milionu korun. Proti usnesení valné hromady Agpi o převodu vepřína na stát ale podal žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích jeden z malých akcionářů firmy. Také Ústavní soud přijal v lednu stížnost proti usnesení minulé vlády o odkupu vepřína.

V poslední době rovněž vyšla na veřejnost kontroverzní vyjádření poslanců z SPD, zpochybňující historii koncentračního tábora v Letech. Předseda SPD Tomio Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Poslanec SPD Miloslav Rozner mluvil o Letech jako o „neexistujícím pseudokoncentráku“.

Přečteno: 1914x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Rasismus, Extremismus, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo