romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Paměť Romů vyhlašuje první ročník soutěže BABO, PAPU, VAKEREN!

28.6.2019 10:16
Soutěž Babo, Papu, vakeren!
Soutěž Babo, Papu, vakeren!

Organizace ROMEA vyhlašuje první ročník soutěže BABO, PAPU, VAKEREN! Ta proběhne v rámci projektu Paměť Romů, který se snaží mapovat osudy Romů žijících v současné době na území České republiky a představit tak historii Romů od válečných dob po současnost jejich vlastníma očima. Soutěží chceme vzbudit zájem nejen mladých Romů o vlastní historii.

Znáte historii své rodiny? Zajímají vás životní osudy vašich rodičů, prarodičů a nechcete, aby se na ně zapomnělo?

Nahrajte životní příběh svých příbuzných nebo známých a pošlete nám ho! Nejzajímavější a nejlépe zpracované příběhy budou oceněny. S vybranými pamětníky rovněž natočíme rozhovor, který bude zveřejněn na webových stránkách Paměti Romů.

Jak postupovat?

Natočte vyprávění pamětníka na audio nebo video v českém či romském jazyce v délce alespoň 30 minut. Nechte ho vyprávět o jeho vlastním životě, ale i rodinné historii, pokud se v rodině traduje.

V rozhovorech se mohou objevit nejrůznější témata od vzpomínek na válku přes vyprávění o životě na Slovensku a v Čechách za komunismu i po sametové revoluci, po vzpomínky na různé konkrétní historické události.

Doptávejte se na to, co Vám není jasné a co Vás zaujme.

Vyprávění shrňte do textové podoby v rozsahu jedné stránky a můžete i připojit kopie rodinných fotografií a dalších zajímavých dokumentů, které se k vyprávění vztahují.

Vše nám pošlete na mail pametromu@romea.cz do 31. 10. 2019

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obracet.

(Pro inspiraci se podívejte na rozhovory s pamětníky na www.pametromu.cz)

 

Přečteno: 628x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Paměť Romů, Romové, SoutěžHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo