romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Paměť Romů vyhlašuje první ročník soutěže BABO, PAPU, VAKEREN!

28.6.2019 10:16
Soutěž Babo, Papu, vakeren!
Soutěž Babo, Papu, vakeren!

Organizace ROMEA vyhlašuje první ročník soutěže BABO, PAPU, VAKEREN! Ta proběhne v rámci projektu Paměť Romů, který se snaží mapovat osudy Romů žijících v současné době na území České republiky a představit tak historii Romů od válečných dob po současnost jejich vlastníma očima. Soutěží chceme vzbudit zájem nejen mladých Romů o vlastní historii.

Znáte historii své rodiny? Zajímají vás životní osudy vašich rodičů, prarodičů a nechcete, aby se na ně zapomnělo?

Nahrajte životní příběh svých příbuzných nebo známých a pošlete nám ho! Nejzajímavější a nejlépe zpracované příběhy budou oceněny. S vybranými pamětníky rovněž natočíme rozhovor, který bude zveřejněn na webových stránkách Paměti Romů.

Jak postupovat?

Natočte vyprávění pamětníka na audio nebo video v českém či romském jazyce v délce alespoň 30 minut. Nechte ho vyprávět o jeho vlastním životě, ale i rodinné historii, pokud se v rodině traduje.

V rozhovorech se mohou objevit nejrůznější témata od vzpomínek na válku přes vyprávění o životě na Slovensku a v Čechách za komunismu i po sametové revoluci, po vzpomínky na různé konkrétní historické události.

Doptávejte se na to, co Vám není jasné a co Vás zaujme.

Vyprávění shrňte do textové podoby v rozsahu jedné stránky a můžete i připojit kopie rodinných fotografií a dalších zajímavých dokumentů, které se k vyprávění vztahují.

Vše nám pošlete na mail pametromu@romea.cz do 31. 10. 2019

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obracet.

(Pro inspiraci se podívejte na rozhovory s pamětníky na www.pametromu.cz)

 

Přečteno: 536x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Paměť Romů, Romové, SoutěžHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo