romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pardubická radnice 2. srpna uctí Památný den romského holokaustu, vyvěsí černou vlajku

28.7.2020 11:50
Romská vlajka.
Romská vlajka.

Pardubická radnice vyvěsí v neděli 2. srpna černou vlajku a připojí se tak v rámci mezinárodní akce k Památnému dni romského holocaustu. Před 76 lety, v noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora tehdy zavraždili téměř 2 898 Romů a Sintů. Podle nové studie však mohl být počet obětí o víc jak tisícovku vyšší. Některé radnice a instituce proto v tento den vyvěšují romské vlajky.

"Často se ve spojitosti s holocaustem mluví o milionech Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech a při různých perzekucích. Nesmíme však zapomínat ani na to, že velkou část obětí tvořili právě Romové, kterých bylo v plynových komorách během jedné jediné noci zavražděno na 3 tisíce. Vzhledem k tomu, že otázka rasové a etnické nenávisti je i v současné době bohužel stále aktuální, považuji za nutné si tyto historické události neustále připomínat a upozorňovat, kam až může rasová a etnická nesnášenlivost dojít," uvedl primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že černý prapor bude na radnici vlát od nedělního rána do pondělního poledne.

Úmysl vyvěsit 2. srpna romskou vlajku nedávno na Facebooku ohlásil i starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. Minulý rok vlajku vyvěsilo například hlavní město Praha, Praha 7, Praha 8 a další. Romské vlajky vyvěšují instituce i 8. dubna, kdy Romové na celém světě slaví Mezinárodní den Romů.

Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944)  v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Za druhé světové války zahynulo téměř 90 procent českých a moravských Romů. Z asi 6500 protektorátních Romů jich 4870 odjelo transporty do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, vrátilo se jich jen 583.

Přečteno: 442x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

2.srpna, Druhá světová válka, Osvětim, radnice, Romská hrdostHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo