romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pardubický kraj umístil 40 romských uprchlíků na okraj Pardubic do provizorních stanů. Další nechal bez pomoci v centru města, museli se o ně postarat místní Romové

6.5.2022 8:40
Romští uprchlíci v provizorních stanech na okraji Pardubic - 5. 5. 2022 (FOTO: repro Česká televize)
Romští uprchlíci v provizorních stanech na okraji Pardubic - 5. 5. 2022 (FOTO: repro Česká televize)

Na okraji Pardubic v provizorních stanech přebývá od pondělí asi 40 romských uprchlíků včetně malých dětí. Stany tam vybudovali na městském pozemku hasiči. Další menší skupinu Romů nechaly úřady ve čtvrtek večer bez pomoci v centru města. O ukrajinské Romy se tak museli postarat místní Romové a aktivisté, kteří jim po intervenci Pirátské strany u hejtmana zajistili ubytování v Hradci Králové.

"Od pondělního večera se v tomto dočasném ubytování nachází na čtyři desítky osob. Těmto osobám bylo zcela mimořádně po nabídnuto dočasné přístřeší, než bude prověřeno jejich občanství a případná ochrana v jiné členské zemi EU," uvedl k situaci ukrajinských Romů v provizorních stanech pro zpravodajský server Romea.cz tiskový mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD odmítá kritiku, že o romské uprchlíky není dostatečně postaráno. Netolický také již po několikáté romské uprchlíky napadl s tím, že utíkají ze Zakarpatské oblasti, kde se nebojuje. Při tom právě včera byla Zakarpatská oblast ostřelována ruskými raketami.

Romka utíkající před válkou z východu Ukrajiny: "Mému dítěti jsou tři roky. Když slyšel střelbu a výbuchy, padl na zem. Pak začal křičet."

Jenže ani to, že všichni romští uprchlíci jsou ze Zakarpatské Ukrajiny, není pravda. Česká televize odvysílala rozhovor s jednou z Romek, která uprchla z města Dnipro, které se nachází na východě Ukrajiny a dopadají na něj ruské rakety.

"Mému dítěti jsou tři roky. Když slyšel střelbu a výbuchy, padl na zem. Pak začal křičet," popsala šílené scény z ostřelované části Ukrajiny mladá Romka z Dnipra.

"Každopádně my chceme mít jistotu, že jde skutečně o uprchlíky z Ukrajiny. Pokud cizinecká policie má pochybnosti, tak prověřuje. V těchto případech dokonce dotázala čtyři státy, a to, pokud se nepletu, Maďarsko, Rumunsko, Polsko a Německo," popsal tvrdou lustraci romských uprchlíků pro televizi Prima Martin Netolický.

Ve čtvrtek večer kontaktovalo zpravodajský server Romea.cz několik obyvatel Pardubic, kteří uváděli, že v Pardubicích před Krajským úřadem je několik romských uprchlíků včetně malých dětí, kterým úřady odmítly poskytnout i ubytování v provizorních stanech.

"Není možné, aby je tam nechali spát venku s malými dětmi. Je to rasismus v nejjasnější podobě," sdělila zpravodajskému serveru Romea.cz Romka z Pardubic.

Nakonec se za pomoci pardubických Romů, členů politické strany Roma Luma a místní Pirátské strany podařilo zajistit ubytování i těmto Romům.

"Místní Romové a členové Pirátské strany se složili na ubytování a Romové měli být na ubytovně kousek od Pardubic. Majitel ubytovny nejdříve tvrdil, že Romové mu nevadí. Když tam přijeli, tak najednou bylo plno," popsala pro zpravodajský server Romea.cz těžkosti se sháněním ubytování pro romské uprchlíky Lucie Fuková, romská aktivistka, která Romům pomáhala.

"Zastupitelé za Piráty Lenka Španihelova a Andrej Ramašeuski pak ve spolupráci s hejtmanem zajistili ubytování pro Romy v Hradci Králové," dodala Fuková s tím, že zatím není jasné, zda mají v pořádku dokumentaci k občanství.

V noci se však objevila další skupina romských uprchlíků, která přespala na pardubickém nádraží.

VIDEO

Přečteno: 1262x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Uprchlíci, Romové, Diskriminace, Rasismus, Migrace, Válka, pomoc, Roma LumaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo