romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Park Hvězdička v brněnském Bronxu: Cesta z ghetta za 43 milionů

22.4.2015 15:32
Nízkoprahové centrum v parku Hvězdička v brněnském Bronxu (FOTO: Repro Česká televize)
Nízkoprahové centrum v parku Hvězdička v brněnském Bronxu (FOTO: Repro Česká televize)

V brněnském „Bronxu“ vznikl nový park a nízkoprahové centrum Hvězdička. V části města, kde žijí sociálně slabší rodiny, se má stát lepším místem pro život, trávení volného času dětí a mládeže z této lokality a sociální integraci romské komunity. Komplex, který město nechalo postavit za 43 milionů korun většinou z evropských peněz, vyvolává rozporuplné reakce.

„Město v uplynulých letech získalo téměř půlmiliardovou dotaci z fondů Evropské unie. Po investicích do oprav městských domů i veřejných prostor to vypadá, že se dočkáme dalších změn. V místech u Hvězdové ulice, kde stálo hlavní podium Ghettofestu, vznikne do roka zcela nový park Hvězdička. V opravených domech přibudou nové byty a ve Francouzské ulici pak celý dům. Tam vedle azylového bydlení budou i tzv. startovací byty,“ řekl pro server Romea.cz o plánech města s revitalizací původně zdevastovaného vnitrobloku ulic Hvězdová, Francouzská, Stará a Bratislavská v červnu 2012 David Oplatek z Občanské poradny Brno.

Park s hřištěm a sportovištěm i dvoupodlažní budova nízkoprahového centra z dílny architektů Radko Květa a Radka Sládečka, na jehož stavbu autoři použili obytné kontejnery, vzbuzuje u řady místních rozpaky. Podoba, kterou město před stavbou zveřejnilo na internetu, byla jen jedním z návrhů – výsledek nakonec vypadá zcela jinak. Místním se nelíbí, že k projektu neměli dostatek informací a neměli možnost ho ovlinit. Mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára se brání tím, že město jen realizovalo vítězný projekt.

"Místo toho, aby se prostor otvíral, staví se tu další ploty, což mi v této čtvrti přijde nesmyslné. Když se na to podívám, tak mi to evokuje Čunkův Vsetín a vystěhovávání Romů za město. Rozhodně to nepřispívá ke zkrášlení okolí," řekl pro Českou televizi jeden z místních obyvatel Jakub Zika.

Otázky vzbuzuje také částka, kterou město za stavbu zaplatilo. Na serveru o architektuře earch.cz se například píše, že „modulární řešení“ centra s využitím obytných kontejnerů bylo vybráno „s ohledem na dočasnost stavby i finanční dostupnost.“

Brno v souvislosti s možností získat dotaci na zlepšení stavu největší problémové zóny v oblasti městských částí Brno-střed a Brno-sever zvané „Bronx“ z fondů Evropské unie připravilo tzv. Integrovaný plán rozvoje města Brna v problémové obytné zóně města (IPRM). Jde o na sebe navazující projekty a aktivity, které mají pomoci vyřešit palčivé problémy v oblasti – ať už je realizuje město, soukromí vlastníci bytových fondů nebo neziskové organizace.

Rozvojový plán na období 2010 až 2014 schválilo Ministerstvo pro místní rozvoj v březnu roku 2009 v celkovém objemu finančních prostředků zhruba 450 miliónů korun. Dotace ze strukturálních fondů a ze státního rozpočtu měla činit 166 miliónů korun.

Přečteno: 1348x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Integrace, Park Hvězdička, Evropské fondyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo