romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Park Hvězdička v brněnském Bronxu: Cesta z ghetta za 43 milionů

22.4.2015 15:32
Nízkoprahové centrum v parku Hvězdička v brněnském Bronxu (FOTO: Repro Česká televize)
Nízkoprahové centrum v parku Hvězdička v brněnském Bronxu (FOTO: Repro Česká televize)

V brněnském „Bronxu“ vznikl nový park a nízkoprahové centrum Hvězdička. V části města, kde žijí sociálně slabší rodiny, se má stát lepším místem pro život, trávení volného času dětí a mládeže z této lokality a sociální integraci romské komunity. Komplex, který město nechalo postavit za 43 milionů korun většinou z evropských peněz, vyvolává rozporuplné reakce.

„Město v uplynulých letech získalo téměř půlmiliardovou dotaci z fondů Evropské unie. Po investicích do oprav městských domů i veřejných prostor to vypadá, že se dočkáme dalších změn. V místech u Hvězdové ulice, kde stálo hlavní podium Ghettofestu, vznikne do roka zcela nový park Hvězdička. V opravených domech přibudou nové byty a ve Francouzské ulici pak celý dům. Tam vedle azylového bydlení budou i tzv. startovací byty,“ řekl pro server Romea.cz o plánech města s revitalizací původně zdevastovaného vnitrobloku ulic Hvězdová, Francouzská, Stará a Bratislavská v červnu 2012 David Oplatek z Občanské poradny Brno.

Park s hřištěm a sportovištěm i dvoupodlažní budova nízkoprahového centra z dílny architektů Radko Květa a Radka Sládečka, na jehož stavbu autoři použili obytné kontejnery, vzbuzuje u řady místních rozpaky. Podoba, kterou město před stavbou zveřejnilo na internetu, byla jen jedním z návrhů – výsledek nakonec vypadá zcela jinak. Místním se nelíbí, že k projektu neměli dostatek informací a neměli možnost ho ovlinit. Mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára se brání tím, že město jen realizovalo vítězný projekt.

"Místo toho, aby se prostor otvíral, staví se tu další ploty, což mi v této čtvrti přijde nesmyslné. Když se na to podívám, tak mi to evokuje Čunkův Vsetín a vystěhovávání Romů za město. Rozhodně to nepřispívá ke zkrášlení okolí," řekl pro Českou televizi jeden z místních obyvatel Jakub Zika.

Otázky vzbuzuje také částka, kterou město za stavbu zaplatilo. Na serveru o architektuře earch.cz se například píše, že „modulární řešení“ centra s využitím obytných kontejnerů bylo vybráno „s ohledem na dočasnost stavby i finanční dostupnost.“

Brno v souvislosti s možností získat dotaci na zlepšení stavu největší problémové zóny v oblasti městských částí Brno-střed a Brno-sever zvané „Bronx“ z fondů Evropské unie připravilo tzv. Integrovaný plán rozvoje města Brna v problémové obytné zóně města (IPRM). Jde o na sebe navazující projekty a aktivity, které mají pomoci vyřešit palčivé problémy v oblasti – ať už je realizuje město, soukromí vlastníci bytových fondů nebo neziskové organizace.

Rozvojový plán na období 2010 až 2014 schválilo Ministerstvo pro místní rozvoj v březnu roku 2009 v celkovém objemu finančních prostředků zhruba 450 miliónů korun. Dotace ze strukturálních fondů a ze státního rozpočtu měla činit 166 miliónů korun.

Přečteno: 1377x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Integrace, Park Hvězdička, Evropské fondyHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo