romea - logo
14. října 2019 (pondělí)
svátek má Agáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Park Hvězdička v brněnském Bronxu: Cesta z ghetta za 43 milionů

22.4.2015 15:32
Nízkoprahové centrum v parku Hvězdička v brněnském Bronxu (FOTO: Repro Česká televize)
Nízkoprahové centrum v parku Hvězdička v brněnském Bronxu (FOTO: Repro Česká televize)

V brněnském „Bronxu“ vznikl nový park a nízkoprahové centrum Hvězdička. V části města, kde žijí sociálně slabší rodiny, se má stát lepším místem pro život, trávení volného času dětí a mládeže z této lokality a sociální integraci romské komunity. Komplex, který město nechalo postavit za 43 milionů korun většinou z evropských peněz, vyvolává rozporuplné reakce.

„Město v uplynulých letech získalo téměř půlmiliardovou dotaci z fondů Evropské unie. Po investicích do oprav městských domů i veřejných prostor to vypadá, že se dočkáme dalších změn. V místech u Hvězdové ulice, kde stálo hlavní podium Ghettofestu, vznikne do roka zcela nový park Hvězdička. V opravených domech přibudou nové byty a ve Francouzské ulici pak celý dům. Tam vedle azylového bydlení budou i tzv. startovací byty,“ řekl pro server Romea.cz o plánech města s revitalizací původně zdevastovaného vnitrobloku ulic Hvězdová, Francouzská, Stará a Bratislavská v červnu 2012 David Oplatek z Občanské poradny Brno.

Park s hřištěm a sportovištěm i dvoupodlažní budova nízkoprahového centra z dílny architektů Radko Květa a Radka Sládečka, na jehož stavbu autoři použili obytné kontejnery, vzbuzuje u řady místních rozpaky. Podoba, kterou město před stavbou zveřejnilo na internetu, byla jen jedním z návrhů – výsledek nakonec vypadá zcela jinak. Místním se nelíbí, že k projektu neměli dostatek informací a neměli možnost ho ovlinit. Mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára se brání tím, že město jen realizovalo vítězný projekt.

"Místo toho, aby se prostor otvíral, staví se tu další ploty, což mi v této čtvrti přijde nesmyslné. Když se na to podívám, tak mi to evokuje Čunkův Vsetín a vystěhovávání Romů za město. Rozhodně to nepřispívá ke zkrášlení okolí," řekl pro Českou televizi jeden z místních obyvatel Jakub Zika.

Otázky vzbuzuje také částka, kterou město za stavbu zaplatilo. Na serveru o architektuře earch.cz se například píše, že „modulární řešení“ centra s využitím obytných kontejnerů bylo vybráno „s ohledem na dočasnost stavby i finanční dostupnost.“

Brno v souvislosti s možností získat dotaci na zlepšení stavu největší problémové zóny v oblasti městských částí Brno-střed a Brno-sever zvané „Bronx“ z fondů Evropské unie připravilo tzv. Integrovaný plán rozvoje města Brna v problémové obytné zóně města (IPRM). Jde o na sebe navazující projekty a aktivity, které mají pomoci vyřešit palčivé problémy v oblasti – ať už je realizuje město, soukromí vlastníci bytových fondů nebo neziskové organizace.

Rozvojový plán na období 2010 až 2014 schválilo Ministerstvo pro místní rozvoj v březnu roku 2009 v celkovém objemu finančních prostředků zhruba 450 miliónů korun. Dotace ze strukturálních fondů a ze státního rozpočtu měla činit 166 miliónů korun.

Přečteno: 1352x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Integrace, Park Hvězdička, Evropské fondyHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo