romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Paterčatům budou tři roky, připravují se na školku. Běžte pryč, křičela při jejich focení pro média žena v Milovicích

30.5.2016 17:29
Paterčata, když slavila třetí narozeniny. (FOTO: bau)
Paterčata, když slavila třetí narozeniny. (FOTO: bau)

Terezka je největší ďáblík, nejupovídanější je Deniel, nejraději si zazlobí Martínek a Míša s Alexem jsou nerozlučná dvojka. Jak se mají první česká paterčata a jejich starší bratr Tony dnes v Milovicích přiblížili na tiskové konferenci tři dny před jejich třetími narozeninami maminka Alexandra Kiňová a tatínek Antonín Krosčen.

„Terezka se ničeho nebojí. Když třeba doma něco vrtám, tak je jediná, kdo se tomu směje – ostatní děti brečí,“ přibližuje Krosčen. Největší výzvou jsou pro rodinu v současnosti procházky. Aby mohli všichni vyrazit ven, je potřeba doprovod nejméně tří dospělých osob. S péčí o děti pomáhá tréninková pracovnice Petra Dobiášová, Rodinné centrum Milovice a dobrovolníci. „Pořád se učíme nové věci. Je to jiné, než když to byla miminka – teď za nimi pořád běháme, a také stále něco vysvětlujeme,“ říká maminka.

Příprava na školku

Každé pondělí tráví paterčata tři hodiny v rodinném centru – aby se dostala do kontaktu i s dalšími dětmi. „Jsou pořád v jedné bandě a od mala mají svou vlastní řeč, kterou se spolu dorozumí. Chceme, aby více poznávaly svět,“ vysvětluje Krosčen.

Rodiče je také pomalu vedou k větší samostatnosti, aby obstály ve školce a později ve škole. Do školky, pokud všechno dobře půjde, by mohly podle rodičů začít chodit za rok. Přestože mají strach z častější nemocnosti, kterou pobyt mezi více dětmi nejspíše přinese, na zapojení dětí do kolektivu se rodina těší.

Prvňáček Tony

O pět let starší bratr Tony už chodí do školy a se svými pěti sourozenci vychází dobře. Někdy je rozmazluje, někdy trochu žárlí, ale také s nimi rodičům pomáhá. „Tony kolikrát přijde ze školy, ani se nepřevlékne, hodí tašku na zem a hned jde za dětmi. Rád napodobuje tatínka, třeba jim pustí pohádku – usadí je a oni ho poslouchají. Je to prostě starší brácha,“ líčí Kiňová.

Každou pomocnou ruku rodina ocení – Alexandra skoro každý rok absolvuje operaci břišní dutiny, po které nemůže nějakou dobu děti zvedat. I proto stále shání dobrovolníky na výpomoc nejen na procházky. Rodiče nedávno absolvovali kurz první pomoci – aby v případě potřeby uměli správně zasáhnout. Tatínek má za sebou i kurz efektivního rodičovství.

Jste normální?

Po tiskové konferenci, které se zúčastnil i starosta Milovic Milan Pour a zástupci vietnamské komunity s Českých Budějovic, která spolu s překladatelem Ivo Vasiljevem s rodinou paterčat komunikuje a podporuje ji od narození dětí, se konalo focení dětí na nedalekém hřišti. To narušil konflikt s místní obyvatelkou, která si přítomnost novinářů a rodiny důrazně nepřála.

„Toto hřiště jsme vybrali jednak proto, že jsou na něj děti zvyklé – občas sem s doprovodem chodí, a také proto, že je to jediné oplocené hřiště v Milovicích a pobyt s dětmi je zde proto bezpečnější,“ uvedla pro server Romea.cz ředitelka Rodninného centra Milovice Ludmila Šimková.

„Pokud vím, tak ta paní je ta od čtyřčat nebo kolik jich je. Jak si vůbec dovolujete tady něco takového dělat? Běžte pryč, myslím to vážně. Zavolám policajty, to si snad děláte srandu. Bydlí tady ta pani? Tady vůbec nemá co dělat. Jste normální? To jsou naše hračky, vypadněte odsud!“, vykřikovala žena.

Podle slov ředitelky Šimkové pořadatelé o tom, že je hřiště na soukromém pozemku, věděli. Akce prý však byla předem domluvená a do chvíle, než hosté na zhruba patnáctiminutové fotografování dorazili, proti ní nikdo neprotestoval.

FOTOGALERIE 

Přečteno: 8133x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, Děti, Výročí, Alexandra KiňováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo