romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Balážová, Banga, Kostlán, Koky: Rány mačetou do hlavy nelze ničím omlouvat, média nemohou vydávat názor jednoho za názor všech Romů

Nový Bor, 24.9.2012 15:30, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V Novém Boru po téměř 14 měsících od incidentu znovu ožívají vzpomínky na mačetový útok v jednom z místních barů. Po dopadení posledního z pětice útočníků Jakuba Žigy informoval server iDNES.cz o vyjádření předsedy Romské hospodářské rady Miroslava Tancoše z Nového Boru, ve kterém se postavil proti obvinění z pokusu o vraždu a chtěl by ho překvalifikovat na ublížení na zdraví.

"Samozřejmě všichni musí stanout před soudem, ale s obžalobou nesouhlasíme. Kdyby šlo o pokus o vraždu, tak ten poškozený by musel mít trvalé následky, být v invalidním důchodu, ležet doma na lůžku. On si zatím lítá v České Lípě po stavbách a zneužívá sociální dávky," řekl pro server iDNES.cz Tancoš v článku, který měl původně generalizující titulek Romové požadují mírnější trest pro mačetové útočníky z Nového Boru.

(Pozn. redakce Romea.cz: V pondělí 24. 9. byl titulek změněn na výstižnější "Romské sdružení požaduje mírnější trest pro mačetové útočníky z Boru")

Slova směřovala na adresu jednoho z trojice napadených mužů, který útok mačetami odnesl nejvíce. Jeho těžké zranění si vyžádalo operaci, při níž mu lékaři nahradili část lebky platinovou destičkou.

"Otázkou je, zda mají média oslovovat jednotlivé Romy a zveřejňovat jejich vyjádření k jakýmkoliv trestným činům (nejsou-li tyto osoby policisté nebo soudci zainteresovaní v případu). Vzhledem k tomu, že server idnes.cz tento způsob komentování události použil, oslovili jsme v reakci na jeho článek rovněž další osoby z řad této menšiny, aby nevznikl jednostranný dojem, že názor jednotlivce reprezentuje postoje celé skupiny. Osobně si nemyslím, že máme komentovat kriminální činy, když už nás ale do toho některá média tlačí, cítím potřebu zdůraznit, že si nejen já,ale jistě mnozí Romové v této zemi myslí, že  takto brutální útok nelze omlouvat. Je na orgánech činných v trestném řízení a soudu, jak věci vyhodnotí," uvedla předsedkyně sdružení ROMEA Jarmila Balážová.

Tancošův názor na zmírnění trestu nesdílí člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Patrik Banga, který pro server Romea.cz řekl: „Když někoho seknete mačetou po hlavě, tak musí každý logicky uvažující člověk s největší pravděpodobností počítat s tím, že ten člověk může zemřít. Za mě je tento čin jednoznačně pokusem o vraždu.“

Podle Bangy je také nešťastné, jestliže média prezentují názor jednoho z romských představitelů jako postoj všech Romů obecně.

„Reakce pachatelů byla velmi tvrdá a neadekvátní předchozímu dění. Teď je velmi důležité, aby to policie řádně vyšetřila a soud rozhodl o přiměřeném trestu,“ sdělil Romea.cz Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti a integraci cizinců Středočeského kraje.

„Neexistuje doslova nic, co by mohlo omluvit ránu mačetou do hlavy, pokud nejde o sebeobranu, což není tento případ. Omluvit to nemohou ani emoce, ani předchozí urážky, ani dlouhodobě protiromská atmosféra, která rezonuje částí společnosti. Pokud se neobjeví nějaké dosud neznámé polehčující okolnosti, měl by být podle mne pachatel souzen za pokus o vraždu,“ je přesvědčen František Kostlán ze serveru Romea.cz.

„Souvisí to s celkovou atmosférou, s tím, jak pohrdavě se k Romům staví část majority. Ti kluci byli ponížení opilými hosty baru. Nemyslím si, že by se tam vrátili s úmyslem někoho zabít, udělali to v afektu,“ řekl k události serveru Romea.cz Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu a místopředseda Strany rovných příležitostí.

bau, ryz, iDNES.cz
Přečteno: 2476x
 

Kam dál:

Štítky:  

Mačetový útok, Miroslav Tancoš, Nový BorHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo