romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Patrik Tatár dostal dva roky vězení za výtržnictví kvůli incidentu, při kterém byl zastřelen jeho bratr

Tanvald, 20.11.2013 11:56, (ROMEA)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)

Soud potrestal Patrika Tatára, kterému loni na Nový rok prostřelil třiašedesátiletý Jan Sieber podle vyšetřování v sebeobraně břicho, dvěma roky vězení. Tatárova bratra Ladislava tehdy napadený muž zastřelil. Podle soudu se Patrik Tatár dopustil při konfliktu výtržnictví. Informaci přinesl server iDNES.cz. Otec obou mladíků však podle serveru ještě uvažuje o tom, že se obrátí na Evropský soud ve Štrasburku.

"Patrik byl sám postřelený, navíc pomáhal zastřelenému bratrovi. A neútočil," prohlásil podle iDNES.cz Tatár. "Přesto dostal trest. Vyšetřování nebylo vedeno správně, poškozený lhal, věří se ale vrahovi. Žijeme v rasistickém státě," dodal otec.

Incident se stal na Nový rok 2012 kolem 01:30 na okraji města směrem na sousední Desnou u železniční trati. Konflikt začal vzájemným banálním strčením rameny v momentě kdy se Sieber a Tatárovi vyhýbali na úzké zasněžené cestě. Potom si začali vzájemně nadávat. Ladislav Tatár pak podle státního zástupce zezadu udeřil Siebera do hlavy. K útoku se měl přidat i jeho bratr Patrik. Podle státního zástupce Siebera povalili a kopali do něj, ten na ně začal střílet.

 „Státní zástupce dospěl k závěru, že cílem jednání osoby, která použila střelnou zbraň, bylo zabránit probíhajícímu útoku na ni samotnou, nikoliv způsobit útočníkům vážné zranění či smrt," uvedla v červnu 2012 tehdejší náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová a dodala, že střelci nezbyla jiná varianta efektivní obrany.

Tragédie v Tanvaldu vzbudila velké emoce. Režiséři Filip Remunda a Vít Klusák o ní natočili dokumentární film Život a smrt v Tanvaldu. Podařilo se jim prostřednictvím Ladislava Tatára, otce zastřeleného, zachytit na diktafon popis tragédie z úst pečlivě utajovaného svědka. O existenci svědka celého incidentu média spekulovala již těsně po incidentu. To co řekl v dokumentu je zcela v rozporu se závěry vyšetřování.

Svědek otci řekl, že jeho synové střelce nenapadli. "Oni přišli k sobě a chytli se. Nic takového, že by ho napadli zezadu jsem nepostřehl. Byli u sebe a drželi se čelně, nebyli na zemi. Pak, když se začali prát, spadli na zem. Pak padly výstřely," popisuje incident utajovaný svědek. "Sieber uvádí, že ho napadli zezadu nožem," reaguje na to otec zastřeleného a na to svědek řekne: "To ne, vůbec nic takového jsem nepostřehl. Oni spadli na bok a Láďa byl na něm. Pak přiběhl Páťa (poznámka redakce: bratr zastřeleného) a padly výstřely."

Zajímavá je reakce svědka na otázku, zda to takhle uvedl i policii při rekonstrukci celé události. Utajovaný svědek tiše odpoví: "No takhle." A pak dodá, že neví jestli takhle úplně přesně.

Podle otce zastřeleného mladíka nebral soud tyto rozpory vůbec v potaz.

ryz, iDNES.cz
Přečteno: 4788x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tanvald, Střelba v Tanvaldu, Kriminalita, Soud, Rasismus, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo