Pavel Bělobrádek: Pokud jde o Romy nebo uprchlíky, musí jít politik proti „hlasu lidu“. Pravda se odhlasovat nedá.

Znevýhodněné děti mají chodit do „normální“ školy, lidé němají bydlet na ubytovnách v ghettech, ale v normálních bytech, ženy mají mít stejné platy jako muži a společnost je musí víc chránit proti násilí, společnost se musí učit, jak se vyhnout energetické krizi... Jsou to vzájemně provázaná témata, jen nejsme běžně zvyklí o nich takto uvažovat. Jejich komplexní řešení bude rozhodovat o tom, jestli se nám podaří vytvořit kreativní, tolerantní, otevřenou, bezpečnou a v mnoha ohledech tak i bohatou a spokojenou společnost.
Takový je vzkaz nové iniciativy nevládních organizací, které pracují na „českém příspěvku k cílům pro udržitelný rozvoj“. Globální cíle pro udržitelný rozvoj schválil v září summit OSN v New Yorku.
Na tiskové konferenci ve čtvrtek 8. října vyzval Petr Lebeda z analytického centra Glopolis českou vládu, aby na daných úkolech začala pracovat komplexně a důsledně. „Máme tady opravdu mnoho různých vládních strategií, ale velký problém je jejich provázanost. A samozřejmě i jejich naplňování,“ řekl mimo jiné Lebeda.
Vládní politiky zastupoval na tiskové konferenci místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Na otázku serveru Romea.cz připustil, že není jednoznačné, nakolik je vláda takového přístupu schopná. „Naše státní a veřejná správa bezesporu nejsou v dobré kondici,“ konstatoval Bělobrádek. „Týká se to i vládní úrovně, občas zabředáváme do absurdit a paradoxů byrokracie, některá ministerstva vzájemně nespolupracují. Určitě nedosáhneme rychle nějakého převratného výsledku. Ale důležité je, aby tu byla vůle někam se pohnout.“
Na další otázku serveru Romea.cz Pavel Bělobrádek řekl, že v tématech, která se týkají například Romů nebo uprchlíků „musí jít odpovědný politik i proti ´hlasu lidu´“. Podle Bělobrádka je to otázka charakteru politika i politické strany. „Musím přiznat, že jsem zpočátku nechtěl k uprchlické krizi vystupovat, ale zdálo se mi, že i politici, kteří jsou zvyklí mávat lidskoprávním praporem nějak dlouho spí,“ dodal Bělobrádek. „Ano, je třeba se postavit většině. Bez ohledu na to, že to jsou voliči. Pravda se odhlasovat nedá.“
Jednotlivé cíle pro udržitelný rozvoj představili zástupci neziskovek EDUin, Platforma pro sociální bydlení, Ženská lobby, Zelený kruh a FORS. Podrobnosti naleznete zde.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Online setkání romských vysokoškoláků BARUVAS: Znalost vlastní historie je nezbytnost, kritické myšlení a mediální gramotnost jsou dnes klíčové dovednosti
- Talentovaná romská šachistka válcuje dospělé. Remizovala i s šachovým velmistrem Anatolijem Karpovem
- V rámci programu Housing First získali lidé v nouzi bydlení v 375 bytech
- ROMEA: Pravidelná podpora romských studentů má smysl. Dokazují to i pololetní vysvědčení našich stipendistů
- Renáta Plachetková z Velké Británie pro ROMEA TV: Kdo nezíská status usedlíka, bude muset opustit Velkou Británii
- Slovenská ombudsmanka navrhuje efektivní desegregaci ve školství. Chce řešit i zařazování romských dětí do zvláštních škol
- Praha otevřela nábytkovou banku. Pomůže lidem v hmotné nouzi
- Člověk v tísni a další neziskové organizace: Pětina rodičů znevýhodněných dětí je bez kontaktu se školou
- PŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka
- Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje
- Iniciativa Za důstojné bydlení vyzvala starostu Varnsdorfu, aby pomohl vystěhované romské rodině z Kovářské ulice
- Renata Berkyová: Jak na dějiny Romů ve výuce
Štítky:
Uprchlíci, Vzdělávání, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip
5.3.2021 20:05
Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával
5.3.2021 14:55