romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Berky se představí na módní show Shooting Fashion Stars

Praha, 9.4.2013 15:38, (ROMEA)
Pavel Berky (foto: Lukáš Houdek)
Pavel Berky (foto: Lukáš Houdek)

Inspiraci moderním dramatem, mongolskou nebo romskou kulturou nabídne letošní 9. ročník módní show Shooting Fashion Stars (SFS), který se uskuteční 11. dubna v Praze. Detaily akce, jejímž cílem je představit práci nadějných módních tvůrců, organizátoři představili na dnešní tiskové konferenci.

Letošní SFS se uskuteční v netradičním prostoru klasicistní haly Masarykova nádraží. "Snažíme se módu přinášet do dalších prostor, dosud jsme působili hlavně v galeriích," uvedla umělecká ředitelka společnosti Stars Communication, která projekt SFS organizuje, Olo Křížová. V době přehlídky na nádraží nebude přerušen provoz. "Vznikne tak zajímavá koláž, což akci může přinést nový rozměr," podotkla Křížová.

Porota tvořená osobnostmi módního byznysu do letošní přehlídky z rekordních 17 přihlášených návrhářů vybrala jednu designérskou dvojici a tři designéry. Jedním z nich je Pavel Berky, který ve své kolekci Coming Out přiblíží romskou kulturu, v níž vyrůstal. "Není to ale typická romská kultura, snažil jsem se vyhýbat stereotypním obrazům," uvedl Berky a dodal, že typické prvky se snažil transformovat do současnosti.

Berky dlouhodobě spolupracuje se sdružení ROMEA na projektu Romský mentor, ve kterém se snaží přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit na školách v oblasti umění a kultury. V roce 2013 pracuje s dětmi v komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici v Praze 5.

Na SFS se představí také Monika Přikrylová, která uvede kolekci Mongol inspirovanou tradičním oděvem, šamanismem a téměř vyhynulým mongolským koněm. Třetí nadějnou designérkou je Lucie Králová, která ve své kolekci Ztraceno v překladu předvede inspiraci antickou architekturou.

Designérské duo Miroslava Horká a Štěpán Růžička v kolekci "Žít tebou" nabídne inspiraci moderním dramatem. "Stejně jako pro dějiny moderního dramatu bylo přelomem (Čechovovo) dílo Racek, tak i pro nás dva se stal zvláštním milníkem a prostorem k tvůrčímu setkání," uvedli autoři, jejich společná pánská kolekce je inspirovaná severskou scenérií a šlechtickou společností.

Přehlídka bude letos poprvé živě streamována přes web online deníku iconiq.cz. Novinky už se plánují i pro SFS v roce 2014. "Těšíme se na desátý ročník, k němuž chceme vydat publikaci, která by zmapovala rozvoj na české i slovenské módní scéně," uvedla ředitelka projektů Stars Communication Janina Šlemínová. Ze zavedených módních tvůrců se na SFS v minulosti představili například uznávaní návrháři Jakub Polanka nebo Pavel Ivančic.

Součástí projektu SFS je také Fashion Stars Showroom, který se v týdnu od 8. do 14. dubna koná v pražských designových galeriích. Na výstavních a prodejních místech si lidé mohou prohlédnout a zakoupit originální modely z aktuálních kolekcí designérů letošního i předchozích ročínků SFS.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 892x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pavel Berky, Móda, OsobnostiHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo