romea - logo
19. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Alžběta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Berky se představí na módní show Shooting Fashion Stars

Praha, 9.4.2013 15:38, (ROMEA)
Pavel Berky (foto: Lukáš Houdek)
Pavel Berky (foto: Lukáš Houdek)

Inspiraci moderním dramatem, mongolskou nebo romskou kulturou nabídne letošní 9. ročník módní show Shooting Fashion Stars (SFS), který se uskuteční 11. dubna v Praze. Detaily akce, jejímž cílem je představit práci nadějných módních tvůrců, organizátoři představili na dnešní tiskové konferenci.

Letošní SFS se uskuteční v netradičním prostoru klasicistní haly Masarykova nádraží. "Snažíme se módu přinášet do dalších prostor, dosud jsme působili hlavně v galeriích," uvedla umělecká ředitelka společnosti Stars Communication, která projekt SFS organizuje, Olo Křížová. V době přehlídky na nádraží nebude přerušen provoz. "Vznikne tak zajímavá koláž, což akci může přinést nový rozměr," podotkla Křížová.

Porota tvořená osobnostmi módního byznysu do letošní přehlídky z rekordních 17 přihlášených návrhářů vybrala jednu designérskou dvojici a tři designéry. Jedním z nich je Pavel Berky, který ve své kolekci Coming Out přiblíží romskou kulturu, v níž vyrůstal. "Není to ale typická romská kultura, snažil jsem se vyhýbat stereotypním obrazům," uvedl Berky a dodal, že typické prvky se snažil transformovat do současnosti.

Berky dlouhodobě spolupracuje se sdružení ROMEA na projektu Romský mentor, ve kterém se snaží přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit na školách v oblasti umění a kultury. V roce 2013 pracuje s dětmi v komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici v Praze 5.

Na SFS se představí také Monika Přikrylová, která uvede kolekci Mongol inspirovanou tradičním oděvem, šamanismem a téměř vyhynulým mongolským koněm. Třetí nadějnou designérkou je Lucie Králová, která ve své kolekci Ztraceno v překladu předvede inspiraci antickou architekturou.

Designérské duo Miroslava Horká a Štěpán Růžička v kolekci "Žít tebou" nabídne inspiraci moderním dramatem. "Stejně jako pro dějiny moderního dramatu bylo přelomem (Čechovovo) dílo Racek, tak i pro nás dva se stal zvláštním milníkem a prostorem k tvůrčímu setkání," uvedli autoři, jejich společná pánská kolekce je inspirovaná severskou scenérií a šlechtickou společností.

Přehlídka bude letos poprvé živě streamována přes web online deníku iconiq.cz. Novinky už se plánují i pro SFS v roce 2014. "Těšíme se na desátý ročník, k němuž chceme vydat publikaci, která by zmapovala rozvoj na české i slovenské módní scéně," uvedla ředitelka projektů Stars Communication Janina Šlemínová. Ze zavedených módních tvůrců se na SFS v minulosti představili například uznávaní návrháři Jakub Polanka nebo Pavel Ivančic.

Součástí projektu SFS je také Fashion Stars Showroom, který se v týdnu od 8. do 14. dubna koná v pražských designových galeriích. Na výstavních a prodejních místech si lidé mohou prohlédnout a zakoupit originální modely z aktuálních kolekcí designérů letošního i předchozích ročínků SFS.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 872x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pavel Berky, Móda, OsobnostiHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo