Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Pavel Kasík: Nejsem pro cenzuru internetu. Mnohem důležitější je zapojovat kritické myšlení

01. března 2017
Čtení na 3 minuty

Před týdnem se na facebookové stránce organizace ROMEA živě odvysílal druhý vzdělávací webinář. Tentokrát byly tématem falešné zprávy na internetu a sociální sítě, diváky jím provedl lektor Pavel Kasík, redaktor Technet.cz, a mladá studentka andragogiky Denisa Maková.

„Když si někdo myslí, že něco ví, tak je velmi těžké mu ukázat, že to vlastně neví,“ zlehčil v úvodu Pavel Kasík jeden z problémů, na které narazil během svého působení v médiích. Podle něj je na vině textová komunikace. Během přímé osobní konfrontace “face to face” mají lidé větší šanci postřehnout ironii, nadsázku, humor, a pochopit tak celkový smysl řečeného a nedostat se do slepé uličky.

Četli můj text a já četl jejich, ale navzájem jsme se neposlouchali, protože jsme byli přesvědčeni o tom, že víme, co ten druhý říká, a tak víme, co mu na to máme říct. Několika lidem, kteří se se mnou bavili, jsem dal své telefonní číslo, ať mi zavolají. A najednou to nedorozumění zmizelo,“ rozvedl svou myšlenku Pavel Kasík.

Drtivá většina lidí se na internetu pohybuje velmi často, ať už v rámci práce, nebo vlastního zájmu. Poslední dobou se však na internetu vyskytuje čím dál více šíření poplašných, nebezpečných a zcela zbytečných falešných zpráv. V diskuzi k přímému přenostu padl dotaz, zda by bylo řešením například blokace stránek, které dezinformační zprávy uveřejňují.

“Nejsem pro cenzuru internetu. Mnohem důležitější je zapojovat kritické myšlení. Když bychom mluvili o cenzuře internetu, tak někdo musí rozhodnout, co je správně a co je špatně,” upozornil na nebezpečí zaujatosti, která přichází ruku v ruce s rozhodovací mocí Pavel Kasík.

Jak se (ne)hádat

„Když se s někým hádáme, tak máme pocit, že ho máme umlátit argumenty, ale to je špatný přístup, protože ve výsledku nikdo nevyhraje. Tím, že se k hádkám a argumentacím stavíme jako k bitvě, se ochuzujeme o možnost diskuzi uzavřít mírově. Nezastávám názor ‚nehádejte se na internetu‘. Myslím si, že se lidé mohou hádat, ale měli by u toho být zvídaví a láskyplní,“ podotkl Pavel Kasík Pavel Kasík.

Svou myšlenku uvedl na konkrétním příkladu: „Ve hře Aktivity nedostanu bod za to, že je jeden z dvojice je dobrý, ale bod dostanou oba, protože se navzájem pochopí. Takto bychom mohli vnímat diskuze obecně. Výhrou není, když já tebe zadupu do země, ale že se společně radujeme, že jsme se navzájem pochopili. A to je něco, co nám v komunikačním prostoru často chybí.“

ZÁZNAM WEBINÁŘE

Během webináře zaznělo také důležité upozornění, a to že bychom se neměli nechat vtáhnout do nesmyslných strkanic, které způsobují trollové. „Troll je člověk, který si po internetu dělá legraci z toho, že vyvolává hádky, schválně do lidí šije a pak se směje tomu, že to ostatní brali vážně. Je dobré si ujasnit, co bude cílem mé diskuze, když do ní vstupuji. Jestli je mým cílem předvést ostatním v diskuzi jak jsem chytrý, či je cílem poukázat na fakta a být přátelský nebo zachovat přátelství s ostatními.“

Na závěr dal Pavel Kasík pár rad, na co si dát při diskuzi pozor a co by nás mělo během diskuze zajímat. „Když diskutujeme, tak bychom měli být schopni vyhledat relevantní informace a prezentovat je v kontextu. Měli bychom se ptát člověka na to, co si myslí a proč si to myslí. Jednak proto, aby věděl, že nám o něj jde, že mu chceme porozumět, a také, aby věděl, že mu necháváme nabízenou ruku, aby měl vždycky možnost s námi souhlasit. Neměli bychom proto začínat větou – Jen idiot si může myslet to a tamto a teď ti ukážu, proč jsi idiot -,” myslí si Pavel Kasík.

Ověřovat si informace v Česku můžete na internetových stránkách hoax.cz či manipulatori.cz. Zahraniční informace a falešné zprávy si můžete ověřovat například na stránkách snopes.com, stopfake.org, politicalfact.com nebo emergent.info.

Projekt, který si klade za cíl zvýšit mediální gramotnost, podpořila nadace Erinnerung Verantwortung Zukunft.  První webinář se konal na téma hoaxy, manipulace a dezinformace. Více zde.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon