romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Pospěch: Extremisté a odborníci v ČT

Praha, 26.8.2013 11:30, (ROMEA)
Ilustrační foto (FOTO: ČTK)
Ilustrační foto (FOTO: ČTK)

V České televizi je sociologem každý - stačí když si s námi zanadává na nepřizpůsobivé.

Česká televize má problém. Její reportáže z extremistických pochodů proti Romům mají mizernou úroveň a jsou zavádějící. Pro letošní sezónu šli proto v ČT do sebe a do vysílání pozvali odborníka: v sobotních Událostech v regionech okomentoval extremistické průvody sociolog Jiří Siostrzonek. Ten se v krátkém vstupu nejprve vypořádal s otázkami redaktorky a potom připojil vlastní názor. Nejdůležitějším termínem jsou pro Siostrzonka „nepřizpůsobiví občané“ – protože „kdo páchá zločin, kdo nežije v občanském soužití, má být exemplárně potrestán“. Naopak odvrhnout je třeba „takové ty politicky korektní řeči Kocába a spol.“. Ty jsou nepravdivé a falešné, neboť pan Siostrzonek dobře ví, že „Kocáb a spol.“ nechtějí bydlet v panelovém domě obydleném Romy. Takže co.

Takže nic. Redaktorka poděkovala a pořad pokračoval reportáží ze závodů motorek (na video se můžete podívat ZDE, rozhovor s odborníkem začíná v čase 2:36).

Z otázek, které se k tomuto vstupu nabízejí, vynikají především dvě: (1) Co dělal pan Siostrzonek v pořadu Události v regionech a (2) co pod jeho jménem pohledával titul „sociolog“. První z otázek by měla zajímat každého daňového poplatníka: to, co nám pan Siostrzonek sdělil, nám mohl říci kterýkoliv holohlavých hochů, kteří v reportáži převraceli romským rodinám popelnice. Bylo by to více autentické a demonstrant by si jistě neřekl o honorář.

To by však neprošlo v České televizi, neboť ta potřebuje odborníky. Proto si pozvala Jiřího Siostrzonka, pedagoga na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, který se nezabývá ani problémy chudoby, ani soužitím s menšinami, ani extremismem. V rámci sociologie se totiž nezabývá ničím a záznamy o jeho publikačních výsledcích to dokládají. To samozřejmě neznamená, že Jiří Siostrzonek není dobrý tvůrčí fotograf. Ale nevysvětluje to, proč místo něj v reportáži nemluvil nějaký dobrý převraceč popelnic.

Jako sociologa by mě mělo těšit, když si titul mé profese přivlastňuje někdo, kdo o ní nic neví. Není to jediný případ a znamená to, že se sociologové těší jisté úctě – když lidem stojí za to, se za ně vydávat. Jako vyučujícího mě to ale mrzí: chci studentům ukázat možnosti kritického myšlení a často jim vnucuji obtížně přístupné texty v naději, že je pronikavost sociologické analýzy okouzlí. Mezitím se v televizi ohání titulem „sociolog“ člověk, který se chce pouze podělit o své předsudky. Jiří Siostrzonek si hrdinsky zanadával na politickou korektnost, opřel se do „Kocába a spol.“ za to, že si troufli hledat jiná řešení než převracení popelnic a nakonec doporučil „exemplární potrestání“ těch, kdo „nežijí v občanském soužití“. Těmito názory se hrdě postavil po bok jiného známého absolventa filozofické fakulty (a shodou okolností také odborníka na problémy menšin) PhDr. Miroslava Sládka.

Sociologů, kteří se zabývají problematikou menšin, je u nás dost. Ale i kdyby nebylo, je tu dost sociologů, kteří mohou z titulu své profesní zkušenosti říci něco zajímavého. V České televizi však dávají přednost lidem jako je Jiří Siostrzonek. A divákům tím vzkazují, že stojí na straně těch, kdo převracejí popelnice.

Zveřejněno na blogu Pavla Pospěcha.

Pavel Pospěch
Přečteno: 2121x
 

Kam dál:

Štítky:  

Česká televize, Siostrzonek, protiromský pochod, Extremismus, Menšiny, informování o RomechHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo