romea - logo
24. září 2021 (pátek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pavlína a Jitka Matiovy v projektu Romský mentor: Integrace uměním

Slaný, 18.7.2013 13:21, (ROMEA)
Projekt Romský mentor ve Slaném.
Projekt Romský mentor ve Slaném.

Poslední, předprázdninové setkání v rámci projektu Romský mentor na základní škole ve Slaném se neslo v duchu přípravy na plánované zářijové vystoupení skupiny v Roudnici nad Labem.

Mentorský tým Pavlína Matiová a Jitka Matiová se s dětmi pustily do výroby stylového oblečení – které nemůže žádné taneční skupině chybět. Nemůže jí však chybět ani správné PR, a tak se skupina dětí z „Michael Jackson Company“ rozhodla vytvořit své propagační materiály, které použije při pozvánkách na své vystoupení. Kromě kreativní atmosféry panovala i skvělá nálada, která pomohla na výsledných fotografiích vykouzlit přirozeně rozesmáté obličeje.

Mezinárodní projekt Romský mentor úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA.

Jedním ze styčných bodů projektu je úspěšný romský umělec – profesionál, který se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program.

Ve Slaném tak s dětmi pracují zpěvačky Pavlína Matiová a Jitka Matiová. Pavlína je absolventkou mezinárodní konzervatoře Praha, Jitka ji ještě studuje. Pavlína nahrála duet s Marcelou Březinovou, působila v kapele Yvetty Blanarovičové. Zvítězila v soutěži Pop Star, v jednom z ročníků soutěže Československo má talent se dostala až do semifinále, hraje v muzikálu. Je první romskou zpěvačkou, která vystoupila v Rudolfinu – zazpívala sólový sopránový part v Requiem za Osvětim. Pedagogickou podporou projektu je ve Slaném Zlatka Pokutová.

Kromě toho, že se děti naučí něco z dovedností umělecké oblasti, ve které mentor působí, osvojují si během setkávání i sociální kompetence a pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu.

Účast v projektu je otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na Facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.

Přečteno: 1226x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, Pavlína Matiová, Jitka Matiová, IntegraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo