romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pecina navštívil České Budějovice: Na Máj nasadíme asistenty prevence kriminality

České Budějovice, 23.7.2013 17:07, (ROMEA)
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz

Na českobudějovickém sídlišti Máj by měli začít pracovat asistenti prevence kriminality. Jsou to lidé z dané lokality, kteří budou chodit s hlídkami strážníků a pomáhat v případě potřeby zklidnit situaci. Od příštího roku by navíc mělo na obvodním oddělení na sídlišti sloužit více policistů. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Martin Pecina po jednání s vedením Českých Budějovic. Opatření reagují na nepokoje na Máji, které v posledních týdnech vyústily v protiromská shromáždění a pochody radikálů na sídliště.

Martin Pecina udělal přepadovku obvodní oddělení Čtyři Dvory na sídlišti Máj v Českých Budějovicích v doprovodu policejního prezidenta Martina Červíčka neplánovaně už v pondělí. Během dnešního dne se setkal s krajským policejním ředitelem Radomírem Heřmanem a jednal s veliteli územního odboru a obvodního oddělení. O situaci ve městě hovořil na radnici i s českobudějovickým primátorem Jurajem Thomou. Sešel se také s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou, krajským koordinátorem romských poradců Romanem Slivkou a zástupci romské komunity.

Na Máji se o posledních víkendech střetli policisté s účastníky protiromských shromáždění. Pořádkové služby vždy zadržely při nepokojích desítky lidí. Několik z nich policie obvinila z různých trestných činů.

Podle Peciny však situace na sídlišti není tak dramatická. "Věřím, že se nám podaří situaci na Máji zklidnit. Sám jsem se tam byl v pondělí večer projít bez asistence policie a atmosféra na sídlišti mi přišla poměrně klidná," uvedl Pecina.

„Poslední protesty byly dle mého názoru iniciovány impulzy zvenčí. Naším cílem je zjitřenou situaci úplně uklidnit a klidnou ji udržet. Lidé musí mít pocit bezpečí, k tomu musí napomoci policie, která má situaci pod kontrolou a je v ulicích viditelná. Krom toho si myslím, že ve městě chybí asistent prevence kriminality, v tuto chvíli jsme připraveni okamžitě vybrat, vyškolit a finančně podpořit čtyři takové asistenty,“ řekl Martin Pecina s tím, že ředitelka odboru prevence kriminality Jitka Gjuričová na jednání s primátorem Jurajem Thomou představila preventivní program Úsvit a možnosti, které může Ministerstvo vnitra městu nabídnout.

Od počátku nepokojů zůstává na Máji zvýšený počet policistů i strážníků. „Na sídlišti jsme již zdvojnásobili počet strážníků ze šesti na dvanáct, služby mají v nepřetržitém provozu, a navíc plánujeme zřídit i mobilní služebnu a informační centrum přímo na sídlišti Máj,“ oznámil po jednání s ministrem primátor Juraj Thoma.

Aktuálně je na sídlišti Máj posílen nepřetržitý výkon služby P ČR i policisty z jiných územních odborů. „Na základě analýzy vytíženosti všech útvarů, kterou vypracovali na územním odboru ještě před začátkem nepokojů, dojde v Českých Budějovicích k trvalému posílení počtu policistů na obvodních odděleních,“ slíbil policejní prezident Martin Červíček s tím, že ocenil i výbornou spolupráci s Městskou policií.

Odpoledne se Martin Pecina setkal s jihočeským hejtmanem Jiří Zimolou a s představiteli romské komunity, kteří mu přiblížili svůj pohled na aktuální dění. Všichni se shodli, že problémy je třeba řešit stejným přístupem ke všem obyvatelům a zároveň je třeba řešit i vznikající sociální problémy.

„V přístupu k občanům nelze uplatňovat dvojí metr. Jako občané České republiky máme všichni stejná práva a povinnosti a v tomto smyslu nulové tolerance k přestupkům a trestným činům musí k situaci přistupovat i policie,“ sdělil hejtman Jiří Zimola.

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (OPB) dodal, že pro pořádkové hlídky platí nulová tolerance na jakékoli straně možného konfliktu. „Já jsem přesvědčen, že i v těch minulých měsících a letech platilo, že neexistuje tolerance vůči jakémukoliv přestupci. Chci to teď pouze zdůraznit, protože se množí všelijaké spekulace a lidé mají subjektivně pocit, že vždycky je v případném konfliktu někomu straněno. Chci proto ubezpečit, že všem bude měřeno stejně," uvedl Thoma.

Město chystá i další opatření. "Budeme jednat o doprovodných sociálních programech – opatřeních, která by měla na sídliště přivést lidi z administrativy, kteří budou schopni a ochotni lidem, kteří mají problém či handicap, radit. Bude tam detašované pracoviště radnice, bude tam mobilní služebna městské policie," uvedl primátor Juraj Thoma na tiskové konferenci po jednání s ministrem.

Zásahy policistů na Máji při protiromských shromáždění stály podle ředitele jihočeské policie Radomíra Heřmana doposud řádově miliony korun.

Přečteno: 1323x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, sídliště Máj, Martin Pecina, Ministertsvo vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo