romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pecina navštívil České Budějovice: Na Máj nasadíme asistenty prevence kriminality

České Budějovice, 23.7.2013 17:07, (ROMEA)
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz

Na českobudějovickém sídlišti Máj by měli začít pracovat asistenti prevence kriminality. Jsou to lidé z dané lokality, kteří budou chodit s hlídkami strážníků a pomáhat v případě potřeby zklidnit situaci. Od příštího roku by navíc mělo na obvodním oddělení na sídlišti sloužit více policistů. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Martin Pecina po jednání s vedením Českých Budějovic. Opatření reagují na nepokoje na Máji, které v posledních týdnech vyústily v protiromská shromáždění a pochody radikálů na sídliště.

Martin Pecina udělal přepadovku obvodní oddělení Čtyři Dvory na sídlišti Máj v Českých Budějovicích v doprovodu policejního prezidenta Martina Červíčka neplánovaně už v pondělí. Během dnešního dne se setkal s krajským policejním ředitelem Radomírem Heřmanem a jednal s veliteli územního odboru a obvodního oddělení. O situaci ve městě hovořil na radnici i s českobudějovickým primátorem Jurajem Thomou. Sešel se také s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou, krajským koordinátorem romských poradců Romanem Slivkou a zástupci romské komunity.

Na Máji se o posledních víkendech střetli policisté s účastníky protiromských shromáždění. Pořádkové služby vždy zadržely při nepokojích desítky lidí. Několik z nich policie obvinila z různých trestných činů.

Podle Peciny však situace na sídlišti není tak dramatická. "Věřím, že se nám podaří situaci na Máji zklidnit. Sám jsem se tam byl v pondělí večer projít bez asistence policie a atmosféra na sídlišti mi přišla poměrně klidná," uvedl Pecina.

„Poslední protesty byly dle mého názoru iniciovány impulzy zvenčí. Naším cílem je zjitřenou situaci úplně uklidnit a klidnou ji udržet. Lidé musí mít pocit bezpečí, k tomu musí napomoci policie, která má situaci pod kontrolou a je v ulicích viditelná. Krom toho si myslím, že ve městě chybí asistent prevence kriminality, v tuto chvíli jsme připraveni okamžitě vybrat, vyškolit a finančně podpořit čtyři takové asistenty,“ řekl Martin Pecina s tím, že ředitelka odboru prevence kriminality Jitka Gjuričová na jednání s primátorem Jurajem Thomou představila preventivní program Úsvit a možnosti, které může Ministerstvo vnitra městu nabídnout.

Od počátku nepokojů zůstává na Máji zvýšený počet policistů i strážníků. „Na sídlišti jsme již zdvojnásobili počet strážníků ze šesti na dvanáct, služby mají v nepřetržitém provozu, a navíc plánujeme zřídit i mobilní služebnu a informační centrum přímo na sídlišti Máj,“ oznámil po jednání s ministrem primátor Juraj Thoma.

Aktuálně je na sídlišti Máj posílen nepřetržitý výkon služby P ČR i policisty z jiných územních odborů. „Na základě analýzy vytíženosti všech útvarů, kterou vypracovali na územním odboru ještě před začátkem nepokojů, dojde v Českých Budějovicích k trvalému posílení počtu policistů na obvodních odděleních,“ slíbil policejní prezident Martin Červíček s tím, že ocenil i výbornou spolupráci s Městskou policií.

Odpoledne se Martin Pecina setkal s jihočeským hejtmanem Jiří Zimolou a s představiteli romské komunity, kteří mu přiblížili svůj pohled na aktuální dění. Všichni se shodli, že problémy je třeba řešit stejným přístupem ke všem obyvatelům a zároveň je třeba řešit i vznikající sociální problémy.

„V přístupu k občanům nelze uplatňovat dvojí metr. Jako občané České republiky máme všichni stejná práva a povinnosti a v tomto smyslu nulové tolerance k přestupkům a trestným činům musí k situaci přistupovat i policie,“ sdělil hejtman Jiří Zimola.

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (OPB) dodal, že pro pořádkové hlídky platí nulová tolerance na jakékoli straně možného konfliktu. „Já jsem přesvědčen, že i v těch minulých měsících a letech platilo, že neexistuje tolerance vůči jakémukoliv přestupci. Chci to teď pouze zdůraznit, protože se množí všelijaké spekulace a lidé mají subjektivně pocit, že vždycky je v případném konfliktu někomu straněno. Chci proto ubezpečit, že všem bude měřeno stejně," uvedl Thoma.

Město chystá i další opatření. "Budeme jednat o doprovodných sociálních programech – opatřeních, která by měla na sídliště přivést lidi z administrativy, kteří budou schopni a ochotni lidem, kteří mají problém či handicap, radit. Bude tam detašované pracoviště radnice, bude tam mobilní služebna městské policie," uvedl primátor Juraj Thoma na tiskové konferenci po jednání s ministrem.

Zásahy policistů na Máji při protiromských shromáždění stály podle ředitele jihočeské policie Radomíra Heřmana doposud řádově miliony korun.

Přečteno: 1344x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, sídliště Máj, Martin Pecina, Ministertsvo vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo