romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petice sdružení Konexe: Zbourejte prasečí velkofarmu na místě koncentráku pro Romy v Letech u Písku

Praha, 7.10.2013 0:17, (ROMEA)
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.
Vepřín stojící na místě tábora v Letech u Písku. Foto: archiv ROMEA.

Občanské sdružení Konexe začalo sbírat podpisy pod petici, v níž žádá vykoupení a zbourání prasečáku v bývalém koncetračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Prasečák na pietním místě považují autoři textu za absolutně nepřijatelný a za ostudu každého českého občana. Petice je určena oběma komorám parlamentu i české vládě. Petici přinášíme v plném znění.

 Petice: Zbourejte prasečák

Vážené poslankyně, vážení poslanci , vážení senátoři a senátorky, členové a členky Vlády,

obracíme se k Vám v nanejvýše důležité záležitosti. Poblíž vesnice Lety u Písku existoval během v letech 1940-43 koncentrační tábor ve kterém byly zprvu koncentrovány takzvaně nepřizpůsobivé a práce se štítící osoby, později čeští Romové. Mnoho vězňů nalezlo v nelidských podmínkách tábora, jehož dozorci byli čeští četníci, smrt, mnoho jich bylo odvezeno do osvětimských plynových komor. Události které se děly v táboře v letech 1940-43 nebyly doposud řádně vyšetřeny a objasněny.

V 70. letech 20. století byla na místě tábora vybudována průmyslová velkovýrobna prasat. Ta zde stojí a funguje stále. To, že na místě utrpení a genocidy českých Romů se ve svých vlastních výkalech válí prasata, a to, že pozůstalí se musejí scházet u památníčku, umístěném za zdí vepřína v nesnesitelném smradu prasečích exkrementů, považujeme za absolutně nepřijatelné a za ostudu každého českého občana, ale především Vás, našich zástupců.

Těžko si lze představit provozování takovéto prasečí farmy třeba v místě, kde stály Lidice, nebo v Terezíně.

Žádáme Vás o okamžitou nápravu!

Požadujeme:

1. Okamžité vykoupení, ukončení provozu a demolici prasečí farmy
2. Vybudování důstojného památníku v místě koncentračního tábora a jeho správu předat do rukou organizací romských pozůstalých
3. Zřízení nezávislé vyšetřovací komise vědců a historiků s mezinárodní účastí, která objasní události v letském koncentráku v letech 1940-1943

PETICI LZE PODEPSAT ZDE.
Přečteno: 1077x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, koncentrační tábor, Nacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo