romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Petr Torák se nechal naočkovat proti koronaviru: Je důležité chránit sebe a lidi kolem nás

2.2.2021 15:51
Petr Torák, nositel řádu britského impéria, bývalý policista a  současný ředitel organizace KOMPAS, se nechal naočkovat proti koronaviru (FOTO: Petr Torák, 2. 2. 2020)
Petr Torák, nositel řádu britského impéria, bývalý policista a současný ředitel organizace KOMPAS, se nechal naočkovat proti koronaviru (FOTO: Petr Torák, 2. 2. 2020)

Očkování proti onemocnění COVID-19 s větší či menší rychlostí probíhá po celém světě. Nejvíce naočkovaných má zatím Izrael, v očkování pokračuje i Velká Británie, která nedávno opustila Evropskou unii. Právě tam se nyní nechal očkovat i bývalý policista a nositel Řádu britského impéria, český Rom, Petr Torák. Oznámil to na svém facebookovém profilu.

"Je důležité chránit sebe a lidi kolem nás. Proto jsme se nechali očkovat," napsal Petr Torák, ředitel organizace KOMPAS a zveřejnil fotografie z očkování, kde je on samotný a jeho kolega.

"I já jsem byl ze začátku proti očkování, jelikož jsem nevěděl, co to obsahuje a měl jsem strach, co by to mohlo způsobit. Ale změnil jsem názor Jednak kvůli tomu, že jsem sám prodělal koronavirus a již vím, že to není "jenom chřipka" a nechci aby to dostali i moji blízcí," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Petr Torák.

"Mé rozhodnutí také ovlivnili informace, které mám od doktorů a zdravotního personálu z několika nemocnic, kteří mi poskytli aktuální a věrohodné informace o vážnosti současné situace," dodal Torák.

Nejvíce naočkovaných proti onemocnění COVID-19 má zatím Izrael a ten také hlásí první dobré výsledky. Podle izraelského ministerstva zdravotnictví se z téměř 750 tisíc očkovaných osob starších 60 let nakazilo covidem 531, tedy pouze 0,07 procenta. S tím souvisí i výrazný pokles hospitalizovaných seniorů s těžkých průběhem nemoci.

Podle dat ministerstva zdravotnictví pak počet nakažených i vážně nemocných klesl 14 dnů po obdržení první dávky. Nejvyšší pokles v počtu nových případů nákazy a v hospitalizacích pak Izrael zaznamenal týden po vakcinaci druhé dávky.

Očkování zatím pomalým tempem probíhá i v České republice. Během února by výrobci vakcíny měli dodat 525.000 dávek vakcíny. Dvě třetiny z 335.000 dávek od Pfizer/BioNTech půjde na přeočkování. Dalších 110.000 dávek dodá Moderna a počítá se také s 80.000 dávek od AstraZeneca.

"Zhruba od dubna se dá předpokládat, že tady budou dávky v tak velkém množství, že bude možno začít s masivním očkováním. To znamená nikoliv 10.000 nebo 20.000 denně, ale 100.000 nebo 150.000 denně," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Zdravotníci v Česku dosud podali téměř 269.000 dávek vakcíny proti covidu. Zhruba 37.200 lidí už dostalo obě potřebné dávky očkování. První dávku dostalo do konce ledna 77.214 lidí starších 80 let. K očkování se registrovalo přes 200.000 lidí této věkové kategorie, tedy téměř polovina. Většina dosud očkovaných lidí jsou zdravotníci.

Přečteno: 742x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

očkování, COVID-19, Nemocnice, Velká Británie, ZdravíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo