Pietní akce připomínající oběti holocaustu proběhly v jedenácti městech České republiky

Během včerejšího odpoledne probíhaly v jedenácti městech České republiky pietní akce jedenáctého ročníku Jom ha-šoa, jimiž si lidé připomínali židovské a romské obětí holocastu.
Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s regionálními partnery připravil seznamy jmen obětí, jež na Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky Jom ha-šoa, ve veřejném prostoru zaznívají již od roku 2006. Ředitelka organizace Tereza Štěpková pro server Romea.cz řekla: "Děláme to, protože si myslíme, že bez připomínání minulosti, nemůžeme budovat budoucnost. Důležitá je forma, že nejen posloucháme nějaký akt, ale sami se ho účastníme."
Jména romských obětí byla čtena ve všech zapojených městech. V Praze se na náměstí Jiřího z Poděbrad nepřetržitého maratónu čtení jmen zavražděných Židů a Romů zúčastnilo asi 350 lidí. V Kutné Hoře v prostoru před kutnohorskou knihovnou četli jména obětí především studenti, profesoři a také náhodní kolemjdoucí. V Kolíně se do dlažby před domy, v nichž před válkou žily židovské rodiny, zapustilo dalších jedenáct stolpersteinů, tedy pomníků ve formě dlažebních kostek.
Mottem 11. ročníku je myšlenka Nicolase Wintona: "Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem. To druhé, podle mého názoru znamená věnovat čas a energii tomu, aby zmírnil bolest a utrpení. Vyžaduje to, aby člověk šel, vyhledal ty, již trpí a jsou v ohrožení; nikoliv pouze žít vzorně pasivním způsobem a nekonat zlo."
Den holocaustu a hrdinství byl zvolen v den povstání ve varšavském ghettu 5. května 1943. V Izraeli je tento den státním svátkem od roku 1951. Na dvě minuty se zastavuje provoz a po celém světě se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných Židů i na židovské hrdiny bojující proti nacistům.
Nepřehlédněte:
- Vzpomínkové akce 11. ročníku Jom ha-šoa proběhnou ve čtvrtek v 11 českých městech
- Vzpomínková akce na židovské a romské oběti holocaustu proběhne dnes v sedmi českých městech
- Jom ha-šoa: Pamětníci a dobrovolníci četli jména židovských a romských obětí nacistického holokaustu
- Jom ha-šoa 2007, Den vzpomínání na oběti holocaustu
Kam dál:
- Před šestasedmdesáti lety nacisté zavraždili Romy ze Zajišťovacího tábora v Dubnici nad Váhom
- Očkování jako holokaust? Británie řešení nechutnou kauzu a zatkla dva muže
- Skupinu Slováků, kteří přežili holokaust, očkoval proti covidu-19 slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí
- Představitelka německých Židů Charlotte Knoblochová varovala před zlehčováním nacismu
- Česká republika uspořádá v roce 2022 konferenci signatářů Terezínské deklarace, která se zabývá odkazem holokaustu
- Zemřel Siegfried Heilig, čestný předseda Bavorského sdružení německých Sintů a Romů
- Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin
- Šéfové Parlamentu kritizovali pužití židovské hvězdy demonstrujícími antirouškaři
- Předseda Senátu Miloš Vystrčil pro ROMEA TV: Památku obětí holocaustu si musíme stále připomínat, jinak zlo přijde přivřenými dveřmi
- Liberec dá milion na exkurze do míst spjatých s holocaustem
- Izrael plánuje na celém světě očkovat židovské přeživší holokaustu proti koronaviru
- Poslanec Volný zveřejnil nechutnou koláž: Očkování přirovnal k holokaustu, místo "Arbeit macht frei" je na bráně koncentráku v Osvětimi nápis "Vakcínou ke svobodě"
Štítky:
HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25