romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pietní akce připomínající oběti holocaustu proběhly v jedenácti městech České republiky

6.5.2016 13:10
Během odpoledne lidé předčítali jména židovských a romských obětí koncentračních táborů. Foto: Romea.cz
Během odpoledne lidé předčítali jména židovských a romských obětí koncentračních táborů. Foto: Romea.cz

Během včerejšího odpoledne probíhaly v jedenácti městech České republiky pietní akce jedenáctého ročníku Jom ha-šoa, jimiž si lidé připomínali židovské a romské obětí holocastu.

Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s regionálními partnery připravil seznamy jmen obětí, jež na Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky Jom ha-šoa, ve veřejném prostoru zaznívají již od roku 2006. Ředitelka organizace Tereza Štěpková pro server Romea.cz řekla: "Děláme to, protože si myslíme, že bez připomínání minulosti, nemůžeme budovat budoucnost. Důležitá je forma, že nejen posloucháme nějaký akt, ale sami se ho účastníme."

Jména romských obětí byla čtena ve všech zapojených městech. V Praze se na náměstí Jiřího z Poděbrad nepřetržitého maratónu čtení jmen zavražděných Židů a Romů zúčastnilo asi 350 lidí. V Kutné Hoře v prostoru před kutnohorskou knihovnou četli jména obětí především studenti, profesoři a také náhodní kolemjdoucí. V Kolíně se do dlažby před domy, v nichž před válkou žily židovské rodiny, zapustilo dalších jedenáct stolpersteinů, tedy pomníků ve formě dlažebních kostek.

Mottem 11. ročníku je myšlenka Nicolase Wintona: "Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem. To druhé, podle mého názoru znamená věnovat čas a energii tomu, aby zmírnil bolest a utrpení. Vyžaduje to, aby člověk šel, vyhledal ty, již trpí a jsou v ohrožení; nikoliv pouze žít vzorně pasivním způsobem a nekonat zlo."

Den holocaustu a hrdinství byl zvolen v den povstání ve varšavském ghettu 5. května 1943. V Izraeli je tento den státním svátkem od roku 1951. Na dvě minuty se zastavuje provoz a po celém světě se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných Židů i na židovské hrdiny bojující proti nacistům.

Přečteno: 967x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo