romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pietní akcí v Letech u Písku Muzeum romské kultury dnes připomnělo romské oběti holokaustu

13.5.2021 21:00
Pietní akt v Letech u Písku 2021 (FOTO: Muzeum romské kultury)
Pietní akt v Letech u Písku 2021 (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury dnes uspořádalo alespoň on-line pietní akt k uctění památky obětí holokaustu z tzv. cikánského tábora Lety u Písku. Kvůli epidemii onemocnění COVID-19 se nemohl tradiční pietní akt konat přímo na místě bývalého tábora.

V 8 hodin pozdravil všechny sledující Čeněk Růžičky, dlouholetý organizátor piety v Letech a předseda Výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu.

V 9 hodin byla zveřejněna fotogalerie komorní piety zaměstnanců Muzea romské kultury v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku.

V 10 hodin byl představen nový videospot, který události v Letech a v Hodoníně u Kunštátu tematizuje.

Pietní akt se konal u příležitosti 78. výročí velkého květnového transportu více jak 400 mužů, žen a dětí, kteří byli v tzv. cikánském táboře uvězněni, a který směřoval na téměř jistou smrt do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.

Romové z protektorátu tvořili v transportu evropských Romů druhou nejpočetnější skupinu po romských vězních z Říše. Celkově táborem prošlo přes 22 000 romských mužů, žen a dětí, téměř 20 000 z nich nepřežilo.

Po osvobození se vrátilo z koncentračních táborů a jiných internačních či pracovních zařízení pouze asi do 600 romských mužů, žen a dětí z původních českých Romů. Vyvraždění českých a moravských Romů tak bylo pravděpodobně jednou z nejdůsledněji provedených genocid druhé světové války. Celkový počet romských obětí nacismu v Evropě je v současné době odhadován na 300-500 000.

Přečteno: 861x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, Muzeum romské kultury, Romové, Válka, koncentrační táborHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo