romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu se letos 20. srpna uskuteční bez omezení

14.8.2020 1:10
Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu, 19. 8. 2018 (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)
Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu, 19. 8. 2018 (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

Ve čtvrtek 20. srpna Muzeum romské kultury pořádá tradiční pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu. Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě. Letos si připomínáme již 77. výročí tragické noci z 21. na 22. srpna 1943, kdy bylo v hromadném transportu odvlečeno z protektorátního tzv. cikánského tábora 749 romských a sintských mužů, žen a dětí do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.

"Pietní akt realizujeme letos beze změny termínu," uvedla ředitelka Jana Horváthová. "Vzhledem k tomu, že se program koná ve vnějších prostorách památníku, neomezujeme ani počet návštěvníků ani nevyžadujeme roušky. Návštěvníci nemusí mít obavy, jak v autobuse, který vypravujeme z Brna zdarma, tak v areálu památníku je zajištěno dostatečné hygienické zázemí i množství dezinfekce," dodala.

Jediné omezení je letos spojeno s těžbou dřeva stromů z okolního lesa, který je napaden kůrovcem. "V důsledku průjezdů těžké techniky lesními cestami je ztížen přístup k nouzovému pohřebišti s hromadnými hroby na Žalově, kde se tradičně uctívá památka obětí položením věnců, kytic a zapalováním svíček," uvedl Radovan Krhovský, vedoucí památníku. "Terén se snažíme upravovat do takové podoby, aby bylo pro návštěvníky možné přijít až k Žalovu, ve výsledku budeme bohužel ale velmi závislí na počasí. V případě nemožnosti se na Žalov dostat budeme provizorně klást věnce k vymezenému místu v areálu památníku," dodal.

V rámci kulturního programu letos vystoupí zpěvačka Pavlína Matiová, která aktuálně pěvecky exceluje v představení Gádžové jdou do nebe režiséra Jiřího Havelky v divadle Husa na Provázku, klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog. Ten je také autorem hudebních aranží ke skladbě Dukhade apsa (Bolestné slzy), která vznikla speciálně pro: Hodonín u Kunštátu. Památník holokaustu Romů a Sintů. Text k písni napsala a samotnou píseň i nazpívala textařka Barbora Bagárová. Videoklip produkoval Sabir Agalarov a bude ke zhlédnutí ve výstavních prostorách památníku.

Celý záznam pietního aktu bude streamován live na Facebookovém účtu Muzea romské kultury.

Muzeum romské kultury připravuje také podcastovou sérii věnovanou cestě k památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Aktuální epizodu, kterou věnujeme právě historii protektorátního tábora v Hodoníně u Kunštátu i současnosti památníku, najdete na našem webu www.rommuz.cz/podcasty.

Program akce

 • 11:00 památník – zahájení pietního shromáždění
 • 11:05 slovo ředitelky
 • 11:15 historický vstup
 • 11:20 projevy
 • 12.05 přesun na Žalov k uctění památky obětí
 • 12.20 duchovní slovo
 • 12.50 uctění památky obětí, kladení věnců
 • 13.05 ukončení oficiální části, přesun do památníku, občerstvení
 • 13.30 komentované prohlídky s historičkou Annou Míškovou (volitelná účast)
 • 14.15 odjezd autobusů do Černovic k uctění památky obětí pohřbených na farním hřbitově
 • 14.40 uctění památky obětí na hřbitově v Černovicích
Přečteno: 798x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Hodonín u Kunštátu, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo