romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu se letos 20. srpna uskuteční bez omezení

14.8.2020 1:10
Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu, 19. 8. 2018 (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)
Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu, 19. 8. 2018 (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

Ve čtvrtek 20. srpna Muzeum romské kultury pořádá tradiční pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu. Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě. Letos si připomínáme již 77. výročí tragické noci z 21. na 22. srpna 1943, kdy bylo v hromadném transportu odvlečeno z protektorátního tzv. cikánského tábora 749 romských a sintských mužů, žen a dětí do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.

"Pietní akt realizujeme letos beze změny termínu," uvedla ředitelka Jana Horváthová. "Vzhledem k tomu, že se program koná ve vnějších prostorách památníku, neomezujeme ani počet návštěvníků ani nevyžadujeme roušky. Návštěvníci nemusí mít obavy, jak v autobuse, který vypravujeme z Brna zdarma, tak v areálu památníku je zajištěno dostatečné hygienické zázemí i množství dezinfekce," dodala.

Jediné omezení je letos spojeno s těžbou dřeva stromů z okolního lesa, který je napaden kůrovcem. "V důsledku průjezdů těžké techniky lesními cestami je ztížen přístup k nouzovému pohřebišti s hromadnými hroby na Žalově, kde se tradičně uctívá památka obětí položením věnců, kytic a zapalováním svíček," uvedl Radovan Krhovský, vedoucí památníku. "Terén se snažíme upravovat do takové podoby, aby bylo pro návštěvníky možné přijít až k Žalovu, ve výsledku budeme bohužel ale velmi závislí na počasí. V případě nemožnosti se na Žalov dostat budeme provizorně klást věnce k vymezenému místu v areálu památníku," dodal.

V rámci kulturního programu letos vystoupí zpěvačka Pavlína Matiová, která aktuálně pěvecky exceluje v představení Gádžové jdou do nebe režiséra Jiřího Havelky v divadle Husa na Provázku, klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog. Ten je také autorem hudebních aranží ke skladbě Dukhade apsa (Bolestné slzy), která vznikla speciálně pro: Hodonín u Kunštátu. Památník holokaustu Romů a Sintů. Text k písni napsala a samotnou píseň i nazpívala textařka Barbora Bagárová. Videoklip produkoval Sabir Agalarov a bude ke zhlédnutí ve výstavních prostorách památníku.

Celý záznam pietního aktu bude streamován live na Facebookovém účtu Muzea romské kultury.

Muzeum romské kultury připravuje také podcastovou sérii věnovanou cestě k památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Aktuální epizodu, kterou věnujeme právě historii protektorátního tábora v Hodoníně u Kunštátu i současnosti památníku, najdete na našem webu www.rommuz.cz/podcasty.

Program akce

 • 11:00 památník – zahájení pietního shromáždění
 • 11:05 slovo ředitelky
 • 11:15 historický vstup
 • 11:20 projevy
 • 12.05 přesun na Žalov k uctění památky obětí
 • 12.20 duchovní slovo
 • 12.50 uctění památky obětí, kladení věnců
 • 13.05 ukončení oficiální části, přesun do památníku, občerstvení
 • 13.30 komentované prohlídky s historičkou Annou Míškovou (volitelná účast)
 • 14.15 odjezd autobusů do Černovic k uctění památky obětí pohřbených na farním hřbitově
 • 14.40 uctění památky obětí na hřbitově v Černovicích
Přečteno: 827x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Hodonín u Kunštátu, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo