romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu se letos 20. srpna uskuteční bez omezení

14.8.2020 1:10
Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu, 19. 8. 2018 (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)
Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu, 19. 8. 2018 (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

Ve čtvrtek 20. srpna Muzeum romské kultury pořádá tradiční pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu. Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě. Letos si připomínáme již 77. výročí tragické noci z 21. na 22. srpna 1943, kdy bylo v hromadném transportu odvlečeno z protektorátního tzv. cikánského tábora 749 romských a sintských mužů, žen a dětí do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.

"Pietní akt realizujeme letos beze změny termínu," uvedla ředitelka Jana Horváthová. "Vzhledem k tomu, že se program koná ve vnějších prostorách památníku, neomezujeme ani počet návštěvníků ani nevyžadujeme roušky. Návštěvníci nemusí mít obavy, jak v autobuse, který vypravujeme z Brna zdarma, tak v areálu památníku je zajištěno dostatečné hygienické zázemí i množství dezinfekce," dodala.

Jediné omezení je letos spojeno s těžbou dřeva stromů z okolního lesa, který je napaden kůrovcem. "V důsledku průjezdů těžké techniky lesními cestami je ztížen přístup k nouzovému pohřebišti s hromadnými hroby na Žalově, kde se tradičně uctívá památka obětí položením věnců, kytic a zapalováním svíček," uvedl Radovan Krhovský, vedoucí památníku. "Terén se snažíme upravovat do takové podoby, aby bylo pro návštěvníky možné přijít až k Žalovu, ve výsledku budeme bohužel ale velmi závislí na počasí. V případě nemožnosti se na Žalov dostat budeme provizorně klást věnce k vymezenému místu v areálu památníku," dodal.

V rámci kulturního programu letos vystoupí zpěvačka Pavlína Matiová, která aktuálně pěvecky exceluje v představení Gádžové jdou do nebe režiséra Jiřího Havelky v divadle Husa na Provázku, klarinetista Mario Krajčovič a houslový virtuóz Marek Balog. Ten je také autorem hudebních aranží ke skladbě Dukhade apsa (Bolestné slzy), která vznikla speciálně pro: Hodonín u Kunštátu. Památník holokaustu Romů a Sintů. Text k písni napsala a samotnou píseň i nazpívala textařka Barbora Bagárová. Videoklip produkoval Sabir Agalarov a bude ke zhlédnutí ve výstavních prostorách památníku.

Celý záznam pietního aktu bude streamován live na Facebookovém účtu Muzea romské kultury.

Muzeum romské kultury připravuje také podcastovou sérii věnovanou cestě k památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Aktuální epizodu, kterou věnujeme právě historii protektorátního tábora v Hodoníně u Kunštátu i současnosti památníku, najdete na našem webu www.rommuz.cz/podcasty.

Program akce

 • 11:00 památník – zahájení pietního shromáždění
 • 11:05 slovo ředitelky
 • 11:15 historický vstup
 • 11:20 projevy
 • 12.05 přesun na Žalov k uctění památky obětí
 • 12.20 duchovní slovo
 • 12.50 uctění památky obětí, kladení věnců
 • 13.05 ukončení oficiální části, přesun do památníku, občerstvení
 • 13.30 komentované prohlídky s historičkou Annou Míškovou (volitelná účast)
 • 14.15 odjezd autobusů do Černovic k uctění památky obětí pohřbených na farním hřbitově
 • 14.40 uctění památky obětí na hřbitově v Černovicích
Přečteno: 966x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, pietní akt, pietní místo, Hodonín u Kunštátu, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo