Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Na odstranění vepřína nejsou peníze, přiznal Nečas na pietě v Letech

09. července 2012
Čtení na 3 minuty

Dnes v 9 hodin ráno pořádal Úřad vlády a Památník Lidice pietní vzpomínku k uctění obětí romského holokaustu u pomníku v Letech u Písku. Poblíž místa, kde takzvaný cikánský tábor stával, po zahájení ředitelem Památníku Lidice, jenž má správu letského památníku na starosti, Miloušem Červenclem promluvil premiér Petr Nečas nebo Daniel Herman z Ústavu pro studium totalitních režimů.

VIDEO
>>> Záznam pietního aktu v Letech u Písku

Podle organizátorů nebyl dnešní den pro konání vzpomínkové akce vybrán náhodně. Zítra totiž uplyne 70 let od vydání rozkazu generálního velitele neuniformované protektorátní policie na potírání takzvaného cikánského zlořádu. Na jeho základě byly zřízeny cikánské tábory v Letech u Písku a Hodoníně u Kunštátu.

Pietního aktu se ale krom řečníků, organizátorů a novinářů nezúčastnil téměř nikdo. To má za následek zejména bojkot akce, ke kterému v sobotu vyzvaly některé romské organizace. Mimo jiné také z toho důvodu, že právě Výbor pro odškodnění romského holocaustu tradičně pořádá pietní vzpomínky v polovině května.

"Smyslem dnešní akce bylo připomenutí sedmdesátého výročí výnosu o potírání cikánského zlořádu a také to, že pan premiér chtěl položit základ pietní vzpomínce, která by se opravdu historicky vázala k nějakému významnému datu, které je spojeno s tímto místem nebo s osudem Romů za 2. světové války," popsal důvody pro pořádání pietní akce Červencl. "Těch dat je mnohem víc a je otázkou času, zda se některé z nich ujme či zůstane naopak u toho data od roku 1995, kdy byl odhalen zdejší pomník. To bylo 13. května a od té doby Výbor pro odškodnění obětí romského holocaustu toto datum ctí. Já to respektuji. Je otázka, jestli dojde k tomu, že budou dvě pietní vzpomínky. Do toho my zasahovat nebudeme, to je spíš věcí vládních představitelů," dodal.

Spory ohledně data konání pietní akce okomentoval i další z řečníku, Daniel Herman: "Podle mého názoru není určující datum, ale to, abychom nezapomínali. Je samozřejmě třeba, aby vše bylo s organizátory i potomky těch, kteří zde umírali, konzultováno. Nejdůležitější ale je, aby se to stalo součástí naší historie a historické paměti. A tu je třeba očišťovat."

Romské organizace, které bojkot dnešní vzpomínky iniciovaly, mimo jiné v sobou vzkázaly vládě, že pokud chce uctít romské oběti, měla by mimo jiné zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí na místě tábora, kde umírali lidé. Na to dnes Nečas řekl: "Na rozdíl od některých svých předchůdců nechci dávat žádné falešné sliby. Je tady reálná rozpočtová situace. Chápu citlivost tohoto tématu, nechci to bagatelizovat, ale určitě nebudu dávat žádné finanční sliby, které bych jako předseda vlády nemohl naplnit. Velmi otevřeně říkám, že ty prostředky v tuto dobu ve státním rozpočtu nejsou. Nebudu tu věc nějakým způsobem lakovat na růžovo."

Zmíněným romským organizacím vadí také to, že shromáždění organizuje Památník Lidice, který prý na akci nepozval pozůstalé obětí romského holokaustu a podle prohlášení předsedy Výboru pro odškodnění romského holokaustu a místopředsedy Strany rovných příležitostí Čeňka Růžičky nemá pro organizování romské trizny potřebné znalosti. "Nechceme pietu ve stylu té lidické s vojenskou hudbou. Není třeba organizovat ‘konkurenční’ vládní připomenutí katastrofy v Letech," uvedl Růžička.

Na to také na dotazy novinářů ředitel Památníku Červencl reagoval: "Od protokolu jsme měli určeno, koho máme pozvat. Byl mezi nimi samozřejmě Výbor pro odškodnění romského holocaustu, pan Čeněk Růžička, dále jsme za moravské pozvali pana Holomka. S příbuznými je to těžké. Známe v podstatě už jen jedinou příbuznou, paní Hubkovou, ale s tou jsme v posledním roce ztratili kontakt. Proto jsme ji pozvat nemohli."

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon