romea - logo
21. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Albert
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na odstranění vepřína nejsou peníze, přiznal Nečas na pietě v Letech

Lety u Písku, 9.7.2012 9:20, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Petr Nečas uctil 9. července 2012 památku obětí romského holocaustu v Letech u Písku. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Petr Nečas uctil 9. července 2012 památku obětí romského holocaustu v Letech u Písku. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Dnes v 9 hodin ráno pořádal Úřad vlády a Památník Lidice pietní vzpomínku k uctění obětí romského holokaustu u pomníku v Letech u Písku. Poblíž místa, kde takzvaný cikánský tábor stával, po zahájení ředitelem Památníku Lidice, jenž má správu letského památníku na starosti, Miloušem Červenclem promluvil premiér Petr Nečas nebo Daniel Herman z Ústavu pro studium totalitních režimů.

VIDEO
>>> Záznam pietního aktu v Letech u Písku

Podle organizátorů nebyl dnešní den pro konání vzpomínkové akce vybrán náhodně. Zítra totiž uplyne 70 let od vydání rozkazu generálního velitele neuniformované protektorátní policie na potírání takzvaného cikánského zlořádu. Na jeho základě byly zřízeny cikánské tábory v Letech u Písku a Hodoníně u Kunštátu.

Pietního aktu se ale krom řečníků, organizátorů a novinářů nezúčastnil téměř nikdo. To má za následek zejména bojkot akce, ke kterému v sobotu vyzvaly některé romské organizace. Mimo jiné také z toho důvodu, že právě Výbor pro odškodnění romského holocaustu tradičně pořádá pietní vzpomínky v polovině května.

"Smyslem dnešní akce bylo připomenutí sedmdesátého výročí výnosu o potírání cikánského zlořádu a také to, že pan premiér chtěl položit základ pietní vzpomínce, která by se opravdu historicky vázala k nějakému významnému datu, které je spojeno s tímto místem nebo s osudem Romů za 2. světové války," popsal důvody pro pořádání pietní akce Červencl. "Těch dat je mnohem víc a je otázkou času, zda se některé z nich ujme či zůstane naopak u toho data od roku 1995, kdy byl odhalen zdejší pomník. To bylo 13. května a od té doby Výbor pro odškodnění obětí romského holocaustu toto datum ctí. Já to respektuji. Je otázka, jestli dojde k tomu, že budou dvě pietní vzpomínky. Do toho my zasahovat nebudeme, to je spíš věcí vládních představitelů," dodal.

Spory ohledně data konání pietní akce okomentoval i další z řečníku, Daniel Herman: "Podle mého názoru není určující datum, ale to, abychom nezapomínali. Je samozřejmě třeba, aby vše bylo s organizátory i potomky těch, kteří zde umírali, konzultováno. Nejdůležitější ale je, aby se to stalo součástí naší historie a historické paměti. A tu je třeba očišťovat."

Romské organizace, které bojkot dnešní vzpomínky iniciovaly, mimo jiné v sobou vzkázaly vládě, že pokud chce uctít romské oběti, měla by mimo jiné zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí na místě tábora, kde umírali lidé. Na to dnes Nečas řekl: "Na rozdíl od některých svých předchůdců nechci dávat žádné falešné sliby. Je tady reálná rozpočtová situace. Chápu citlivost tohoto tématu, nechci to bagatelizovat, ale určitě nebudu dávat žádné finanční sliby, které bych jako předseda vlády nemohl naplnit. Velmi otevřeně říkám, že ty prostředky v tuto dobu ve státním rozpočtu nejsou. Nebudu tu věc nějakým způsobem lakovat na růžovo."

Zmíněným romským organizacím vadí také to, že shromáždění organizuje Památník Lidice, který prý na akci nepozval pozůstalé obětí romského holokaustu a podle prohlášení předsedy Výboru pro odškodnění romského holokaustu a místopředsedy Strany rovných příležitostí Čeňka Růžičky nemá pro organizování romské trizny potřebné znalosti. "Nechceme pietu ve stylu té lidické s vojenskou hudbou. Není třeba organizovat 'konkurenční' vládní připomenutí katastrofy v Letech," uvedl Růžička.

Na to také na dotazy novinářů ředitel Památníku Červencl reagoval: "Od protokolu jsme měli určeno, koho máme pozvat. Byl mezi nimi samozřejmě Výbor pro odškodnění romského holocaustu, pan Čeněk Růžička, dále jsme za moravské pozvali pana Holomka. S příbuznými je to těžké. Známe v podstatě už jen jedinou příbuznou, paní Hubkovou, ale s tou jsme v posledním roce ztratili kontakt. Proto jsme ji pozvat nemohli."

Přečteno: 1437x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u Písku, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo