romea - logo
23. listopadu 2020 (pondělí)
svátek má Klement

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pirátská strana podporuje občany v Krupce v boji proti nesmyslné vyhlášce

Krupka, 15.8.2012 10:20, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Pirátská strana podporuje občany z Krupky v jejich úsilí o zrušení vyhlášky 3/2012 o zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku a estetického vzhledu města, která umožňuje pokutovat kohokoli, kdo si ve veřejném prostoru sedne na trávu, na zábradlí, či schody a toho, kdo si na zem postaví vlastní židli, či roztáhne deku.

Vyhláška navíc neplatí v celé Krupce, ale jen v určených oblastech, povětšinou tam, kde žije romská komunita a v místech, kde se Romové nejvíce pohybují. V kombinaci s odstraněním laviček a jakýchkoli prvků veřejného prostoru k trávení času, a existencí již platných právních předpisů, které občanské soužití řeší, se Piráti domnívají, že jde o pokus vytlačit Romy jako etnikum z veřejného prostoru. Dle slov starosty Krupky, se tato vyhláška slušným lidem vyhne. Tak silné zasahování do občanských práv jednotlivců, v kombinaci s naznačenou rasovou nerovností před zákonem, považují Piráti za nepřijatelné.

Piráti jsou také překvapeni reakcí médií, které z tak společensky důležitého precedentu, v podstatě segregační vyhlášky, vytvářejí mediální kampaň o stanování a vaření v ulicích, o které však nikomu nejde a pokud se snad někde dělo, šlo řešit dle stávajících zákonů. Takovou mediální kampaň považujeme za velmi nešťastnou, a která se svým rozsahem dá označit až za štvavou.

Občané z Krupky se rozhodli 5. září od 14:30 uspořádat demonstraci za svobodu a proti útlaku menšin spojenou s pochodem k městskému úřadu Krupka, kde budou vedení města předány požadavky obyvatel sídliště Krupka Maršov.

„Jsme si vědomi, že nám podpora Romů v současné společenské atmosféře mnoho voličských hlasů nepřinese, avšak podporu kohokoli v boji za svobodu a rovnoprávnost vnímají Piráti jako svou povinnost“ říká Vladimír Charvát, místopředseda krajské organizace Pirátské strany. „Problémy nevyřeší represe, kamerové systémy ani podobné vyhlášky. Obyvatele sídliště Maršov podporujeme v jejich požadavcích“ dodává Charvát.

Seznam požadavků obyvatel sídliště Krupka Maršov:

1. Zrušení vyhlášky 3/2012
2. Instalace laviček v sídlišti Maršov
3. Vybudování dětského hřiště v sídlišti Maršov

K průvodu občanů nesouhlasících s touto vyhláškou se připojí i pirátské vlajky.
Přečteno: 1153x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Krupka, VyhlášeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo