romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plán ministerstva vnitra na ubytování romských uprchlíků kvůli hejtmanům zkrachoval. Úřady místo toho poptaly čtyři soukromé ubytovatele

5.5.2022 13:53
Vít Rakušan (FOTO: ROMEA TV)
Vít Rakušan (FOTO: ROMEA TV)

Úřady podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) poptaly čtyři soukromé ubytovatele pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Začínají je ubytovávat také ve dvou státních objektech, řekl Rakušan novinářům ve Sněmovně. Využití většiny státních objektů ze seznamu, který dříve ministerstvo vnitra předložilo hejtmanům, podle něj kraje z různých důvodů odmítly.

Rakušan řekl, že kapacity v Česku jsou vyčerpány a ubytování se hledá složitě pro všechny uprchlíky, nejen ty z romské menšiny. Připomněl, že ukrajinští Romové žádají ubytování ve větších skupinách. "My nabídli nějaké nemovitosti, z větší části nebyly krajskými autoritami schváleny s odůvodněním, že v dané lokalitě to není vhodné, nebo se nezdál vhodný ten objekt," uvedl ministr.

Ubytování pro všechny uprchlíky se podle Rakušana po potřebné lustraci daří nalézt. "V současné době jsme poptali čtyři soukromé ubytovatele, kteří jsou ochotni ubytovávat. I dva státní objekty jsou právě v těchto dnech nasazovány," řekl.

V praxi však desítky romských uprchlíků přespávají na nádražích nebo jsou umisťováni do provizorních stanů.

Rakušan znovu připomněl, že jakýkoliv uprchlík pozbývá ochrany, pokud ubytování odmítne. Těmto lidem úřady doporučují návrat na Ukrajinu či do Maďarska, jehož pas prý často mají.

Dvojí občanství je i důvodem, proč uprchlíkům nenáleží v Česku ochrana podle unijní dohody. Pokud mají maďarské občanství, měli by získat pomoc tam. Podle Rakušana se úřady takové lidi snaží motivovat k návratu do země původu. Česko navíc zvažuje, že těmto lidem bude organizovat dopravu zpět. O plánu jedná s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS).

Přečteno: 839x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ubytování, Ministertsvo vnitra, Uprchlíci, Romové, segregace, Diskriminace, Rasismus, Migrace, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo