romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plán: Rodiny z ubytoven by mohly dostat dávku na kauci za byt

24.11.2016 18:26
Vchod do ubytovny v Zelené ulici v Děčíně. (FOTO: Archiv Konexe)
Vchod do ubytovny v Zelené ulici v Děčíně. (FOTO: Archiv Konexe)

Rodiny v tísni z ubytoven a azylových domů by mohly od státu dostávat příspěvek na uhrazení kauce k získání běžného bytu. Právě složení jistiny totiž mnohým brání najít bydlení. Úřady práce by jim na to poskytovaly nynější dávku mimořádné okamžité pomoci. Počítá s tím akční plán boje proti sociálnímu vyloučení do roku 2020. Materiál obsahuje celkem 93 opatření, vedle bydlení se týkají i bezpečnosti, vzdělávání, zaměstnávání či dluhů.

Mimořádnou okamžitou pomoc poskytuje stát lidem ve výjimečných situacích. Dostávaly ji například oběti povodní. Získat mohly až 15násobek životního minima. To pro samotného dospělého činí 3400 korun. Na vzdělávání dětí či pořízení nezbytného vybavení mohou pak lidé v tísni v jednom roce získat až desetinásobek minima, tedy 34.000 korun. Podle autorů plánu by využívání mimořádné okamžité pomoci i na kauce mohlo lidem usnadnit přístup k bytu na volném trhu.

"V přechodu do standardního bydlení brání některým domácnostem vysoké vstupní náklady na úhradu jistoty - až ve výši šesti měsíčních nájmů podle nového občanského zákoníku, nebo na pořízení základního vybavení bytu," uvádí se v plánu.

Úřady práce by měly dostat podle dokumentu od ministerstva práce pokyn, jak mají dávku na kauce poskytovat. Pokud by tuto podporu v příštích letech získaly 4000 rodin, počítají autoři návrhu s tím, že by to stálo kolem 80 milionů korun. Podle schválené vládní strategie boje proti sociálnímu vyloučení, z níž akční plán vychází, by se do roku 2020 mělo najít bydlení v běžných bytech pro 6000 domácností z ubytoven.

Letos v prvních třech čtvrtletích se na mimořádné pomoci vyplatilo celkem 89,6 milionu korun. Loni za stejnou dobu to bylo 105,5 milionu. V září do příspěvků putovalo 11,5 milionu, rozdělilo si je 5600 lidí. V průměru tak mimořádná dávka činila zhruba 2054 korun.

Takzvaných vyloučených lokalit a lidí v nouzi v Česku přibývá. Podle loňské analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce, se od roku 2006 počet chudinských míst zdvojnásobil ze 300 na 600. Tato ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115.000 lidí. V roce 2006 to bylo 80.000 lidí.

Plán se vedle bydlení zaměřuje i na bezpečnost, vzdělávání, podporu rodin, zaměstnanost, zdraví či zvládnutí dluhů. Celkem materiál obsahuje devět desítek opatření. Většina z nich by se měla financovat z peněz z evropských a norských fondů. S vyčleněním prostředků z rozpočtu počítají podle autorů už chystané zákony, například zákon o sociálním bydlení. Plnění by měla vláda vyhodnotit poprvé koncem příštího roku.

Podle plánu by měl stát v příštích letech lidem v nouzi zajistit také bezplatnou právní pomoc. Děti, jejichž rodina žije z dávek, by mohly mít ve školce stravování zdarma. Počítá se s revitalizací prostranství a domů v ghettech, vzděláváním strážníků, se vznikem programu k řešení konfliktů v lokalitách a jejich sousedství. Víc kontrolovat by se měli poskytovatelé úvěrů. Legislativně by se měla stanovit ochrana nepostižitelných prostředků na dlužníkově kontě, které by exekutor nemohl zablokovat. Oddlužení by mělo být možné i u lidí, kteří na něj nyní nedosáhnou. Vzniknout by měl také rejstřík všech exekucí.

Přečteno: 4476x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Ubytování, Sociálně vyloučené lokality, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo