romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Plán: Rodiny z ubytoven by mohly dostat dávku na kauci za byt

24.11.2016 18:26
Vchod do ubytovny v Zelené ulici v Děčíně. (FOTO: Archiv Konexe)
Vchod do ubytovny v Zelené ulici v Děčíně. (FOTO: Archiv Konexe)

Rodiny v tísni z ubytoven a azylových domů by mohly od státu dostávat příspěvek na uhrazení kauce k získání běžného bytu. Právě složení jistiny totiž mnohým brání najít bydlení. Úřady práce by jim na to poskytovaly nynější dávku mimořádné okamžité pomoci. Počítá s tím akční plán boje proti sociálnímu vyloučení do roku 2020. Materiál obsahuje celkem 93 opatření, vedle bydlení se týkají i bezpečnosti, vzdělávání, zaměstnávání či dluhů.

Mimořádnou okamžitou pomoc poskytuje stát lidem ve výjimečných situacích. Dostávaly ji například oběti povodní. Získat mohly až 15násobek životního minima. To pro samotného dospělého činí 3400 korun. Na vzdělávání dětí či pořízení nezbytného vybavení mohou pak lidé v tísni v jednom roce získat až desetinásobek minima, tedy 34.000 korun. Podle autorů plánu by využívání mimořádné okamžité pomoci i na kauce mohlo lidem usnadnit přístup k bytu na volném trhu.

"V přechodu do standardního bydlení brání některým domácnostem vysoké vstupní náklady na úhradu jistoty - až ve výši šesti měsíčních nájmů podle nového občanského zákoníku, nebo na pořízení základního vybavení bytu," uvádí se v plánu.

Úřady práce by měly dostat podle dokumentu od ministerstva práce pokyn, jak mají dávku na kauce poskytovat. Pokud by tuto podporu v příštích letech získaly 4000 rodin, počítají autoři návrhu s tím, že by to stálo kolem 80 milionů korun. Podle schválené vládní strategie boje proti sociálnímu vyloučení, z níž akční plán vychází, by se do roku 2020 mělo najít bydlení v běžných bytech pro 6000 domácností z ubytoven.

Letos v prvních třech čtvrtletích se na mimořádné pomoci vyplatilo celkem 89,6 milionu korun. Loni za stejnou dobu to bylo 105,5 milionu. V září do příspěvků putovalo 11,5 milionu, rozdělilo si je 5600 lidí. V průměru tak mimořádná dávka činila zhruba 2054 korun.

Takzvaných vyloučených lokalit a lidí v nouzi v Česku přibývá. Podle loňské analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce, se od roku 2006 počet chudinských míst zdvojnásobil ze 300 na 600. Tato ghetta jsou ve 297 městech a obcích, žije v nich až 115.000 lidí. V roce 2006 to bylo 80.000 lidí.

Plán se vedle bydlení zaměřuje i na bezpečnost, vzdělávání, podporu rodin, zaměstnanost, zdraví či zvládnutí dluhů. Celkem materiál obsahuje devět desítek opatření. Většina z nich by se měla financovat z peněz z evropských a norských fondů. S vyčleněním prostředků z rozpočtu počítají podle autorů už chystané zákony, například zákon o sociálním bydlení. Plnění by měla vláda vyhodnotit poprvé koncem příštího roku.

Podle plánu by měl stát v příštích letech lidem v nouzi zajistit také bezplatnou právní pomoc. Děti, jejichž rodina žije z dávek, by mohly mít ve školce stravování zdarma. Počítá se s revitalizací prostranství a domů v ghettech, vzděláváním strážníků, se vznikem programu k řešení konfliktů v lokalitách a jejich sousedství. Víc kontrolovat by se měli poskytovatelé úvěrů. Legislativně by se měla stanovit ochrana nepostižitelných prostředků na dlužníkově kontě, které by exekutor nemohl zablokovat. Oddlužení by mělo být možné i u lidí, kteří na něj nyní nedosáhnou. Vzniknout by měl také rejstřík všech exekucí.

Přečteno: 4493x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Ubytování, Sociálně vyloučené lokality, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo