romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Debakl neonacistů v Duchcově, přišlo jen 40 lidí. Platforma Blokujeme! pořádala výstavu o romském holokaustu

Duchcov, 17.8.2013 16:09, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 19:15)
Skupinka neonacistů se po skončení jejich provokace 17. 8. 2013 v Duchcově přišla podívat na výstavu o romském holokaustu, kterou společně s Muzeem romské kultury připravila platforma Blokujeme! Statisíce zmařených lidských životů u nich vyvolal smích... (FOTO: Saša Uhlová)
Skupinka neonacistů se po skončení jejich provokace 17. 8. 2013 v Duchcově přišla podívat na výstavu o romském holokaustu, kterou společně s Muzeem romské kultury připravila platforma Blokujeme! Statisíce zmařených lidských životů u nich vyvolal smích... (FOTO: Saša Uhlová)

Na dnešním protiromském shromáždění v Duchcově se sešlo asi 40 neonacistů. Krátce po 15:00 se účastníci vydali od nádraží Husovou ulicí směrem k náměstí Republiky, které ale mělo zabrané sdružení Konexe a kde aktivisté platformy Blokujeme! ve spolupráci s Muzeem romské kultury uspořádali výstavu o romském holokaustu. Provokace neonacistů skončila kolem 17 hodiny.

Husovou ulicí pochodovalo krátce před 16:00 asi je 25 radikálů. Od vlakového nádraží jich vyrazilo zhruba 40, někteří z nich pochod opustili. Neonacistické ze skupinky Čeští lvi, což jsou odpadlíci z rozštěpené Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kteří dnešní akci organizovali utrpěli tak těžký debakl. Bohužel daňové poplatníky stál jejich dnešní výlet nemalé finanční prostředky, protože na průběh shromáždění muselo dohlížet asi 350 policistů, situaci monitoroval také policejní vrtulník. O počtech policistů informoval již před akcí velitel bezpečnostních opatření Oldřich Zeman.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Kromě Českých lvů se dnes ve městě sešli na podporu místních Romů také aktivisté platformy Blokujeme! Ti zorganizovali kulturní akci Čhikatar het, kde byla asi stovka lidí, a na náměstí výstavu o romském holokaustu. Tam se chystali zamířit i neonacisté, kteří však měli pochod na toto místo zakázaný.

Extremisté v průvodu nesli české vlajky, ozývala se hesla "Čechy Čechům" a "Nic než národ". Před náměstím odbočili z Husovy ulice na parkoviště, kde zazněly proslovy a akce byla asi v 17:00 oficiálně rozpuštěna. Někteří odešli zpátky na nádraží, pár se jich vydalo na náměstí, kde si prohlédli výstavu o romském holokaustu. Statisíce zmařených lidských životů u nich vyvolal smích a hlasité urážlivé komentáře...

Malou účast radikálů na dnešním shromáždění přivítala i starostka Duchcova Jitka Bártová. "Doufám, že je to tím, že lidé pochopili, že přiřadit se za podobné svolavatele a jít něco vykřikovat do ulic nic nevyřeší," uvedla Bártová.

V Duchcově se dnes konalo už třetí letošní protiromská akce. Při poslední v červnu policie zasahovala vodním dělem i slzným plynem. Potvrdily se informace serveru Romea.cz, že místní buňka DSSS shromáždění svých soupeřů bojkotovala (Více o sporech v neonacistickém hnutí čtěte zde...)

Situace je v devítitisícovém městě vyhrocená poté, co tu v květnu skupina Romů surově napadla manželský pár.

VIDEO

Přečteno: 3896x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Pochod, Demonstrace, Neonacismus, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo