romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Platforma Blokujeme! připravuje Protestní shromáždění proti nenávisti, rasismu a výtržnictví v Přerově

Přerov, ČR, 20.9.2013 13:59, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Platforma Blokujeme připravila další z akcí, jimiž protestuje proti tomu, že neonacisté a další extremisté pochodují našimi městy, aniž by proti tomu samospráva dělala něco podstatného. Tentokrát proti extremistům vystoupí v Přerově. Do organizace akce se zapojila přerovská zastupitelka Helena Netopilová, která byla při hlasování pro zákaz neonacistického pochodu. Server Romea.cz o akci informoval již dříve, v článku V Přerově budou pochodovat neonacisté. Na ohlášenou protiakci zve slušné lidi platforma Blokujeme!. Tiskovou zprávu platformy přinášíme v plném znění.

Tisková zpráva platformy Blokujeme!

Platforma Blokujeme!, založená v reakci občanské společnosti na sérii protiromských pochodů, připravuje na sobotu 21. září akci s názvem Protestní shromáždění proti nenávisti, rasismu a výtržnictví v Přerově. Do tohoto města nahlásili letos již podruhé svou akci neonacističtí Čeští lvi, kteří budou pochodovat dvoukilometrovou trasou i kolem domovů místních Romů. Shromáždění platformy Blokujeme! a místních aktivistů se koná od 14 hodin v parku u náměstí Františka Rasche.

Na organizaci protestního shromáždění se podílí také přerovská zastupitelka Helena Netopilová, která byla při hlasování pro zákaz neonacistického pochodu.

„Existuje důvodná obava z šíření nenávisti zejména vůči Romům a jejich reálné fyzické ohrožení. Zastrašovaní jsme určitým způsobem ale všichni – masívně je nasazena policie, máme se vyhnout trase pochodu, uklidit auta atd…Z dostupných veřejných zdrojů si každý může zjistit vše důležité o svolavateli pochodu a jeho dosavadní činnosti na extremistické scéně,“ říká přerovská zastupitelka a gymnaziální profesorka.

„Druhou věcí je to, že podle mě není možné opakovaně připouštět ochromení života ve městě kvůli mašírování kohokoliv. My se vlastně dobrovolně vzdáváme práva svobodně se pohybovat po svém vlastním městě. Pokolikáté už?“ dodává Netopilová.

Na organizaci protestní akce se podílela místní iniciativa obyvatel s podporou platformy Blokujeme!. Na sociálních sítích potvrdila svou účast na shromáždění více než stovka lidí. Očekává se účast desítek lidí z Brna, Olomouce a dalších měst a obcí České republiky. V rámci shromáždění se bude konat kulturní program a proslovy.

„Protestní akcí proti nenávisti, rasismu a výtržnictví chceme dát jasně najevo nesouhlas a apelovat na obyvatele města a příslušné úředníky, aby podobné extremistické akce v Přerově již nepovolovali a účinně využívali možnosti zákona je zakázat,“ uvádí organizátor přerovského protestního shromáždění Jan Klement.

Přerovský pochod byl nahlášen skupinou Čeští lvi, kterou ministerstvo vnitra odmítlo registrovat jako sdružení z důvodu jejich protiústavní a protizákonné činnosti. V legislativě České republiky i Evropské unie nalézáme podporu obrany před šířením neonacismu a rasistického extremismu, kterou mohou města využívat.

fk, TZ platfromy Blokujeme!
Přečteno: 677x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Akce, protest, Přerov, Platforma Blokujeme!HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo