romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Platforma Blokujeme! se postaví neonacistům v Praze, Krupce a ve Vítkově

Praha/Krupka/Vítkov, 28.9.2013 12:22, (ROMEA)
Platforma Blokujeme! má za cíl zastavit protiromské pochody v České republice. (FOTO: Plaforma Blokujeme!)
Platforma Blokujeme! má za cíl zastavit protiromské pochody v České republice. (FOTO: Plaforma Blokujeme!)

Prahu dnes čeká několik demonstrací. Svátek svatého Václava, který připomíná patrona české země, chtějí ke svým akcím zneužít neonacisté. Do ulic však vyjdou i odpůrci neonacismu z platformy Blokujeme! nebo zastánci tradiční rodiny a křesťanských hodnot. Pražská policie chystá podle svého mluvčího odpovídající bezpečnostní opatření.

Neonacisté svůj pochod pražskými ulicemi nazvali Svatováclavská manifestace. Podle magistrátního seznamu shromáždění by se akce měla konat od 13:00 do 17:00. Pořadatelé nahlásili 200 účastníků. Ti by měli jít z dolní části Václavského náměstí přes Národní třídu, Smetanovo nábřeží a Mánesův most na nábřeží Edvarda Beneše. Organizátoři na svém webu uvedli, že chtějí manifestovat "proti polistopadovému rozvratu, za sociální spravedlnost a za svobodu".

Od 15:00 se u sochy světce na Václavském náměstí koná Svatováclavské shromáždění za tradiční a křesťanskou rodinu. Organizátoři uvedli, že chtějí protestovat proti odebírání dětí českým a slovenským rodičům v zahraničí i proti mezinárodnímu tlaku na přijímání legislativy.

Prahou by měl projít také karnevalový průvod DIY, podpořit chce odsouzené členky ruské skupiny Pussy Riot. Část účastníků se sejde u hudebního klubu Cross v Holešovicích po 11:00. Část bude po 14:00 v parku u ruské ambasády v Bubenči, kde se obě skupiny spojí. Odtud vyrazí směrem k Pražskému hradu na Hradčanské náměstí.

V poledne má na Jungmannově náměstí naopak začít protest proti zneužívání svatého Václava neonacisty, který pořádá platforma Blokujeme! a jí spřízněné skupiny. Účastníci chtějí podpořit i obyvatele Krupky, kde se v minulosti odehrály protiromské demonstrace a další provokace se má uskutečnit dnes.

TISKOVÁ ZPRÁVA platformy Blokujeme!

Postavit se vzrůstajícím nenávistným náladám ve společnosti a odsoudit zneužívání odkazu svatého Václava ultrapravicovými skupinami. To je cíl tří akcí iniciativy Blokujeme, které se uskuteční v sobotu 28. září po celé České republice. Svůj nesouhlas s rasismem a nacionalismem v ulicích vyjádří místní obyvatelé spolu s aktivisty v Praze, Krupce a ve Vítkově.

Událost s názvem Václava náckům nedáme se bude odehrávat od 13:00 na Jungmannově náměstí v Praze. Akce je odpovědí na Svatováclavskou manifestaci pořádanou Autonomními nacionalisty. Manifestace pod záštitou extrémně pravicového, šovinistického a xenofobního uskupení se uskuteční ve stejné době na Václavském náměstí.

Happeningy se odehrávají v době, kdy města v České republice zažívají pravidelné protiromské pochody a kdy se rasismus stává součástí běžného politického diskurzu. Právě s těmito alarmujícími trendy chce iniciativa, která už úspěšně pořádala pokojné shromáždění například v Českých Budějovicích, Duchcově nebo Ostravě, vyjádřit nesouhlas.

Na pražské akci vystoupí se svým projevem literární historik a univerzitní pedagog Martin C. Putna. Bude mluvit mimo jiné historii svatováclavské tradice, jejím používání a zneužívání zejména v období Druhé republiky. Na něj naváže satirické divadelní představení Znavený mrtvý kníže Země české.

„Pobuřuje mne, když se k tradici svatého Václava hlásí ultrapravice a jiní hlasatelé etnické a skupinové nenávisti. Proto jako katolík nemůžu mlčet,“ uvedl jeden z vystupujících, Martin C. Putna.

Účastníci pražského shromáždění vyjádří solidaritu všem, kteří byli protiromskými pochody během letošního léta zasaženi.

Ve stejný den se odehraje neméně důležitá akce v Krupce. Zde se neonacisté pokusí projít ulicemi Krupky a zastrašit tamní obyvatele. V ulici Karla Čapka na sídlišti Maršov, které je obýváno stovkami romských rodin, se odehraje pouliční festival odsuzující projevy nenávisti a xenofobie. Jeho součástí bude i mše, kterou bude celebrovat katolický kněz z romského prostředí Vojtěch Vágai , následovat bude koncert místní hiphopové formace De La Negra. Organizátoři festivalu očekávají nadprůměrnou účast.

Velké happeningy doplňuje akce v severomoravském Vítkově. Zde plánují nacionalisté z DSSS volební meeting, aktivisté z platformy Blokujeme budou během ní poskytovat místním obyvatelům sociálně-psychologickou pomoc.

Přečteno: 1424x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, Praha, Vítkov, Krupka, Demonstrace, PochodHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo