romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Platforma pro sociální bydlení jednala s ministrem Jankovským. Ten přislíbil podporu vzniku zákona o sociálním bydlení

Praha, 10.6.2013 16:06, (ROMEA)
Happening Platformy pro sociální bydlení Papuče patří domů. Foto k článku: Saša Uhlová
Happening Platformy pro sociální bydlení Papuče patří domů. Foto k článku: Saša Uhlová

Dnes proběhl na pražském Staroměstském náměstí před ministerstvem pro místní rozvoj happening Platformy pro sociálním bydlení pod názvem Papuče patří domů. Při této příležitosti vydala platforma tiskovou zprávu, kterou přinášíme v plném znění. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský přijal dva zástupce platformy, pražského mluvčího Štěpána Ripku a koordinátora Jana Milotu. 

VIDEO

Platforma pro sociální bydlení, tisková zpráva

Papuče patří domů: Platforma pro sociální bydlení vyzývá Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo práce a sociálních věcí k partnerství při přípravě sociálního bydlení.

Ministr Kamil Jankovský podporuje přijetí zákona o sociálním bydlení, prohlásil to dnes na jednání se zástupci Platformy pro sociální bydlení. Současně podpoří návrhy, které by měly pomoci lidem z ubytoven k dosažení standardního nájemního bydlení.

Několik desítek lidí v papučích, pantoflích a bačkorách se dnes shromáždilo před Ministerstvem pro místní rozvoj. Vyjádřili obavu, že česká města budou brzy zaplavena davy lidí bez domova, kteří své papuče budou nosit na ulici. Nově vzniklá Platforma pro sociální bydlení nabízí Ministerstvu pro místní rozvoj a Ministerstvu práce a sociálních věcí rovnocenné partnerství při řešení této očekávané krize. Platforma prosazuje přijetí zákona o sociálním bydlení a takovou úpravu sociálního bydlení, která by zajistila lidem, jež se dostanou do bytové nouze, důstojný domov. Žádá, aby jednání o sociálním bydlení již neprobíhala za zavřenými dveřmi.

Zástupci Platformy pro sociální bydlení se v rámci dnešního happeningu sešli s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským a jednali o regulaci sociálního bydlení. Mluvčí platformy Štěpán Ripka k tomu řekl: „Pan ministr souhlasí s potřebou zákona o sociálním bydlení. Zákon by podle něj mělo připravit Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, jeho resort se na přípravě bude podílet.“

Zástupci Platformy s ministrem jednali o neutěšené situaci na ubytovnách a plánech jeho resortu výstavbu a provoz ubytoven podporovat dotačními programy. Podle platformy je to však chybný krok - ze zahraničních zkušeností je známé, že čím více se postaví ubytoven, tím více lidí bude muset opustit své domovy a spokojit se s dlouhodobým bydlením v provizoriu. Jan Milota, koordinátor platformy, shrnuje výsledek jednání: „Pan ministr slíbil, že pokud MPSV přijde s návrhem, jak lidi z ubytoven dostat do nájemního bydlení, tuto iniciativu podpoří. Pan ministr si uvědomuje dlouhodobé vychýlení podpory vlastnického bydlení v České republice, a to, že nyní by mělo být daleko více podporováno bydlení nájemní.“

Papuče doma nosí čím dál méně obyvatel České republiky a vážně hrozí, že tento tradiční symbol českého domova bude k vidění čím dál méně. Ne snad proto, že by se v českých domácnostech tolik prosazovala nová móda chodit naboso, či v botách. Hlavním důvodem je skutečnost, že stále více lidí nemá domov, v němž by si mohli papuče obout. Žijí na ubytovnách, v ústavech nebo azylových domech, které jim neposkytují zázemí domova, tak jako ostatním. Občas je možné vzít si v některém z těchto zařízení přezůvky, ale papuče (a župan) si zde neužijete.

Lidé v ČR však papuče ke spokojenému životu potřebují, a tak si čím dál více z nich začalo obouvat papuče na ulici, protože domov nemají. Platforma pro sociální bydlení ví, jak tomu zabránit, a proto vyzývá MMR a MPSV k partnerské spolupráci při řešení této krize.

Platforma pro sociální bydlení vznikla jako uskupení nevládních neziskových organizací a zástupců odborné veřejnosti, kteří se dlouhodobě věnují tématu sociálního bydlení. Členové Platformy v posledních letech upozorňovali na špatné bytové podmínky velkého množství lidí a jejích zvyšující se počet. Nyní jednotně vstupují do diskuse o budoucí podobě sociálního bydlení a současně zvou všechny další organizace a představitele odborné veřejnosti, kteří se ztotožňují s ustavujícím prohlášením platformy, aby se zapojili do její činnosti.

Platforma pro sociální bydlení prosazuje přijetí zákona o sociálním bydlení. Jan Milota k tomu říká: „Jedině zákon jednoznačně vymezí práva i povinnosti lidí, jež si nejsou schopni důstojné bydlení zajistit sami a zajistí důslednou koordinaci jednotlivých institucí při podpoře těchto lidí na cestě k důstojnému bydlení. Zajištění práva na důstojné bydlení by mělo být na základě individuálních potřeb podpořeno kvalitní a adekvátní sociální službou, která pomáhá k udržení bydlení. Prostřednictvím sociálního bydlení by mělo být zajištěno právo na důstojný domov pro všechny obyvatele České republiky.“

Ministerstvo pro místní rozvoj se před týdnem spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí sešlo k přípravě návrhové části komplexního řešení sociálního bydlení. Platforma pro sociální bydlení nabízí statním orgánům svoji podporu při přípravě sociálního bydlení. Štěpán Ripka k tomu říká: „Platforma pro sociální bydlení je jediným uskupením v ČR, které se tímto tématem vážně zabývá a reprezentuje zájmy veřejnosti a potřeby uživatelů sociálního bydlení. Sociální oblastí se zabývá MPSV, bydlením MMR. My umíme obě oblasti smysluplně spojovat, a proto se chceme účastnit všech relevantních jednání, kde se sociální bydlení bude připravovat. Doufáme, že příští jednání ministerstev se již nebude konat za zavřenými dveřmi“.

VIDEO

Platforma pro sociální bydlení vyzývá zájemce, organizace i jednotlivce, aby se stali jejími členy.

Dosavadní členové
IQ Roma servis
Vzájemné soužití
Centrom
Armáda spásy
Štěpán Ripka – sociolog
ROMEA
Český helsinský výbor
Fakulta sociálních studií - Ostravská univerzita
Prof. Martin Potůček – sociolog
Linda Sokačová - socioložka
Ivanka Mariposa Čonková
Konexe o.s.
Prof. Jan Keller - sociolog

Podporovatelé:
Ondřej Liška
Dr. Will Guy (University of Bristol)
Václav Exner – Alternativa zdola

Přečteno: 1323x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Platforma pro sociální bydlení, Politika, Tisková konference, Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo