"Plavkovou" reportáž TV Prima řeší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání

Měly na sobě muslimky, které navštivily pražský Aquapalace, burkiny či muslimský venkovní úbor, tzv. abáju? To je jádro sporu, který se rozhořel po odvysílání večerní zprávy na TV Prima, která nyní čelí kritice kvůli podezření z neobjektivity.
Reportáž z 10. července strhla lavinu příspěvků na sociálních sítích a vyvolala řadu kontroverzí. Zpráva, jejíž součástí byla i inscenovaná scénka, v níž se reportér Karel Rychlý vydá do bazénu v mnišské kutně, aby tak "na vlastní kůži otestoval", zda bude z bazénu napomenut a vykázán, vyvolala kromě mnoha polemik též ostrou kritiku ze stran některých deníků a portálů. Celá věc bude mít nyní dohru u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která se jí momentálně zabývá.
„V současnosti evidujeme jednu stížnost týkající se dodržování pravidel objektivity a vyváženosti v inkriminované reportáži. Rada se bude podnětem zabývat v rámci svého letošního 13. zasedání ve dnech 8. - 9. srpna 2017,“ cituje portál INFO.CZ vedoucího Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Bartoše.
Mezi hlavní výtky, které zaznívají na adresu inkriminované reportáže, patří jednak skutečnost, že televize vybrala z internetových reakcí pouze ty negativní, jednak pochyby o tom, zda je "bývalá muslimka" Pavlína Bitarová, již televize požádala o komentář, jakožto spolupracovnice známého islamofoba Martina Konvičky v daném sporu skutečně nestrannou osobou.
Jejímu tvrzení, že na sobě ženy měly oblečení, které je v prostředí veřejného bazénu hygienicky závadné, oponuje zástupce Aquapalace Tomáš Dufek, podle něhož měly ženy na sobě klasické "burkiny", tedy muslimský koupací úbor z plavkoviny.
Televize doplnila reportáž komentářem mluvčí Krajské hygienické stanice Praha Dany Šalamounové a orientalisty Bronislava Ostřanského. Oba však pracovali s předpokladem, že se muslimky koupaly v oblečení na ven, neboli s tvrzením, které vyvrací zástupce aquaparku i tamní plavčíci.
Televize Prima čelila kritice pro nevyváženost zpravodajství už dříve, například kvůli chybné citaci iráckého uprchlíka, která měla vykreslit jeho image "nevděčníka" vůči české pohostinnosti. Případ si můžete připomenou zde.
Nepřehlédněte:
- „Plavková“ reportáž TV Prima porušila pravidla zpravodajství. Podle předsedy RRTV mohla téměř podněcovat nenávist
- Burkiny vznikly jako symbol štěstí a zdraví. Proč teď symbolizují terorismus?
- Agresorka napadla v Praze dvě muslimky na výletě s 13 dětmi kvůli šátkům na hlavě. Jedné dala pěstí a kopla jí
Kam dál:
- Jan Bendig a jeho partner Lukáš Rejmon se představí v novém díle reality show Výměna manželek
- Britský premiér nařídil vyšetření obvinění z diskriminace muslimů ve straně
- VIDEO: Kapela Romstar Vyškov se dostala s hitem Kde si včera bol do finále soutěže Česko Slovensko má talent
- Česko je díky střelnicím rájem pro německé neonacisty. Ti se podle bavorské televize nevzdávají plánů na převrat
- Silný příběh: Romské děti z Luníka IX rozplakaly porotce soutěže Česko Slovensko má talent
- VIDEO: Na "předvolební" Romfest do Ústí přišlo 6 tisíc lidí. Romské osobnosti vysvětlovaly důležitost voleb a varovali před Okamurou
- Běloššský rasismus je strašlivá hrozba, uvedla vicepremiérka. Kanaďan úmyslně najel do muslimské rodiny, zabil rodiče, dceru i babičku. Přežil jen devítiletý chlapec.
- Křesťané, muslimové i židé pod jednou střechou. V Berlíně vzniká unikátní svatostánek!
- Schvaloval zabíjení v mešitě na Novém Zélandu, soud mu snížil šestiletý trest vězení na podmínku
- Herecká asociace Equity: Romové se v dramatech, komediích a filmech téměř vůbec neobjevují. Je velmi vzácné, když Rom hraje například pošťáka nebo obchodníka
- Rom, nebo Cikán? Tuto otázku řešila slovenská TA 3. Diskuse se účastnil i fašista Mazurek. Mluví se s nácky?
- Jarmila Balážová: Co odhaluje bouřlivá debata kolem seriálu Ďábelské Cikánky?