romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzeň letos dostane od ministerstva vnitra téměř 1,2 milionu korun na šest projektů prevence kriminality

19.4.2017 12:35
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)

Poskytnuté peníze podpoří tak dlouhodobý projekt asistentů prevence kriminality, který se letos rozšíří do lokality Petrohrad v druhém městském obvodu. Žije tam vyšší podíl obyvatel ohrožených sociálním vyloučením, převážně z romské menšiny. "Dvojice asistentů prevence kriminality dosud působila v lokalitě Plac, v okolí Centrálního autobusového nádraží a dalších přilehlých ulicích. Její činnost se v těchto lokalitách velmi osvědčila," řekl vedoucí odboru bezpečnosti a prevence kriminality magistrátu Aleš Průša. Další státní dotace bude využita na osvědčený projekt domovníka - preventisty, který pracuje od roku 2015 v bytových domech v Korandově ulici. Podle Průši je tato pozice klíčová pro komunikaci mezi nájemci, městskou policií a bytovým odborem.

Peníze dále pomohou pokračovat v osvědčených projektech - například s rozšířením kamerového systému, pořádáním senior akademie, pokračováním projektu asistentů prevence kriminality nebo s označováním jízdních kol syntetickou DNA s mikrotečkou s jedinečným evidovaným kódem, řekl dnes ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Dotaci získalo město i na rozšíření kamerového systému v obvodu Malesice. Na projektu za 360.000 korun se město podílí zhruba 100.000 korunami. Stát přispěje také na projekt, který cílí na nezletilé a mladistvé z rizikových skupin. Zahrnuje například interaktivní seminář zaměřený na jejich základní orientaci v trestně právní oblasti.

"Celkové náklady na tyto projekty představují částku přes 1,6 milionu korun," řekl. Spolufinancování zajistí především magistrátní odbor bezpečnosti a prevence kriminality. Na některých projektech se podílejí také městské obvody.

Platí to například o Plzeňské senior akademii, která funguje dva roky a učí seniory a zdravotně postižené lidi, bránit se a reagovat v mimořádných a nebezpečných situacích. Jsou to přednášky, v nichž je detailněji popsáno konkrétní téma - jako například nebezpečí prodejních akcí, domácí násilí, bezpečnost v silniční dopravě, zásady bezpečnosti v kyberprostoru či základy první pomoci. Součástí jsou exkurze k hasičům a strážníkům. Náklady na akademii činí 278.000 korun, město dá 104.000 korun. 

Přečteno: 2363x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prevence, asistent prevence kriminality, Dotace, Plzeň, Ministerstvo vnitraHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo