romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzeň plánuje rekonstrukci bytů ve vyloučené lokalitě a vytvoření prostupného bydlení

7.7.2015 12:23
Vnitroblok Plachého a Korandovy ulice tzv. Plac (Zdroj: plzen.eu)
Vnitroblok Plachého a Korandovy ulice tzv. Plac (Zdroj: plzen.eu)

Dva domovníci začali pracovat v problémové lokalitě Plac ve vnitrobloku Plachého a Korandovy ulice v Plzni. Na starost mají městské domy v Plachého 44 a 46. Zaměstnání domovníků patří mezi opatření města, která mají problematickou sociálně vyloučenou lokalitu zklidnit. Radnice chce také zlepšit stav bytů, snížit kriminalitu a pomoci obyvatelům vnitrobloku získat návyky pro samostatné bydlení, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Úkolem domovníků je dohled nad dodržováním pořádku v přiděleném vchodu, dohlíží na soužití nájemníků, na dodržování domovního řádu," řekl primátor. Domovníci budou zajišťovat i drobné opravy v domě. Měsíčně mají odpracovat 20 hodin, odměna je 4000 korun. Musejí také komunikovat se správcem městských nemovitostí, zároveň by se na ně měli obracet nájemníci.

Město chtělo původně domovníky vybrat z místních lidí, nikdo z nich ale neměl o takovou práci zájem. Plzeň na zřízení domovníků získala státní dotaci 80.000 korun. Na konci roku jejich přínos vyhodnotí. Pokud se osvědčí, mohla by je radnice zřídit i v dalších problémových lokalitách.

Vedle zaměstnání domovníků pomáhají už druhým rokem zklidnit lokalitu s vyšší kriminalitou a vandalstvím asistenti prevence kriminality. "Díky dvěma působícím asistentům došlo v lokalitě k určitému zklidnění. Lidé se s nimi naučili spolupracovat. Dříve neexistovalo, že by místní zvedli telefon a nahlásili, že se v oblasti něco děje, to se po nástupu asistentů změnilo," uvedla Andrea Gregorová z magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality.

Město navíc letos ve vchodech 44 a 46 instaluje bezpečnostní dveře, nové schránky, napojí zvonky, osvětlení a zabezpečí vchody. Na úpravy získala Plzeň dotaci téměř 400.000 korun. Radnice počítá také s postupnou rekonstrukcí čtyř vchodů v této oblasti. Celkem je to kolem 60 bytů. Rekonstrukce bytů v prvním vchodě v Plachého ulici 42, obnáší nahrazení příček novými, opravy stropů, položení podlah, zavedení a instalaci koupelen a toalet do všech bytů, nové rozvody vody, kanalizace i ústředního topení. Bude stát zhruba 5,8 milionu korun. Další tři vchody by měly následovat v dalších letech.

Bydlení v opravených bytech chce město profilovat jako prostupné, z něhož se lidé dodržující pravidla budou moci dostat k nájemní smlouvě na městský byt. Radnice také zvažuje, že počáteční nájemné prostupného bydlení bude sníženo na 60 procent a postupně se bude zvyšovat až do standardních městských 82,10 koruny za metr čtvereční.

Přečteno: 772x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo