romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzeň plánuje rekonstrukci bytů ve vyloučené lokalitě a vytvoření prostupného bydlení

7.7.2015 12:23
Vnitroblok Plachého a Korandovy ulice tzv. Plac (Zdroj: plzen.eu)
Vnitroblok Plachého a Korandovy ulice tzv. Plac (Zdroj: plzen.eu)

Dva domovníci začali pracovat v problémové lokalitě Plac ve vnitrobloku Plachého a Korandovy ulice v Plzni. Na starost mají městské domy v Plachého 44 a 46. Zaměstnání domovníků patří mezi opatření města, která mají problematickou sociálně vyloučenou lokalitu zklidnit. Radnice chce také zlepšit stav bytů, snížit kriminalitu a pomoci obyvatelům vnitrobloku získat návyky pro samostatné bydlení, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Úkolem domovníků je dohled nad dodržováním pořádku v přiděleném vchodu, dohlíží na soužití nájemníků, na dodržování domovního řádu," řekl primátor. Domovníci budou zajišťovat i drobné opravy v domě. Měsíčně mají odpracovat 20 hodin, odměna je 4000 korun. Musejí také komunikovat se správcem městských nemovitostí, zároveň by se na ně měli obracet nájemníci.

Město chtělo původně domovníky vybrat z místních lidí, nikdo z nich ale neměl o takovou práci zájem. Plzeň na zřízení domovníků získala státní dotaci 80.000 korun. Na konci roku jejich přínos vyhodnotí. Pokud se osvědčí, mohla by je radnice zřídit i v dalších problémových lokalitách.

Vedle zaměstnání domovníků pomáhají už druhým rokem zklidnit lokalitu s vyšší kriminalitou a vandalstvím asistenti prevence kriminality. "Díky dvěma působícím asistentům došlo v lokalitě k určitému zklidnění. Lidé se s nimi naučili spolupracovat. Dříve neexistovalo, že by místní zvedli telefon a nahlásili, že se v oblasti něco děje, to se po nástupu asistentů změnilo," uvedla Andrea Gregorová z magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality.

Město navíc letos ve vchodech 44 a 46 instaluje bezpečnostní dveře, nové schránky, napojí zvonky, osvětlení a zabezpečí vchody. Na úpravy získala Plzeň dotaci téměř 400.000 korun. Radnice počítá také s postupnou rekonstrukcí čtyř vchodů v této oblasti. Celkem je to kolem 60 bytů. Rekonstrukce bytů v prvním vchodě v Plachého ulici 42, obnáší nahrazení příček novými, opravy stropů, položení podlah, zavedení a instalaci koupelen a toalet do všech bytů, nové rozvody vody, kanalizace i ústředního topení. Bude stát zhruba 5,8 milionu korun. Další tři vchody by měly následovat v dalších letech.

Bydlení v opravených bytech chce město profilovat jako prostupné, z něhož se lidé dodržující pravidla budou moci dostat k nájemní smlouvě na městský byt. Radnice také zvažuje, že počáteční nájemné prostupného bydlení bude sníženo na 60 procent a postupně se bude zvyšovat až do standardních městských 82,10 koruny za metr čtvereční.

Přečteno: 769x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo