romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzeň plánuje rekonstrukci bytů ve vyloučené lokalitě a vytvoření prostupného bydlení

7.7.2015 12:23
Vnitroblok Plachého a Korandovy ulice tzv. Plac (Zdroj: plzen.eu)
Vnitroblok Plachého a Korandovy ulice tzv. Plac (Zdroj: plzen.eu)

Dva domovníci začali pracovat v problémové lokalitě Plac ve vnitrobloku Plachého a Korandovy ulice v Plzni. Na starost mají městské domy v Plachého 44 a 46. Zaměstnání domovníků patří mezi opatření města, která mají problematickou sociálně vyloučenou lokalitu zklidnit. Radnice chce také zlepšit stav bytů, snížit kriminalitu a pomoci obyvatelům vnitrobloku získat návyky pro samostatné bydlení, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Úkolem domovníků je dohled nad dodržováním pořádku v přiděleném vchodu, dohlíží na soužití nájemníků, na dodržování domovního řádu," řekl primátor. Domovníci budou zajišťovat i drobné opravy v domě. Měsíčně mají odpracovat 20 hodin, odměna je 4000 korun. Musejí také komunikovat se správcem městských nemovitostí, zároveň by se na ně měli obracet nájemníci.

Město chtělo původně domovníky vybrat z místních lidí, nikdo z nich ale neměl o takovou práci zájem. Plzeň na zřízení domovníků získala státní dotaci 80.000 korun. Na konci roku jejich přínos vyhodnotí. Pokud se osvědčí, mohla by je radnice zřídit i v dalších problémových lokalitách.

Vedle zaměstnání domovníků pomáhají už druhým rokem zklidnit lokalitu s vyšší kriminalitou a vandalstvím asistenti prevence kriminality. "Díky dvěma působícím asistentům došlo v lokalitě k určitému zklidnění. Lidé se s nimi naučili spolupracovat. Dříve neexistovalo, že by místní zvedli telefon a nahlásili, že se v oblasti něco děje, to se po nástupu asistentů změnilo," uvedla Andrea Gregorová z magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality.

Město navíc letos ve vchodech 44 a 46 instaluje bezpečnostní dveře, nové schránky, napojí zvonky, osvětlení a zabezpečí vchody. Na úpravy získala Plzeň dotaci téměř 400.000 korun. Radnice počítá také s postupnou rekonstrukcí čtyř vchodů v této oblasti. Celkem je to kolem 60 bytů. Rekonstrukce bytů v prvním vchodě v Plachého ulici 42, obnáší nahrazení příček novými, opravy stropů, položení podlah, zavedení a instalaci koupelen a toalet do všech bytů, nové rozvody vody, kanalizace i ústředního topení. Bude stát zhruba 5,8 milionu korun. Další tři vchody by měly následovat v dalších letech.

Bydlení v opravených bytech chce město profilovat jako prostupné, z něhož se lidé dodržující pravidla budou moci dostat k nájemní smlouvě na městský byt. Radnice také zvažuje, že počáteční nájemné prostupného bydlení bude sníženo na 60 procent a postupně se bude zvyšovat až do standardních městských 82,10 koruny za metr čtvereční.

Přečteno: 765x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo