romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzní pochodovalo 70 neonacistů, na protestní akci přišlo asi 300 lidí

Plzeň, 1.3.2014 16:55, (ROMEA)
Asi 300 lidí protestovalo 1. 3. 2014 v Plzni na Husově náměstí proti pochodu neonacistů. (FOTO: Lukáš Houdek)
Asi 300 lidí protestovalo 1. 3. 2014 v Plzni na Husově náměstí proti pochodu neonacistů. (FOTO: Lukáš Houdek)

Asi 70 neonacistů dnes odpoledne pochodovalo centrem Plzně. Akce byla ohlášená jako pochod za "dodržování práv všech slušných občanů této země a proti financování rasistického a protičeského o.s. Romea vládou České republiky". Na Husově náměstí, tedy v těsné blízkosti trasy pochodu, se sešlo asi 300 odpůrců pochodu. Akce se obešla bez větších incidentů.

Nepřehlédněte:

FOTOGALERIE


Autor: Lukáš Houdek

Po skončení pochodu neonacistů zajistili policisté v Husově a Tylově ulici dvě osoby kvůli přestupkům proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy úřední osoby. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Ivana Telekešová. Konkrétní prohřešky neuvedla. "Situaci dále monitorujeme. Podle pohybu osob budeme postupně síly a prostředky redukovat," uvedla mluvčí po ukončení pochodu.

Radikálové vyrazili za křiku hesel "Čechy Čechům" z centrálního náměstí Republiky přes Františkánskou ulici, Kopeckého sady, Americkou a Tylovu ulici. Jejich cíl byl na náměstí Emila Škody naproti hlavní bráně Škodovky. Na sousedním Husově náměstí se konala akce odpůrců pochodu. Ze zhruba 200 lidí byla asi čtvrtina Romů, hlavně obyvatel lokality. Další protestní happening před Západočeským muzeem poblíž centra se nekonal.

"Naše akce protestuje proti pochodu neonacistů Plzní. Místo toho, abychom se jako běžní Češi sbalili a odjeli z města, tak se raději sejdeme, zahrajeme, zazpíváme, zatancujeme a budeme se bavit. Nenecháme se jimi odstrašit," řekl organizátor akce proti pochodu Lukáš Bartoň. TRasa pochodu podle něj záměrně mířila na Husovo náměstí, protože v jeho okolí žije početná romská komunita. "Proto jsme to uspořádali tady, aby se bavili (Romové) s námi a nenechali se zastrašit," uvedl Bartoň.

Policie nasadila do ulic stovky příslušníků, a povolala i posily z Prahy. Nad městem létal vrtulník, připravena byl zásahová jednotka i těžká technika.

VIDEO

Přečteno: 3543x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Plzeň, Pochod, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo