romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Plzní pochodovalo 70 neonacistů, na protestní akci přišlo asi 300 lidí

Plzeň, 1.3.2014 16:55, (ROMEA)
Asi 300 lidí protestovalo 1. 3. 2014 v Plzni na Husově náměstí proti pochodu neonacistů. (FOTO: Lukáš Houdek)
Asi 300 lidí protestovalo 1. 3. 2014 v Plzni na Husově náměstí proti pochodu neonacistů. (FOTO: Lukáš Houdek)

Asi 70 neonacistů dnes odpoledne pochodovalo centrem Plzně. Akce byla ohlášená jako pochod za "dodržování práv všech slušných občanů této země a proti financování rasistického a protičeského o.s. Romea vládou České republiky". Na Husově náměstí, tedy v těsné blízkosti trasy pochodu, se sešlo asi 300 odpůrců pochodu. Akce se obešla bez větších incidentů.

Nepřehlédněte:

FOTOGALERIE


Autor: Lukáš Houdek

Po skončení pochodu neonacistů zajistili policisté v Husově a Tylově ulici dvě osoby kvůli přestupkům proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy úřední osoby. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Ivana Telekešová. Konkrétní prohřešky neuvedla. "Situaci dále monitorujeme. Podle pohybu osob budeme postupně síly a prostředky redukovat," uvedla mluvčí po ukončení pochodu.

Radikálové vyrazili za křiku hesel "Čechy Čechům" z centrálního náměstí Republiky přes Františkánskou ulici, Kopeckého sady, Americkou a Tylovu ulici. Jejich cíl byl na náměstí Emila Škody naproti hlavní bráně Škodovky. Na sousedním Husově náměstí se konala akce odpůrců pochodu. Ze zhruba 200 lidí byla asi čtvrtina Romů, hlavně obyvatel lokality. Další protestní happening před Západočeským muzeem poblíž centra se nekonal.

"Naše akce protestuje proti pochodu neonacistů Plzní. Místo toho, abychom se jako běžní Češi sbalili a odjeli z města, tak se raději sejdeme, zahrajeme, zazpíváme, zatancujeme a budeme se bavit. Nenecháme se jimi odstrašit," řekl organizátor akce proti pochodu Lukáš Bartoň. TRasa pochodu podle něj záměrně mířila na Husovo náměstí, protože v jeho okolí žije početná romská komunita. "Proto jsme to uspořádali tady, aby se bavili (Romové) s námi a nenechali se zastrašit," uvedl Bartoň.

Policie nasadila do ulic stovky příslušníků, a povolala i posily z Prahy. Nad městem létal vrtulník, připravena byl zásahová jednotka i těžká technika.

VIDEO

Přečteno: 3539x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Plzeň, Pochod, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo