romea - logo
21. března 2018 (středa)
svátek má Radek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Po nocích píše harlequinky, samizdatem je vydává. Judita Horváthová dobývá srdce jihlavských čtenářů

21.6.2017 11:06
Spisovatelka Judita Horváthová (Foto: HateFree Culture)
Spisovatelka Judita Horváthová (Foto: HateFree Culture)

 

Judita Horváthová se narodila a svůj dosavadní život prožila v Jihlavě. Přestože vychodila jen základní školu, napsala a samizdatem vydala už jedenáct česky psaných románů spadajících do kategorie červené knihovny. Každou knihu má v jediném výtisku a ten pak putuje z ruky do ruky. „Své dokončené romány si vždy nechám sama vytisknout a sešít. Většinou mají přes sto až dvě stě stran. Na titulku nalepím obrázek vhodný k příběhu a běžím předat knihu babičce, která ji nadšeně šíří dál,“ říká. Judita píše od svého dětství a odmala také touží po skutečném vydání knihy. „Přála bych si, abych jednoho dne mohla své babičce darovat vlastní knihu. Abych mohla projít kolem výlohy knihkupectví a říct si, že jsem dosáhla svého snu,“ říká. Ten možná brzy dojde aspoň částečného naplnění. Nedávno si jí všimlo nakladatelství KHER, jeden z jejích románů vydává online na pokračování a chystá také e-knihu.

Jak Judita Horváthová říká, narodila se do klasické jihlavské romské rodiny. Má dvě mladší sestry a se svým partnerem vychovává sedmiletého syna Nicolase. Poté, co vychodila základní školu, prošla rekvalifikačním kurzem a stala se z ní šička. Tato práce ji však nebavila, a našla si proto zaměstnání v obchodě s uzeninami, kde během několika let získala potřebnou praxi a stala se z ní zručná prodavačka. Dnes pracuje brigádně jako pomocná síla v kuchyni. Najít stálé zaměstnání pro ni totiž není snadné. Aby se mohla dostatečně věnovat synovi, nemůže nastoupit na často vyžadovaný směnný provoz. A setkává se také s předsudky vůči Romům. Ty ale Judita bere statečně a říká, že je to vždy o lidech. „Podle mého je to vlastně všechno o povaze, charakteru a o tom, jaký člověk chce být a čeho ve svém životě chce dosáhnout,“ říká. „Problém je však v tom, že mezi námi nejsou jen dobří lidé a je jedno, jestli je to Rom nebo Číňan,“ dodává.

Vášnivá čtenářka

Psát začala už na základní škole. Tam také propadla čtení a byla jednou z nejčastějších dětských návštěvnic knihovny. „Nejprve jsem četla pohádky. Postupem času jsem žánr změnila a začala jsem si půjčovat knihy pro dívky,“ vypráví Judita. „A pak mě jednoho dne napadlo, že bych mohla i já zkusit něco napsat,“ pokračuje. V jejích dvanácti letech tak vznikla první próza v podobě krátkého dobrodružného příběhu. O její nově nalezené zálibě však nikdo nevěděl. „Psala jsem ho po večerech při lampičce v posteli, aby mě rodiče neviděli a na nic se mě neptali. Nikdo ho tehdy nečetl, protože jsem ho schovala,“ usmívá se.

Zásadní úlohu v Juditině životě sehrála její babička, už od mládí vášnivá čtenářka knih z edice Harlequin. Brzy si v nich našla zálibu také vnučka a dnes své knihy píše po jejich vzoru. „Tyto romantické příběhy mě velmi zaujaly a otevřely v mém srdci touhu psát vlastní díla,“ vysvětluje. Babička je také prvním člověkem, který si každý samizdatem vydaný román vezme do rukou a sdělí vnučce po přečtení svůj názor. Právě ona je pro Juditu hnacím motorem a člověkem, na kterého myslí také jako na prvního obdarovaného v případě, že by se jí podařilo vydat skutečnou knihu. A je také jejím hlavním distributorem.

Přinést literaturu tam, kde lidé nečtou

Poprvé o Juditině snažení a aktivitě napsaly Jihlavské listy, které vyzdvihovaly její autorské schopnosti. Portrét této dosud neznámé talentované ženy vzbudil velký zájem. Všimli si jí také tamní sociální pracovníci, kteří se ji snažili vyhledat a pomoci jí s prvními krůčky do nakladatelství. „Když nám poprvé přinesla pár výtisků svých knih, byla jsem malinko v šoku. Svépomocně vytištěné a svázané, distribuované po kamarádkách a příbuzných. Obdivovala jsem její odhodlanost,“ říká Eva Nováková, vedoucí sociální služby jihlavské organizace SOVA. A zdůrazňuje, že Judita Horváthová přináší literaturu zejména tam, kde lidé jinak povětšinou nečtou a probouzí v nich tak zájem o literaturu. Judita Horváthová k tomu poznamenává, že jejími čtenáři jsou jak Romové, tak i Neromové.

Pravá láska vítězí

Byla to právě Eva Nováková, která oslovila nakladatelství romské literatury KHER, které v nové autorce spatřilo velký potenciál a rozhodlo se její román On je ten pravý vydat online na pokračování v týdenní frekvenci. „Tento samizdatový způsob publikování nás hodně zaujal – je za ním cítit obrovská potřeba mluvit a být slyšen, ale také životaschopnost a vynalézavost. Zdálo se nám, že by měla dostat šanci oslovit širší publikum,“ uvedla romistka Karolína Ryvolová, která je jednou z redaktorek knihy. Vděk neskrývá ani Judita. „Když jsem se dozvěděla, že KHER můj román přijme k vydání, byla má už téměř ztracená naděje náhle zpět. Jsem vděčná za příležitost a moc ráda za to, že jsem celé ty roky nepsala jen sama pro sebe.“

Přestože její tvorba spadá do často podceňované rubriky červené knihovny, vyzdvihují četní čtenáři i někteří odborníci její nesporné kvality. „Judita Horváthová je v nejlepším slova smyslu žánrová autorka. Červenou knihovnu dokonale ovládá a úzkostlivě dodržuje její postupy,“ říká Ryvolová. „Přináší čtenářům osvědčený mix silných emocí, překvapivých zvratů a splněných snů. Je to svého druhu pohádka pro dospělé – tvrdá práce se vyplácí, zlo je potrestáno, pravá láska vítězí,“ pokračuje. „Někdo čte severské detektivky, někdo odstíny šedi a někdo harlequinky. Tyto žánry mají společné to, že nám dávají zapomenout na všední starosti a poskytují únik ve světě fantazie. V tak čisté formě jsem se s románem pro ženy u romských autorů zatím nesetkala. Tuším, že by tato forma mohla mít u romských čtenářů značný úspěch,“ odhaduje. „Se spoluredaktorkou Radkou Patočkovou jsme přesvědčené, že se zrodila nová literární hvězda,“ dodává.

Na tom se shoduje také Eva Nováková, která shrnuje, že i ti jihlavští čtenáři, kteří harlequinkám neholdují, oceňují právě kvalitu Juditina psaní. A doplňuje, že jí většina Romů, kteří se s jejími knihami měli možnost seznámit, moc fandí. Komunitní a rodinná podpora je důležitá i pro samotnou Juditu. „Nejvíce mě zahřeje na srdci spokojený výraz mé babičky. Její nadšení ve mně vždy probudí větší odhodlanost pokračovat dál,“ prozrazuje.

Hrdá Romka

Na konci května, v průběhu mezinárodního festivalu Khamoro, vystoupila spolu s dalšími předními romskými autorkami v Městské knihovně v Praze, kde teprve podruhé veřejně ze své tvorby četla. Byla na ní znát lehká nervozita, současně však odhodlání, skromnost i dobrý pocit z toho, že může právě ona reprezentovat Romy v tak důležité instituci. „Na to, že jsem Romka, jsem hrdá. Nestydím se za svou barvu pleti ani za to, že mluvím romsky. Narodila jsem se taková, jaká jsem,“ uzavírá.

Článek vyšel na serveru HateFree Culture.

 

Lukáš Houdek, HateFree Culture
Přečteno: 4157x

Kam dál:

Štítky:  

HateFree Culture, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vojtěch Pačan 17. 3. 2018 na demonstraci proti rasismu a šíření nenávisti na pražském Klárově (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM a FOTOGALERIE: Demonstrace proti rasismu a vyvolávání nenávisti. Lidé protestovali proti zpochybňování romského holokaustu

17.3.2018 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 14:30)
Proti rasismu, násilí a zpochybňování romského holocaustu demonstrovalo od 13 hodin v Praze na malostranském Klárově několik desítek Romů a dalších odpůrců šíření nenávisti. Kromě projevů byla přečtena jména obětí rasové násilí v České republice, zazněla romská hymna, kterou zahrála skupina Bengas.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

Zástupce ombudsmanky Křeček zaměnil obchodníky s chudobou a jejich oběti. Institut pro sociální inkluzi vyvrací jeho dezinformace

15.3.2018 14:48
Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček upozornil na svém Facebooku na nekalé praktiky se sociálními dávkami v Sokolově. Ve svém vyjádření ovšem za obchodníky s chudobou označil ty, kteří jsou oběťmi těchto praktik - chudé rodiny. Stejně nesmyslně pak dokreslil své povídání o návštěvě Sokolova neexistujícím příkladem o pěstounské rodině, která prý od státu pobírá skoro sedmdesát tisíc korun. Dezinformace šířené Stanislavem Křečkem vyvrátil Institut pro sociální inkluzi (IPSI) na svém Facebooku.
 celý článek

Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky.

Některé výroky družstva Krušnohor na adresu Romů mohou být trestným činem, upozorňuje veřejná ochránkyně práv

15.3.2018 13:05
Veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou znepokojuje vyjadřování bytového družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce bytů, na adresu Romů. Poslala mu proto dopis s žádostí o nápravu.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo